Успішно!

біхелсі

Із Батурина в Америку через Луцьк: велопробіг заради миру

П'ятеро аматорів-велосипедистів, учасників «Ходи-велопробігу «STOP ВІЙНІ» підвечір 7 травня прибули до Луцька. Чоловіки в дорозі уже 12 днів: 26 квітня вони вирушили з Батурина і вже відвідали понад два десятки українських міст. Попереду в ентузіастів ще Берестечко і Львів, а далі прямуватимуть через Польщу на Північ Європи, звідти – в Північну Америку. В обласному центрі велосипедисти завітали в міськраду і «білий дім» та зупинилися на ночівлю. 
 
 Акція має на меті привернути увагу світової громадськості до проблеми війни на Сході України.

«Хочемо, щоб нас почули уряди європейських країн, бо наші не чують», - пояснюють велосипедисти.

[img data=wat]08_05_2015_598618796/1_1.jpg[/img]

Учасники задумали відвідати 37 столиць Європи, дві столиці Північної Америки (Вашингтон, Оттава), столиці трьох герцогств Великобританії, 29 штатів і два округи США та сім провінцій Канади. Всього учасники акції пройдуть понад 40 тисяч кілометрів через більшеніж 200 населених пунктів.

Один з ініціаторів такої безпередентної акції Василь Любарець уже відомий українцям як організатор Врадіївської ходи, а в інтернеті про нього пліткували як про агента ЦРУ та людину з подвійним громадянством – в Україні та США.  Мовляв, його дочка вийшла заміж у США, а він тут працює «на Госдеп».   
 
[caption][img data=wat]08_05_2015_2125356065/1.jpg[/img] Василь Любарець – ініціатор акції «Ходи-велопробігу «STOP ВІЙНІ»[/caption]
 
«Нами рухає пам'ять про героїв Небесної сотні і людей, які гинуть на Сході України. Ми бачимо шлях, як зупинити агресора. Перш за все, ми будемо вимагати в європейських урядів підтримки і надати адекватну зброю. По-друге, піднімаємо людей доброї волі, щоб вони теж закликали свої уряди, щоб ввести миротворчий контингент.», - розповів ініціатор акції Василь Любарець.
 
Пан Василь і його супутники закликають усіх охочих приєднатися до їхньої подорожі. Однак з собою беруть тільки учасників Майдану, і то таких, які завбачливо мають візи.  Між містами пересуваються бусом, а по прибуттю в місто пересідають на двоколісний транспорт. Про приїзд зазвичай нікого не попереджають.
 
Свою ходу в обласному центрі Волині вони розпочали із Київського майдану. Потомлені сонцем побратими розгорнули плакат «Герої Небесної сотні». Після цього подалися у приймальню голови Волинської ОДА. Однак, ні Володимира Гунчика, ні його заступників уже не застали. Тому послання із закликом приєднатися до ходи і зупинити війну залишили в приймальні керманича області.
 
 [caption][img data=wat]08_05_2015_2125356065/2.jpg[/img] Учасники ходи розгорнути плакат «Герої Небесної сотні»[/caption]

По дорозі до Луцької міськради чоловіки розповідають, що «мужі на Банковій» не дуже хочуть їх підтримувати. А от люди навпаки – підтримують всіляко ще й гостинці дарують в дорогу.
 
«Всього нас 16 людей бажало їхати, але вирушило лише п'ятеро, інші ще в Києві. В Міністерстві закордонних справ нам повідомили, що потрібно 35 тисяч доларів, щоб нам надали візову підтримку. Таке враження, що нашу ходу хтось блокує. По дорозі до вас ми отримали таку сумну новину. Ніхто не розуміє там, наскільки це потрібно», - розповідають учасники і не приховуючи обурення, пригадують, як до них прислали людей, які переконували їх не робити цього.  Мовляв, на це потрібні «великі бабки» і ще не час. Але я пригадую, як організовував Врадіївську ходу на голому ентузіазмі і як нам все вдалося. Головне – внутрішня віра, а не гроші», - переконує Василь Любарець.
 
[caption][img data=wat]08_05_2015_2125356065/3.jpg[/img] Кочівники мчать проспектом Волі до міської ради[/caption]
 
«Усі ми з різних міст. Михайло Страшко з Вінниччини, студент Володимир Мойсеєнко з Києва, Ігор Горохов з Черкас, Василь Любарець з Полтавщини,  а я - з Маріуполя. Ми всі познайомилися на Майдані або навіть раніше під час акції протесту. Я, от наприклад, познайомився з Василем під час акції під ЦВК у 2012 році. І потім доєднуюсь до всіх інших акцій. Я хворію, тому разом з іншими пересуватися велосипедом не можу, їду в автомобілі. Але я їх тренер. Стережу велосипеди, підказую, де треба і морально підтримую», - розповідає Іван Зайченко .

[caption][img data=wat]08_05_2015_2125356065/5zaychenko.jpg[/img] Іван Зайченко, м. Маріуполь[/caption]
[caption][img data=wat]08_05_2015_2125356065/6_moyseyenko.jpg[/img] Володимир Моєсеєнко, м. Київ[/caption]
[caption][img data=wat]08_05_2015_1053500619/7strashok.jpg[/img] Михайло Страшок, Вінниччина [/caption]
[caption][img data=wat]08_05_2015_1317613445/8_gorohov.jpg[/img] Ігор Горохов, м. Черкаси[/caption]

Близько 18 години «народні дипломати» прийшли у Луцьку мерію, але охоронець виявився не дуже гостинним: оголосив, що робочий день закінчився і прямо перед носом гостей зачинив двері. Хоча йому і намагалися пояснити мету візиту, охоронець просто пішов.

Так з’явилося вдосталь часу, аби поспілкуватися з гостями-велосипедистами, які розташувалися на відпочинок прямо на сходах будівлі міської ради і почали роздумувати, де би то їм заночувати.
 
«Переважно ми ночуємо у сім`ях місцевих жителів, готелі і навіть хостели нам не по кишені. Зараз у нас всього 20 гривень на п`ятьох. Ми розраховуємо на людську доброзичливість. От прямуючи до вас, перед тим були в Дубно. То там нас зустріли короваєм. Прийняли дуже щиро. Але то як де. В Черкасах мер взагалі втік, а на вигуки «Слава Україні» всі мовчали», - ділиться враженнями учасник ходи Михайло Страшок з Вінничини.

[img data=wat]08_05_2015_1984499075/1_2.jpg[/img]
 
Невдовзі до учасників ходи вийшов заступник луцького мера – Юрій Вербич. Він запросив усіх в приміщення міськради. Йому тут же вручили послання «Стоп війні». За кілька хвилин прибіг і заклопотаний міський голова Микола Романюк, який особисто «вигулював» по місту експертів з Ради Європи. Мер зразу запитав, «що їм потрібно».
 
«Нам би ксерокс зробити сертифікатів (послання Стоп війні, - ред.) і десь переночувати», - відповіли велосипедисти.

«Займіться цим», - наказав Романюк заступнику, перепросив і повернувся до європейських гостей.

Врешті-решт за сприянням міської ради кочівники заночували в  хостелі.
 
[caption][img data=wat]08_05_2015_1978785134/9.jpg[/img] Зустріч з луцьким мером та його заступником в міській раді[/caption]
 
Якщо чоловікам все-таки вдасться знайти кошти на оформлення документів для перетину кордонів, то хода завершиться до 25 жовтня в Києві на Майдані.
 
Текст: Аріна КРАПКА
Фото: Дмитро КУХАРУК