Успішно!

біхелсі

Про що говорять судмедексперти

Напередодні Дня медичного працівника «Таблоїд Волині» вирішив поспілкуватися із представником особливої галузі охорони здоров’я ‒ фахівцем судово-медичної експертизи. Представників цієї галузі рідко вітають із Днем медика, бо ж начебто не годиться - вони ж не лікують людей. Та всі працівники Волинського обласного бюро судово-медичної експертизи, як і будь-якого іншого, мають дипломи медиків, тож по праву можуть ними називатися й отримувати вітання.

Наш співрозмовник ‒ заступник начальника з експертної роботи Волинського обласного бюро судово-медичної експертизи Андрій Савченко. Він розповів про деякі особливості роботи судмедекспертів.

***
Більшість судово-медичних експертів не планували ними бути з перших курсів, більшість хотіли бути лікарями інших спеціальностей. Наприклад, я дуже хотів бути хірургом. Коли я вибирав спеціалізацію, не було місць за тими хірургічними спеціальностями, які я хотів обрати. Оскільки мій батько був судмедекспертом, то я вирішив продовжити династію, про що тепер не шкодую, адже спеціальність дуже цікава і важлива. На жаль, часто чомусь забувають, що ми все ж лікарі. Усі наші експерти мають диплом лікаря й здобували вищу освіту 6 років. Ще півтора року здобувається спеціалізація судово-медичного експерта.

[caption][img data=wat]18_06_2015_362132941/img_0238.jpg[/img] Частина колективу Волинського обласного бюро судово-медичної експертизи.[/caption]
***
Хоч завдання нашої служби дещо специфічне ‒ допомагаємо слідчим органам в розкритті злочинів, ми підпорядковуємось Міністерству охорони здоров’я.

***
Так склалося, що працівники нашої служби дуже скептично ставляться до роботи журналістів. Все через те, що журналісти в більшості випадків до нас звертаються, коли вже з’являються якісь скарги, щоб подати інформацію як сенсацію. Судово-медичні експерти, в свою чергу, попереджені Законом про кримінальну відповідальність і не мають права розголошувати матеріалів слідства, а тому уникають спілкування з журналістами.

***
Існує стереотип, що судово-медичні експерти займаються виключно дослідженням трупів. Насправді, це не так. Обласне бюро судово-медичної експертизи робить дуже різноманітну роботу, від результатів якої може залежати дуже багато.

***
Часто люди на нас скаржаться, мовляв неправильно встановили ступінь тяжкості тілесних ушкоджень, адже від ступеня тяжкості залежить рівень покарання для винного та розмір матеріального відшкодування для потерпілого. Натомість є чіткі «Правила визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень», яких ми чітко дотримуємось, адже попереджені про кримінальну відповідальність. На практиці такі моменти вирішуються або шляхом допиту експерта в судовому засіданні, або шляхом призначення слідчими органами повторної експертизи.

[caption][img data=wat]18_06_2015_362132941/img_0233.jpg[/img] За роботою.[/caption]
***
Старші експерти завжди казали, що на судово-медичного експерта може бути три скарги: від потерпілої сторони, від обвинуваченої та від сторони, яка веде справу. Якщо є дві скарги ‒ це в порядку речей, одна скарга ‒ це вже добре, жодної ‒ робота чудова. У більшості випадків одна зі сторін роботою судмедекспертизи не задоволена, і це закономірно.

***
Судово-медичні експерти не використовують термін «зґвалтування», він є суто юридичним. Ми не можемо встановлювати було зґвалтування чи ні. Наше завдання ‒ зафіксувати, чи є  тілесні ушкодження в ділянці статевих органів, інші характерні травми та відібрати біологічні об’єкти для лабораторних досліджень.

***
На сьогодні є стільки варіантів сексуальних відносин, що у нашій практиці є випадки, коли жінка з явними тілесними ушкодженнями каже, що отримувала від цього задоволення. Експертизу проводили, бо її стан погіршився й вона мусила звернутися до лікарів, а ті, зафіксувавши травму, ‒ до відповідних органів.

***
Трупи всіх осіб направляються на експертизу слідчими відділами міліції. Судово-медична експертиза трупа експертом проводиться у відповідності до «Правил проведення судово-медичної експертизи трупів у бюро судово-медичної експертизи». Тож навіть коли причина смерті очевидна (наприклад у випадках смерті від самоповішення чи втоплення), експерт повинен зробити необхідний об’єм досліджень, а далі, після отримання результатів лабораторних досліджень, складається документ «Висновок експерта», де викладено результати експертизи. Складання «Висновку експерта» подекуди займає більше часу, ніж дослідження самого трупа.

***
Одним з обов’язкових досліджень трупа є виявлення наявності алкоголю в крові, що часто є марним витрачанням державних коштів. Тобто, у кожного трупа, що доставлений нам на експертизу ми маємо брати кров на наявність алкоголю. Кожен такий аналіз обходиться державі у близько 200 гривень. Так, якщо дитина втопилася при свідках, під час ДТП загинули пасажири автомобіля – беремо кров на наявність алкоголю. А чи доцільно в таких випадках взагалі проводити розтин, коли для батьків дитини вже трагедія, а треба чекати розтину?

[caption][img data=wat]18_06_2015_362132941/img_0241.jpg[/img] Жибак Ігор Іванович ‒ начальник обласного бюро судово-медичної експертизи.[/caption]
***
Іноді не так психологічно важко працювати з трупом, як спілкуватися з родичами, особливо коли смерть їх близьких наступила несподівано від травм. Хоча, звичайно, емоційно дуже важко робити дослідження померлих травмованих дітей. Фізично важко досліджувати гнильно змінені трупи.

***
Декілька слів про співпрацю з слідчим органами. За кожну розкриту справу нагороди отримують прокурори й міліція, про нас рідко згадують, хоча фактично у слідчих «зв’язані руки», поки ми не надамо результатів експертизи.

***
Більшість процесуальних керівників прокуратури спілкуються з судово-медичними експертами тільки даючи вказівки. Часто вони не усвідомлюють специфіки нашої роботи й вимагають проведення досліджень, які не є доцільними, а це все ‒ державні гроші. Деякі такі експертизи передбачають надмірні емоційні і фізичні навантаження. Наприклад, проведення ексгумації у липні місяці – це знущання над експертом. Встояти біля такого трупа практично неможливо.

***
Інструкція, за якою працює експерт, визначає, що не можна проводити дії, які можуть призвести до понівечення трупа. Тільки в окремих випадках, якщо цього потребують обставини, дослідження проводиться в об’ємі, який визначив експерт, не залежно від бажання рідних померлого.

***
Часто кажемо, що коли країна святкує, ми працюємо. Закономірно, що з кількістю випитого алкоголю збільшується кількість проблем, які людям конче треба вирішувати. Як наслідок ‒ збільшується кількість нещасних випадків, кримінальних злочинів та суїцидів, а в свою чергу ‒ і досліджень, які необхідно проводити. Дуже напруженими є перші два-три дні після свят, коли потерпілі, відійшовши від святкувань, приходять знімати побої.

[caption][img data=wat]18_06_2015_362132941/img_0251.jpg[/img] Савченко Андрій Миколайович ‒ заступник начальника з експертної роботи.[/caption]
***
В такий непростий для України час, працівники нашого бюро не стоять осторонь – судово-медичний експерт Іванічивського міжрайонного відділення Богдан Війтович з вересня 2014 року несе службу в зоні АТО як лікар-начмед бригади.

***
Довідка: Всього в бюро працює більше 100 чоловік, з яких 7 ‒ судово-медичні експерти лабораторних відділень, 11 ‒ експерти районних та міжрайонних відділень та 10 ‒ експерти у відділах в обласному центрі. В кількісному еквіваленті експертів для Волинської області не вистачає. За навантаженням має бути не менше 40 експертів у бюро, тому у працівників існує вираз: «Ми працюємо 26 годин на добу».

Крім досліджень трупів і обстежень потерпілих, судово-медичних експертів залучають для огляду трупів на місці події, для участі в слідчих діях (слідчих експериментах, допитах учасників в кримінальних провадженнях), для допитів в судових засіданнях. Тому працівники просять громадян розуміти, що бюро судово-медичної експертизи є державною службою, яка працює у встановленому режимі, за встановленим графіком у відповідності до чинного законодавства і галузевих інструкцій.

Дослідження трупів проводиться в світлу пору доби з 10:00 до 14:00, прийом потерпілих ‒ з 10:00 до 13:00, тобто бюро не виконує функцій «швидкої допомоги», і кожного дня експерти не мають можливості «зробити виняток» й «увійти в положення», адже експерти теж люди, мають сім’ї, дітей та право на відпочинок.

У складі бюро є такі структурні підрозділи: відділ судово-медичної експертизи трупів; відділ судово-медичної експертизи потерпілих, обвинувачених та інших осіб; відділ комісійних судово-медичних експертиз; відділ чергових судово-медичних експертів; організаційно-методичний відділ; відділ судово-медичної експертизи речових доказів – до складу якого входить п’ять лабораторних відділень (відділення судово-медичної гістології, відділення судово-медичної токсикології, відділення судово-медичної імунології, відділення судово-медичної цитології, відділення судово-медичної криміналістики); 9 міжрайонних і районних відділень судово-медичної експертизи.


Текст: Ірина САСОВСЬКА
Фото: Дмитро КУХАРУК