Автори експедиції «Ukraїner» побували на Камінь-Каширщині.
Відвідали село Черче, куди їх запросив на розмову журналіст Богдан Ліпич, після чого попрямували до Каменя-Каширського, де поспілкувалися з Федором Нестерчуком, пише Район.Камінь-Каширський.
Зупинилися в селі Черче. З автівки вийшли із фото-відеокамерами в руках, чим неабияк привернули увагу жителів населеного пункту. Фототехніку стараються завжди носити з собою. Фіксували буденність поліського села: дітей та батьків, що виходили з торбами із магазину та звичайних перехожих. Зацікавились обеліском слави.
У місцевому магазині «Мрія» купили хліба, кетчупу, ковбаси. Розмістилися в альтанці, що в центрі села. Сіли смакувати бутербродами. Часу мали обмаль, тому під час обіду й тривала розмова.
«Це вже четверта наша експедиція, – розповідає організатор мандрівки Богдан Логвиненко. – У нас в команді – 20 людей. І в кожного з них своя роль. В експедицію зазвичай їдуть «нероби», – сміється, – цього разу нас поїхало четверо».
Хлопці вирушили в мандрівку, щоб пізнати Україну такою, якою вона є. На сайті «Ukraїner» розповідають про захоплюючі місця та цікавих людей нашої держави українською, російською, польською та англійською мовами. Тому близько 40% відвідувачів сайту – іноземці.
Не дивно, що проектом зацікавився Матеуш Бай, корінний поляк із польського Полісся, що вирушив в експедицію разом з українцями. В Україну приїхав, щоб працювати фотографом. Це одна із країн, яку він досліджує і про яку хоче написати книгу.
Експедитори розповіли, що мають намір у цей день відвідати Ковельський район, де проживає бабця, що була зв'язковою УПА. Матеуш висловив незгоду. Громадянина Республіки Польща ця тема не дуже цікавила, тому гріх було не розпитати, як він ставиться до націоналістів та Волинську трагедію у 1943 році. Про свої погляди Матеуш розповідає з гумором.
Богдан Логвиненко – відомий український письменник та журналіст. Є автором проекту «Ukraїner». За своє життя встиг відвідати більше 50 країн світу і тепер вирішив мандрувати Україною.
«Бо ніхто про неї нам не розкаже», – говорить він.
Богдан є водієм експедиції та нарікає на неякісний стан доріг у районі. Говорить, що дороги дуже втомлюють (а особливо такі, як у нас!) та розповідає, як декілька днів тому застрягли в болоті.
Про цю несподіванку мандрівники розповіли в соцмережах.
Олег Сологуб родом із Донецької області, близько 11 років проживає в Києві та працює відеооператором. Повертатися на Донбас, у рідне село (що на окупованій території) поки не бажає.
Павло Пашко родом із Запоріжжя. Працює звукорежисером. Потрапив до проекту «Ukraїner» випадково. Наразі це його третя експедиція.
Хлопці мають гарне почуття гумору. Під час подорожі загубили ковпачок до об’єктива та швиденько знайшли вихід із ситуації, замінивши його пластмасовою кришкою від банки. Олег дістав маркер та величезними літерами написав на кришці «Canon».
Покинувши село, експедитори попрямували в місто Камінь-Каширський.
До експедиції вони неодноразово чули про Федора Нестерчука. Цей чоловік прославився на всю Україну тим, що не спить вже близько 30 років. Проте зустріч із ним хлопців розчарувала.
«Розмова була не настільки цікавою, як хотілося, – говорить Богдан. – Насправді чоловік спить (але спить погано через хворобу). Ця тема про життя без сну всього лише розвіяна журналістами. Хоча нам розповідали, що це його стиль життя та філософія».
Мандрівка в село Хотешів була під знаком питання. Там їх цікавила бабуся з прізвищем Кошіль, дід якої працював на заробітках в Сполучених Штатах Америки. Проте в село не заїхали через брак часу, адже кожен день хлопців розпланований погодинно.
«У селі Скулин живе бабуся, що була зв’язковою УПА. Їй 93 роки і вона й досі займається сільськогосподарськими справами, – дивується Логвиненко. – Розмова з нею була страшенно цікавою. Бабуся розповідала про свою участь у Норильському повстанні. А коли ми проводили зйомки квадрокоптером навколо неї позбігалися діти. Було видно, як всі її дуже люблять».
У Ковелі мандрівників гостинно прийняла місцева жителька Катерина, яка слідкувала за їх експедицією в соцмережах. Вона допомогла хлопцям зорієнтуватися в місцевості, нагодувала і навіть домовилася за проживання в готелі.
Завершити мандрівку Поліссям експедитори планують 30 квітня та обіцяють, що повернуться сюди знову.
Впродовж двох днів команда спілкувалася з фундатором музею та куратором проєкту найбільшої картини у світі «Космогонія» Віктором Корсаком, а також з художником, який її створює, Петром Антипом про мистецтво в Україні під час війни