Текст: Оксана ФЕДОРУК
Фото: з особистого архіву Олександра ШВЕЦЯ
Лучанин
Олександр Швець вперше за кордоном побував у 2008 році. З цього часу до сьогодні він відвідав 23 області України (поки що окрім Луганської), АР Крим, всі воєводства Польщі та – не мало, не багато – 29 країн світу.
Себе він називає не туристом, а мандрівником, адже подорожує не за допомогою туристичних агентств, а сам обирає міста, маршрути, мандрує автостопом, що, за його словами, допомагає якнайкраще пізнати нову країну, людей, які там живуть, їх культуру та звичаї.
Зараз хлопець знаходиться на службі у Збройних силах України, тож зробив вимушену паузу у мандрівках, проте після повернення планує далі підкорювати нові місця, адже в Україні та у різних куточках світу є ще стільки всього цікавого, а подорожі – як добрий наркотик, спробувавши який, вже ніколи не зможеш від нього відмовитися.
– Сашко, розкажи, будь ласка, як же все-таки розпочалися твої мандрівки?
– Я навчався у 25-ій школі в Луцьку, де був активістом євроклубу «Єврозоря», брав участь у різних конкурсах про Європейський Союз. Виграв шкільну Євроолімпіаду, зайняв третє місце у міській і пізніше теж третє місце на міжнародній. Так у дев’ятому класі я отримав путівку у польський табір.Потім за кордон я поїхав аж через чотири роки: у 2012 році пройшов на молодіжний проект від Ради Європи в Латвію. І для того, щоб отримати візу, треба було подати проїзні квитки туди і назад. І виявилося, що прямих квитків з Риги в Україну не було, тому я взяв через Литву і через Білорусь, тобто за одну поїздку побував ще у двох країнах.
Пізніше я став учасником програми «Майстерня громадської активності», де другий етап проходив у Польщі. Згодом був проект у Норвегії за програмою «Youth in Action», так усе і закрутилося – далі були Польща, Вірменія, Грузія, Туреччина, Росія, Македонія та інші країни. Деякий час я був головою міжнародної служби у всеукраїнській молодіжній організації "Фундація Регіональних Ініціатив", тож це були поїздки суто на проекти, конкурси. А вже в 2015 році почав активно подорожувати автостопом. Коли навчався в Ягелонському університеті в Кракові, намагався кожного тижня кудись їздити, тож за короткий період часу об’їздив всі воєводства Польщі та побував у багатьох країнах Європи.
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/gruziya.jpg[/img] На одному з проектів в Україні з представницею Грузії[/caption]
– Багато хто вважає, що на мандрівки потрібно багато часу та грошей. Ти з цим погоджуєшся?
– Насправді, це питання у першу чергу бажання. Якщо людина чогось хоче, якщо вона має певну ціль – то обов’язково знайде шляхи, як її добитися. Наприклад, я на початку ставив собі мету побувати в такій-то кількості країн, планував. Головне – планування, якщо часу не так багато – все одно ти починаєш шукати собі вільні дати і під них підлаштовуєшся.Щодо грошей – все одно можна продумати найбюджетніший варіант. Треба відштовхуватися від тих коштів, які в тебе є, а можливостей дешево подорожувати є багато, головне вміти знайти їх.
– На чому можна економити?
– Наприклад, на житлі, якщо користуватися каучсерфінгом (
одна з найбільших всесвітніх мереж гостинності, реалізованих у вигляді онлайн-сервісу, - ред.). Якщо подорожувати з Польщі, то там дуже багато лоукостів. В авіаперевізників Ryanair, Wizz Air бувають літаки дешевші, ніж наші автобуси. Інколи діють такі акції, де може квиток коштувати, якщо перевести в гривні, близько 25 грн. Наприклад, у країни Скандинавії, квитки з Польщі коливаються в межах 35-60 злотих (250-300 грн). Але треба враховувати той факт, що у таку ж саму суму там може обійтися таксі.
Також дешево подорожувати Польщею можна автобусами. Через конкуренцію автобусних перевізників, вони часто роблять різні акції, наприклад Польським бусом (PolskiBus) можна приїхати з одного міста в інше за 6-7 грн. Доволі часто є така можливість, просто потрібно моніторити.
Ну а найбільш бюджетним варіантом пересування є, звичайно, автостоп.
– У яких країнах він розвинутий, а в яких не варто розраховувати на такий спосіб подорожування?
– Виходячи з досвіду, який я маю, в Польщі, Болгарії, Румунії, Чехії він досить непоганий. Ну але в будь-якій країні треба звертати увагу на час та місце стопу.
Найгірше я чув про Італію, бо там автостоп заборонений, тому не дуже комфортна країна в цьому плані. Проте таке ж я чув про Грецію, але мені повезло і я там подорожував автостопом доволі непогано.
Або навіть в одній країні в різних регіонах стоп буде теж відрізнятися. Наприклад, в Ізраїлі чим далі на південь від Тель-Авіву – тим кращий. Можливо це пов’язано з тим, що на півночі країни більш розвинена інфрастуктура, і у мандрівників є більше варіантів пересуватись, а на півдні – пустеля, тому там водії більше намагаються допомогти.
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/yzral.jpg[/img] Ізраїль[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1290467564/tel_avyv.jpg[/img] Тель-Авів, Ізраїль[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_405509262/bkjgzmexqfm.jpg[/img] Крім стандартних функцій, дитячий майданчик в Ізраїлі виконує роль бомбосховища: діти можуть заховатися всередині гусениці, щоб уберегтися від хвилі уламків[/caption]
– Що для тебе найцінніше в подорожах? За чим ти їдеш?
– Однозначно за враженнями. Плюс – за якимось авантюризмом, бо в подорожах стаються такі ситуації, яких у повсякденному житті інколи не вистачає. Одного разу, коли я їхав з Молдови в Україну, мені потрібно заїхати у Вінницьку область, там проходив табір молодіжний. І я не знав, де саме це селище знаходиться. Я зупиняв людей і просив підвезти в ту сторону, але вони і самі не знали, де це. І вони так дивувалися – як це людина їде туди, куди навіть не знає.
Плюс автостоп – це також завжди пригода. Дехто сприймає його з острахом, наприклад, моєї знайомої мама перехрестилася, коли дізналася, що я буду їхати з Греції в Україну автостопом.
Ну і звичайно, головне у подорожах – нова країна, її традиції, мова, ти вивчаєш ментальність людей, бачиш відмінності інших націй від нас, як вони спілкуються, їх манеру, інтонацію, навіть яким чином вони мислять та формують свої думки. Зміна обстановки, клімат, море, гори – це дає змогу порівняти і скласти власну мозаїку світосприйняття. Ти сам змінюєшся, починаєш мислити ширшими категоріями, розширюєш свої горизонти, бачиш, що світ є дуже великий, різноманітний, цікавий. І він не крутиться лише навколо того місця, де ти живеш.
[caption][img data=def]28_09_2016_2083005060/vatykan_29_krana.jpg[/img] Ватикан - 29 країна, відвідана Сашком Швецем[/caption]
– Які стереотипи вдалося зруйнувати?
– Не потрібно ходити чи їздити далеко. Навіть подорожуючи містами України, можна зламати масу стереотипів. Наприклад, щодо української та російської мов. Я на власні очі побачив, що російською мовою у східних і південних регіонах говорять лише у великих містах, у селах чи містечках розмовляють переважно або українською, або суржиком.
– Ти багато де був в Україні. Що найбільше вразило в рідній країні?
– Оскільки я багато подорожую, мене вже просто міста не здивують. Тому я намагаюся у них шукати якісь маленькі особливості. Наприклад, у Житомирі чи Сумах – це різні класні графіті, яких в останній час з’явилося там дуже багато.
В Україні вражає навіть сама природа. Я коли їздив автостопом по східній та південній Україні, включив до маршруту каньйони. Абсолютно випадково знайшов у Миколаївській області Мигіївський (чи Мигійський) каньйон. Я їхав у Кропивницький
(раніше Кіровоград, - ред.) з Миколаєва, але вирішив зробити круг, аби об’їхати «славнозвісну» трасу, яка з’єднує ці міста, і поїхав через Южноукраїнськ, через атомну станцію. Один водій мені підказав, що недалеко від Первомайська є гарний каньойон. А не так далеко від нього ще один – Бузький, який більш відомий.
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/mandrivka_po_ukrayini.jpg[/img] Одна із крайніх мандрівок Сашка Україною[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/poltava.jpg[/img] Полтава[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/zaporyzhzhya.jpg[/img] Запоріжжя[/caption]
– А за кордоном яка країна найбільше сподобалася?
– Насправді, це непросте питання, бо кожна країна по-різному запам’ятовується і по-своєму подобається. У Норвегії надзвичайно гарна природа, а вразило те, що там на вулицях дуже тихо. Коли якась людина говорить дуже голосно – то одразу видно, що це іноземець. Коли ми сиділи недалеко від королівського палацу в Осло, то ми чули, як під землею їде метро.У тій же Норвегії запам’яталося, що в хостелі в одному з міст за гарячу воду довелося заплатити 5 крон. Там були спеціальні автомати, куди кидаєш монетку і у тебе є 5 хвилин гаряча вода. Вони дуже економлять.
В Італії дуже гарні гори та архітектура. І що цікаво, в маленьких містечках вона навіть інколи цікавіша, ніж у великих.
Серед улюблених міст можу назвати Охрід у Македонії, де є дуже гарне озеро, яке сходиться з горами, дуже гарні там краєвиди. Також вразив Стамбул – протока Босфор, Старе місто.
Улюбленим містом у Польщі є Краків, де я навчався, а також подобається Гданськ, Закопане, гори Татри дуже красиві, озеро Морське око раджу побачити.
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/zakopane.jpg[/img] Закопане[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/ozero_morske_oko.jpg[/img] Озеро Морське око, Польща[/caption]
– Які національні страви доводилося покуштувати?
– У Греції мені сподобалася їх популярна національна страва «Сувлакі » - це щось типу як кебаб, але всередині шашлик і картопля. У Болгарії – айран, це такий специфічний кефір. В Італії – сири варто спробувати.
– Ти відвідав уже 29 країн, можеш розповісти, який імідж України за кордоном?
– У Греції один водій, коли дізнався, що я з України, то дуже зрадів і сказав, що у нього там є друзі, дав телефон і каже: «На, поговори з ними». Найчастіше питали про ситуацію в країні, чи спокійно зараз чи ні, бо багато хто чув про війну. Хоча зазвичай більше розпитують не про країну, а особисто про мене.
– У тебе є досвід подорожування і з друзями, і одному. Як тобі комфорніше?
І в тому, і в тому випадку є свої плюси і мінуси. Якщо подорожувати одному – то мінус, звичайно, в тому, що ти без компанії, і це може бути не так весело. Але ти можеш до когось їхати вгості або вже і там знайти компанію, якщо повезе. Якщо в парі подорожувати, то можуть виникати якісь побутові міні-конфлікти, або ж хтось може витрачати одну суму коштів, а хтось іншу, а якщо ти подорожуєш сам, то відповідно сам собі плануєш маршрут, не підлаштовуєшся і не залежиш від інших.
– Поділися порадами чи якимись лайфхаками, які стануть в нагоді мандрівникам.
– Чим більше я подорожував, тим менше брав із собою речей. Бо з досвідом ти вже розумієш, що тобі знадобиться мінімум і що рюкзак не повинен бути важким. Треба бути готовим до того, щоб проходити по 20-30 км на день.
Обов’язково слід дивитися на погоду, бо одного разу в мене був такий випадок, що поїхав у Сан-Марино, а там – погана погода і я майже не просихав. Було дуже холодно, туманно і мокро.
Раджу в новій країні вивчити кілька фраз їхньою мовою, хоча б «привіт», «дякую», якісь елементарні конструкції. Іноземцям зазвичай це дуже приємно і вони будуть ставитися до вас привітніше.
Усім любителям мандрувати раджу сайти, які допоможуть подорожувати бюджетно:
Bla Bla Car,
hitchwiki.org - порадник, в яких місцях зручно стопити,
ecolines.net - автобусна компанія,
polskibus.com - дешево автобусом по Польщі та інших країнах,
Ryanair.com,
Wizzair.com - найдешевші квитки на літак,
Couchsurfing.com - сторінка для пошуку людей, які можуть вас прийняти в себе вдома та показати місто,
vk.com/stud_couch - cтудентський каучсерфінг | пригоди та автостоп,
vk.com/fly4free_ua,
vk.com/travel193land - пропозиції дешевих маршрутів по світу. Є багато інших таких сайтів, тому завдяки інтернету можливостей подорожувати бюджетно, але цікаво сьогодні є безліч.
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/afiny_greciya.jpg[/img] Афіни, Греція[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/zelena_gura_polska.jpg[/img] Зелена Гура, Польща[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/tk.jpg[/img] Сашко Швець - один із організаторів проекту "Твоя країна" в Луцьку[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/torun.jpg[/img] Торунь[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/chornobyl.jpg[/img] Чорнобиль[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1000376386/chornobyl2.jpg[/img] Разом з учасниками одного із проектів - у зоні відчуження поблизу Чорнобильської АЕС[/caption]
[img data=def]28_09_2016_2083005060/1465142_10201834231371235_661724380_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_2083005060/12573202_1110513775648931_3067205101674078773_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_2083005060/ev3hadsuyho.jpg[/img]
[caption][img data=def]28_09_2016_2083005060/berlin.jpg[/img] Берлін[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_2083005060/burshtyn.jpg[/img] Містечко Галич на Франківщині[/caption]
[caption][img data=def]28_09_2016_1290467564/sektor_gaza_na_goryzonti.jpg[/img] На горизонті - Сектор Газа[/caption]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/78oaibcvda0.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/13986_640313016088405_70233205319843864_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/971842_10200701291669310_729647814_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/1010741_458960440866498_1317661188_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/1045170_629586407053220_1905811117_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/1395806_686770874667274_321289411_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/1459205_570587956345544_365795393_n.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/fujpmmjpy-i.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/fzyssjhcak4.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/-k4koj78yfa.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/mrheur-jghi.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/qjz3lt6dz5w.jpg[/img]
[img data=def]28_09_2016_1000376386/ywioo67wq1o.jpg[/img]
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].