В освяченому Стиру скупалися сотні лучан

19 Січня 2016
Текст: Костянтин ЯВОРСЬКИЙ
Фото: Данило ГЕТЬМАН


Завдячуючи християнським традиціям 19 січня луцькі «моржі» мають багатолюдну компанію. У свято Водохреща бажаючих окунутися в крижану воду, духовно і тілесно очиститися та й просто оздоровитися у воді, яка, кажуть, у ці дні має цілющі властивості – чимало.

Вже традиційно воду Стиру в луцькому центральному парку освячують священики Волинської єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Після служби в Свято-Троїцькому кафедральному соборі до річки священнослужителі та віряни пройшли хресною ходою. Щоправда цього року трішки змінили маршрут: до центрального входу в парк йшли через проспект Волі, а не через вулицю Градний узвіз, як у минулі роки.

[caption]
Близько опівдня хода рушила з собору до річки Стир[/caption]

[caption]
Цього року порушили традицію: йшли не через Градний узвіз, а проспектом Волі[/caption]

[caption]
Кажуть, в цей день уся вода свята. Не лише та, в яку пірнають, а й та, яку наливають. Під час хресної ходи[/caption]

«Водохреща завершує цикл Різдвяних свят освяченням водної стихії. Тоді Ісус увійшов у води Іордана, а зараз нашими молитвами входить в річку біля кожного міста, тим самим освячує земну природу, тобто землю. Бо через Адама Бог сказав, що «земля буде проклята в ділах твоїх». А через сходження Христа у води Іорданські, безгрішного Бога, який не потребував омовення, Земля освячується. І сьогодні можемо стверджувати, що Волинь – свята, бо вона освячена благодаттю святого Духа.

І нашу Святу землю ми повинні оберігати, захищати від усякого ворога і супротивника. А по-друге: тримати свою душу в чистоті. Бо ніщо нечисте у царство небесне не увійде. Тому і люди сьогодні приходять набрати води не лише заради самої води, а за внутрішнім бажанням поєднатися із святинею, поєднатися із Богом», – розповів архієпископ Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл.

[caption]
Митрополит Михаїл закликав вірян тримати свої душі в чистоті[/caption]

Не всі віруючі дочекалися хресної ходи. Багато сміливців вирішили зануритися в крижаний Стир ще до прибуття священиків.
До речі, владика Михаїл підтвердив, що в цьому немає жодних порушень церковних порядків, адже воду освятили ще вночі.

[caption]
Після богослужіння митрополит Михаїл повторив чин освячення води на річці Стир[/caption]

Бажаючих зануритися в освячену воду – чимало. Та холод бере своє: відразу після купання люди намагаються зігрітися. Хто після ополонки зігріває душу, а хто – шукає порятунок у спорті.

[caption]
Гріються, як вміють[/caption]

[caption]
Але, мабуть, декому після купелі треба на роботу[/caption]

Перший заступник голови облради Олександр Пирожик розповів, що купається вже п’ятий рік. Одного разу вирішив підтримати громаду і – сподобалося.

«Найкраще купатися, коли температура – мінус 10 градусів. Це було позаторік. Тоді найкращі відчуття – більший контраст. Немов несеш на собі енергетичну оболонку, а тебе зверху трішки мороз пощипує. Торік, коли йшов дощ і плюсова температура була – не те! Зверху – мокро, знизу – мокро… вже й у воду не хочеться лізти. А цього року – мінус п’ять, трішки не вистачає того енергетичного нашарування на плечах. Але все-рівно відчуття – прекрасні. Наступного року теж піду», – поділився Олександр Пирожик.

[caption]
Перший заступник голови облради Олександр Пирожик любить купатися, коли – мінус 10[/caption]

Екс-заступник голови облдержадміністрації Сергій Кудрявцев теж у цій справі – не новачок: купається на Водохреще з 2006 року. «Встав і пішов. Я звик робити усе впевнено. Сьогодні водичка чудова», – каже Кудрявцев.

[caption]
Сергій Кудрявцев занурювався ювілейний, десятий раз[/caption]

Екс-мер Луцька Богдан Шиба розповів, що не купався лише під час лікування після автомобільної аварії, в яку потрапив у 2006 році. А останні дев’ять років купається лише при температурі нижче нуля.

«В теплій воді мені не цікаво купатись. Я не те, що моржую… так, час від часу. Можу двічі на тиждень. Це найкращий засіб для підтримання фізичної форми. Потрібно просто у всьому знати міру. Їсти і пити можна все, але в міру. І якщо ще в такий спосіб ще й загартовувати свій організм – ніякий грип не страшний. А в духовному сенсі – ніякий диявол не страшний.

Як себе налаштувати, щоб осунутися в крижану воду?.. Певно, я б дав декілька порад. Найкраще це робити на Водохреще. Сходити напередодні на вечірню. Прийти до дому помолитися, легенько поїсти, бажано пісного, щоб не наїдатися. Зранку теж легенько поснідати і піти до храму і чесно помолитись. Тоді сама душа захоче окунутися в ту воду, бо вода богоявленська, хрещенська – вона не може нашкодити. Але лише за умови, якщо ти в той момент щиро, ревно молився. Найголовніше – з вірою, і тоді все буде добре», – порадив колишній міський голова.

[caption]
Головне, занурюватися з вірою, – переконаний Богдан Шиба[/caption]

Щороку є новачки, які вперше перебороли страх перед крижаною водою і окунулися в ополонку.

«Перший рік купаємося, але враження – супер, підемо і наступного! Переконували себе морально і вірили, що це має бути щось «Таке!». Це почуття перебороло страх і дало можливість залізти в цю крижану воду. До речі, все це – не настільки страшно, як здається», – розповіла Юлія.

[caption]
Лучанка Юлія вперше занурювалася в крижану воду[/caption]

Вперше скупався на Водохреще і лучанин Олександр. «Налаштовував себе, що все буде добре!», – лаконічно прокоментував свій рецепт боротьби зі страхом хлопець.

[caption]
Олександр теж вперше долучився до водохрещенських традицій[/caption]

Лучанка Богдана розповіла, що підбурювала чоловіка Миколу: «А підеш купатися?», а він – піддався. Сама жінка цього року не наважилася, лише подавала рушники.

[caption]
Миколу скупатися вмовила дружина[/caption]

Андрій купається вже четвертий рік. Після купівлі – лише гарячий чай, ніяких спиртних напоїв. «Дуже класно і не страшно. Адреналін аж зашкалює. Краща погода, коли мороз. Усім рекомендую», – каже чоловік.

[caption]
Андрій погоджується, що емоції від купання кращі, коли на вулиці – мінусова температура[/caption]

«Іду сюди такий хворий, з тиском і з надією, що полегшає. І тільки скупався, відразу – краще. Все проходить», – переконує лучанин Іван, який купається на Водохреще восьмий рік поспіль.

[caption]
Іван Сергійович купається вже восьмий рік[/caption]

































0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter