Таємниці та скарби Луцька: 15 туристичних маршрутів

13 Травня 2015
Готуючись до нового сезону Центр туристичної інформації та послуг розробив карту із 15 маршрутів, які відкриють таємниці древнього і загадкового міста Луцька.

Більшість із них можуть стати справжньою несподіванкою і відкрити багато нового про місто навіть для корінних лучан.

1. Луцьк – приємне відкриття
(тривалість – 2,5 год.)



Цей маршрут – для гостей, які завітали до Луцька вперше, а також для тих місцевих, хто досі не був в стінах Луцького замку. Прогулянки вулицями Старого міста доповнять розповіді екскурсовода про те, чому Луцьк у добу Середньовіччя називали «маленьким Римом Сходу», для чого сюди приїжджали європейські монархи та куди поділася корона Великого князя литовського Вітовта.

Ще одна «родзинка» маршруту – так званий «будинок з химерами», який нарівні із замком є другою візитівкою Луцька. Якщо пощастить, то за філіжанкою кави чи келихом вина вдасться послухати розповіді скульптора Миколи Голованя, який протягом усього життя зводив свій казковий палац.

2. Від храму до храму
(тривалість – 2-2,5 год.)



У добу середньовіччя в Луцьку по сусідству проживали різні народи: поляки, литовці, вірмени, євреї, караїми, німці, чехи, кожен з яких будував свій храм. На жаль, більшість культових споруд не витримали випробувань часом: вони були знищені, втрачені через недогляд чи зруйновані стихією.

У рамках екскурсії вдасться почути історії про знищені пам’ятки, а також побачити збережені найдавніші духовні споруди міста. Зокрема, єдину пам’ятку до монгольського періоду – храм Іоанна Богослова, де знаходились гробниці руських князів та єпископів; найстаріший безперервно діючий храм – Покровську церкву; головний католицький храм – Кафедральний костел св. Апостолів Петра і Павла; Хрестовозвиженську церкву, яка постала завдяки старанням Луцького православного братства; головний храм євреїв – Велику Синагогу; церкву німецьких колоністів – Лютеранську кірху.

3. Музеями Луцька
(тривалість – від 3 год.)



Луцькі музеї є гордістю не лише міста, а й всієї України. Окрім краєзнавчого музею, який розповість про історію Луцька та Волинського краю в цілому, вдасться відвідати унікальні музеї, які є лише в цьому місті: Музей волинської ікони, Музей історії луцького братства, Музей книги, Музей технічного прогресу, Волинський регіональний музей українського війська та військової техніки, аптеку-музей.

4. Місто Лесиної юності
(тривалість – 2,5 год.)



В рамках екскурсії чекає прогулянка вулицями, де маленька Леся Українка бавилась зі своїм братом Михайлом, де знаходиться ясен, під яким любила відпочивати дівчина і де написала свого першого вірша «Надія». Також передбачений візит до будинку, в якому жила родина Косачів і ознайомлення із сімейними архівами.

5. Луцьк єврейський
(тривалість – 1,5 год.)



Маршрут познайомить з єврейською сторінкою історії Луцька. На початку 20 ст. 70% населення міста становили саме євреї, і тут діяло понад 20 синагог. Власниками більшості магазинів, готелів, майстерень, приватних садиб були євреї. Найбільші і найгарніші споруди того часу були збудовані найбагатшими луцькими родинами Кронштейнів, Глікліхів, Лернерів, Давів.

Екскурсовод покаже давній єврейський район – Жидівщину, будинок єврейської гміни, старожитну синагогу, якій понад 400 років.

6. Луцьк польський
(тривалість – 1,5 год.)



Історія Луцька тісно пов’язана з Польщею та поляками, з їхньою вірою, традиціями та культурою. У місті збереглося багато будівель, які є зразками архітектури часів Речі Посполитої. Екскурсовод розповість, які назви мали вулиці в польську добу та яке населення тут проживало у довоєнний час.

Також вдасться відвідати головний храм римо-католиків у місті – Кафедральний костел св. Апостолів Петра і Павла, почути розповіді про відомих поляків, які жили та творили у Луцьку, ознайомитися з історією багатьох монастирських орденів – єзуїтів, кармелітів, бернардинців, бригіток, шариток, домініканців, тринітаріїв.

7. Military Луцьк
(тривалість екскурсії – 5 год.)



Цей маршрут – для любителів військового туризму та бойової романтики. В рамках екскурсії вдасться дізнатися подробиці Луцької війни, про те, чому Луцький замок за всю його історію жодного разу не був захоплений ворожими військами, а також приголомшливі історії про войовничих «волинських амазонок».

Передбачене ознайомлення із зразками військової техніки та озброєння різних епох та відвідини військових казарм, яким більше 100 років.
На завершення подорожі Луцьком у стилі «мілітарі» – справжня солдатська каша і стрільба у стрілецькому клубі або козацький куліш та бойовий гопак – на вибір.

8. Підземний Луцьк
(тривалість – 2,5 год.)



Чи не найцікавішими в історії Луцька є перекази про підземне місто – тихе, спокійне, безлюдне, таємниче. Як свідчать розповіді, підземні ходи під Луцьком з’єднували колись старе місто із Шепельським і Жидичинським городищами, Олицьким замком та іншими укріпленнями.
Мало не під кожною історичною будівлею у Луцьку – свої підвали-підземелля, що заглиблюються в землю на кілька поверхів.

У рамках маршруту – наймістичніші підземелля України, які знаходяться під Кафедральним собором св. Апостолів Петра і Павла; крипта Хрестовоздвиженської церкви, де покояться останки представників української еліти 17-18 ст.; архітектурні залишки церкви Іоанна Богослова, що на території Луцького замку.

9. Луцьк багатокультурний
(тривалість – 2,5 год.)

Ця екскурсія продемонструє багатокультурний образ Луцька та його колись строкатий етнічний склад. Адже Луцьк – місто, яке береже традиції багатьох народів: литовців, поляків, вірмен, євреїв, чехів, караїмів. Усі вони жили пліч-о-пліч і лишили по собі архітектурні пам’ятки.

Вдасться почути розповідь про те, який внесок зробила кожна етнічна група у розвиток Луцька, який слід лишила і яким було співжиття різних національних культур.

10. Театралізована екскурсія «Замальовки з життя древнього Лучеська»
(тривалість – 2 год.)



Поринути у казку про князів та стати одним із високоповажних гостей монаршого прийому, зазирнути у минуле, де безстрашні лицарі творили ратні подвиги на честь прекрасних дам, побувати на галасливому середньовічному ярмарку та скуштувати меду й пива, послухати тужливу пісню мандрівного менестреля – усе це можливо в рамках театралізованої екскурсію, яку проводить Луцький крикун.

11. Луцьк на ровері
(тривалість – 4 год.)



Велосипедна культура у Луцьку набирає обертів, а цей маршрут – унікальний спосіб у найкоротший термін побачити все місто і водночас – подбати про фізичну форму.

12. Романтичні історії Луцька
(тривалість – 2 год.)



Прогулянка Луцьком буде супроводжуватися неймовірними розповідями про велике кохання князя Любарта до своєї дружини, про любовні інтриги та драми середньовічного Луцька, війни за наречених, дуелі, смерті заради кохання, величні весілля та пікантні подробиці із життя визначних лучан.

13. Хмільна екскурсія
(тривалість – від 3 год.)



«І я там був, мед-пиво пив» – такими словами закінчується більшість українських казок, а хмільна екскурсія Луцьком ними розпочинається.
Місто має древню культуру споживання хмільних напоїв. Ще 600 років тому, коли місто приймало монархів з усієї тогочасної Європи, на банкетах споживалися різноманітні напої місцевого виробництва. Як свідчать літописи, під час З’їзду європейських монархів гості щодня споживали 700 бочок меду, вина, мальвазії та інших напоїв. Ще з тих часів Луцькою «родзинкою» вважався князівський питний мед, яким частуватимуть і в рамках екскурсії.

Крім того, передбачена дегустація пива, яке в Луцьку варять із 19 ст. за оригінальними рецептами знаного чеського пивовара Вацлава Земана.

14. Дитяча екскурсія
(тривалість – від 2 год.)



Незабутня мандрівка старим містом, прогулянка мурами середньовічного замку, можливість приміряти лицарські обладунки та постріляти з лука чи арбалета у супроводі луцького крикуна, який розповість безліч цікавих казок та легенд.

Крім того, в рамках екскурсії – подорож дитячою залізницею, спілкування із тваринами в зоопарку, прогулянка верхи на іподромі чи відвідини страусиної ферми.

15. Медовий тур
(тривалість – 1 день)



У «Медовій хаті» вдасться посмакувати питним медом та придбати ексклюзивні медові смаколики та медову косметику. У селі Баєві колоритний дід Іван проведе екскурсію музеєм бджільництва, розкаже і покаже багато цікавого з історії цього найстарішого промислу. Далі маршрут веде на тихий медовий хутір, де можна полежати на вуликах-лежаках, а також отримати поради з приготування ліків з прополісу, воску, меду. На завершення подорожі – «Бджолиний рай», що розкинувся у заплаві річки Стир.

* * *
Замовити екскурсії можна в Центрі туристичної інформації. Контактні телефони: (0332) 72-34-19, (099) 644-77-79.
2
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter