Успішно!

біхелсі

У Луцькому зоопарку можна буде помацати тварин

На здійснення реконструкції Луцького зоопарку витратили 5 років кропіткої роботи, багато моральних сил та понад мільйон євро. Сьогодні у проекту, що майже завершився, з’явилося багато «батьків»: місцеві політики та чиновники хочуть бути причетними до цієї доброї та вочевидь успішної справи.

Хто насправді став рушійною силою проекту, з чого все починалося та які перспективи має Луцький зоопарк, розповів «Район.Луцьку» координатор проекту Олександр Ковальський.

***

На відкриття прийшло однозначно більше відвідувачів, ніж ми планували. У проекті зазначали цифру – дві тисячі людей, але ви ж бачили, що на відкриття завітало у рази більше лучан. Звичайно, ми були приємно вражені.

[caption][img data=def]23_10_2015_1735527057/3_dsc_0272_tonemapped.jpg[/img] Вольєр для левів[/caption]

Ми плануємо замінити ще 13 вольєрів для тварин. Облаштуємо безпекові паркани навколо ставків. Крім того, біля вольєрів з левами та ведмедями встановимо скульптури цих тварин у натуральну величину для того, щоб відвідувачі з вадами зору могли зрозуміти, який вигляд має той чи той звір. Також на території має з’явитися багато смітників, столики та лавки для туристів, альтанки, гойдалки, нові зелені насадження.

***

Нам вже вдалось розширити мережу безплатного WI-FI. Єдине, що він технічно поки не може працювати без паролю, тому повідомляю його для лучан – zoopark1. Будь ласка, прийдіть і спробуйте.

***

Ми вже розпочали роботу над розробкою спеціальних мобільних додатків для операційних систем iOS та Android, за допомогою яких гості міста, використовуючи геолокацію, зможуть здійснювати подорожі Луцьком та зоопарком. Додаток будемо робити, як мінімум, англійською та українською мовами. Також плануємо встановити інтерактивні інфомати – пристрої, в яких можна буде знайти інформацію про готелі, заклади харчування, цікаві туристичні місця Луцька тощо.

***

За рахунок інфляції в країні ми маємо надлишок коштів, адже сума на реалізацію проекту виділялася у євро, курс якого суттєво зріс протягом останніх двох років. Тому ми плануємо виконати майже у два рази більше робіт, ніж було заплановано спочатку. Це і додаткові роботи із благоустрою території, додаткові нові вольєри, придбання трактора та вантажного авто для зоопарку, встановлення морозильних камер для заготівлі харчів для тварин, придбання рушниці зі снодійним. Додаткові заходи планують і для оновлення туристичної інфраструктури міста, адже мета проекту – збільшення туристичної привабливості Луцька.

***

Загальна площа звіринця – чотири гектари. Є ще деяка перспективна територія для розвитку, наприклад за левятником. Однак ми вже сьогодні порушуємо питання про те, що для інтенсивного розвитку, межі зоопарку мають розширюватися.

***

До речі, вовків переселили у вольєр, у якому раніше жили леви, тому їхнє житло збільшилося та суттєво покращилося. Ці приміщення утеплені, там перекритий дах, пофарбована огорожа. Я погоджуюся, що покращувати умови потрібно і ми плануємо це робити. У зв’язку з цим маємо серйозні плани щодо співпраці з колегами із Замостя та Жешува. Про це свідчить і підписана навесні цього року декларація про наміри подальшої взаємодії у такому форматі з поляками.

[caption][img data=def]23_10_2015_1735527057/11_img_7767.jpg[/img] Олександр Ковальський та радіоведучий Сергій Ткачук[/caption]

Зоопарк у Замості має майже сторічну історію. Але кардинальні зміни у ньому відбуваються лише останні 20 років. Потрібно розуміти, що європейські проекти – дуже довгострокові, наші закордонні колеги застосовують ґрунтовний стратегічний підхід. До речі, у Європі навіть складніша бюрократична система, ніж у нас. Тому такі речі дуже повільно стартують, але ефективно працюють. Відповідно часу знадобиться багато.

***

Важко однозначно відповісти, кому вдалось втілити цей масштабний проект, адже це була справді велика командна робота. Безперечно, проект на собі «витягнули» Микола Романюк та Тарас Яковлев. Першим координатором ініціативи був Василь Байцим. А останні два роки над проектом працювала наша команда, яку очолюю я. Для мене це був серйозний виклик. Адже у Луцьку вперше реалізовували таку масштабну ініціативу з покращення інфраструктури за європейські кошти. Але варто пам’ятати, що проект не скінчився, ми ще працюємо до кінця року. Після чого буде серйозне звітування перед європейськими партнерами. До речі, успішне завершення проекту залежатиме і від нового складу міської ради.

***

Найскладнішою була організація процесу: дуже багато служб були задіяні у цій роботі. Я переконаний, що складним було будівництво павільйонів, адже одна справа побудувати дев’ятиповерховий будинок, а інша – вольєри для тварин на болоті. Проект багато разів змінювали. У 2013 році була серйозна повінь, тому прийняли рішення підняти підлоги у вольєрах, використовувати вологостійкі будматеріали. Пам’ятаю, як на початковому етапі почали забивати палі, а вони тонули у болоті. Тоді також довелося міняти проект, дякуючи професіоналізму та кадровому потенціалу підрядника «Луцьксантехмонтаж 536» вдалося успішно завершити будівництво.

[caption][img data=def]23_10_2015_1735527057/10_img_7735.jpg[/img] Микола Романюк урочисто відкриває зоопарк[/caption]

Ми бачимо, що наразі держава не спроможна виділити необхідну кількість коштів для швидкого та якісного покращення рівня життя своїх громадян. Тому я бачу вихід саме у втіленні інфраструктурних проектів за рахунок європейських коштів. Європейський Союз використовує відповідний слоган: «Твої ідеї – наші гроші». Головне правильно і доступно оформити задум та подати заявку, тоді ЄС надасть вам кошти на реалізацію вашої ініціативи. Тому, звісно, ми не будемо зупинятися лише на цьому проекті. Вже працюємо над підготовкою заявки щодо використання у місті екологічного транспорту, розширення тролейбусної мережі та енергозбереження. Переконаний, що найкращі проекти у нашого міста – ще попереду.