Кожен населений пункт має у своїй історії факти, які з точки зору сьогодення здаються неймовірними і цікавими. За кільканадцять століть луцької історії назбирався чималий масив «неймовірних фактів».
З 10-ма несподіваними фактами з історії Луцька у ХХ столітті пропонує ознайомитися ВолиньPost.
1. Дирижабль бомбардує Луцьк
Маловідомо, але в часи початку Першої світової війни над Луцьком і Волинню літали дирижаблі. Це були на той час ворожі німецькі та австрійські «повітряні кораблі». Один із них через воєнні пошкодження упав неподалік від Луцька. Це сталося у грудні 1915 року. А перед тим – восени 1914 року – ймовірно, дирижабль бомбардував спочатку Варшаву, а потім Луцьк.
2. Велосипеди з номерами
101 рік тому «нероби» міської управи придумали новий податок для лучан: брати кошти за номерні знаки для… велосипедів! Насувалася Перша світова і гроші в міській казні були аж ніяк не зайві. «Городская Управа имѣетъ честь доложить, что сборъ со включеніемъ платы за снабженіе велосипедовъ… нумерными знаками не долженъ превышать въ годъ 1 руб. 50 копъ. съ велосипеда», - ішлося в повідомленні.
3. В громадських місцях було прийнято плювати
Зіґмунд Фройд якось описав як нормальний випадок, коли він прийшов додому до однієї клієнтки і не знайшов там плювальниці. Психоаналітик прийняв просте рішення: плюнув їй на підлогу. В міжвоєнному Луцьку плювати на підлогу було суворо заборонено. Санітарний відділ міського магістрату турбувався про санітарний стан. У громадських місцях Луцька висіли оголошення про використання спеціальних плювальниць. В архіві області збереглося одне з таких: «Оголошення! Плювати тільки в плювальницю. Плювки є розсадником сухот. Винні у плюванні на підлогу караються штрафом 1000 злотих або арештом на 3 місяці».
4. Польське золото привезли до Луцька
У 1939 році в Європі вже пахло війною, тож керівництво Банку Польського у Варшаві, як і багатьох інших європейських столиць, складало плани порятунку банківського золотого фонду. 4 вересня перша партія золота покинула столицю. Наступного дня 38 тонн золота загальною вартістю 463 мільйони тодішніх злотих зі столиці вивезли до Любліна. Проте німці швидко просувалися вглиб країни, тому в Любліні золото не затрималося довго. 7 вересня 30 автобусів та автомобілів з золотом прибули до Польського банку в Луцьку. Між 9 та 13 вересня залізничним сполученням золото покинуло Луцьк. Вже 13 вересня 38 тонн скарбу сконцентрувалося на кордоні з Румунією і згодом покинуло державу.
5. Луцькі танки
В другій половині 1930-х років у Луцьку працював танковий завод. Це не було повне завершене виробництво танків, тут їх складали частково. У Луцьку виготовляли польські легкі танки 7ТР. В основному вони були задіяні під час оборони Варшави. Всього у Польщі зробили півтори сотні таких танків. Цехи, які після війни залишилися в Луцьку від заводу, стали основою сучасного заводу «Мотор».
6. Єврейське повстання
Усім відомий факт повстання у Варшавському гетто у квітні 1943 року. Через антилюдські умови утримання, хвороби, смерть та голод євреї збунтувалися проти режиму. Проте ще до повстання у Варшавському гетто відбулося кілька менших бунтів. Один із перших єврейських бунтів Другої світової відбувся у Луцьку. Коли нацисти захопили місто, вони, окрім традиційного єврейського гетто, утворили ще й трудовий табір. Він розташовувався у приміщенні гімназії імені Глікліха (тепер тут Педагогічний коледж на проспекті Волі). Тут перебувало приблизно 500 євреїв. У грудні 1942 року вони здійснили повстання. Бунтівники зробили 3 атаки на охоронців табору. Під час останнього втікачі були розстріляні з кулеметів. Повстання було придушене.
7. Луцьк - одне з перших міст Європи "житлового бджільництва"
Уже відомим і популярним став факт, що в Луцьку є будинки, згруповані оригінальним способом – у плані (простіше кажучи, з космосу) вони виглядають як соти. Ідеться про групу будівель між проспектами Соборності, Молоді, Відродження. В деяких європейських містах подібний прийом після війни вже застосували, але луцькі архітектори з цим не були знайомі. Важливо не тільки те, що цей спосіб вперше в СРСР застосували в Луцьку. Цю ідею придумали місцеві архітектори. Їм слово. «Пам'ятаю, де і коли прийшла ідея блокувати будинки під кутом 120 градусів. Якось йшли ми, я і архітектор Василь Маловиця, майбутній головний архітектор проекту 33-го мікрорайону, до новобудов на вулиці Львівській, які через кілька днів мали здаватись в експлуатацію. Ці будинки для нас обох були настільки гидкими (адже ми закінчили художній інститут), що й дивитись на них не хотілось. Та куди дітись? А якщо, подумав я, взяти дозвіл на розробку шестикутної блок-секції? Не ставити будинки паралельно, а компонувати їх довільно за довжиною із різними поворотами?», - згадував архітектор Ростислав Метельницький. У Києві їм погодили проект. Так і постали в Луцьку з кінця сімдесятих будівлі під кутом 120 градусів, які виглядають як соти.
8. Один з найкращих автомобілів Європи
Багатьом відомо, що перший в СРСР передньоприводний автомобіль виготовляли саме в Луцьку. Це був один із варіантів відомої «Волинянки». Проте багато хто (не знав і) забув, що в 1978 році на Туринській виставці в Італії ЛуАЗ 969М увійшов у десятку найкращих авто Європи. А через рік на виставці у Чеському Будейовіце (сюди свого часу прямував Бравий Швейк) авто отримало золоту медаль як найкращий автомобіль для села. Це авто ще має немало рекордів і славних сторінок історії.
9. Луцьк був єдиним західноукраїнським містом, яке мало два аеродроми: військовий на Вишкові, цивільний - біля Крупи.
А Загалом впродовж історії в Луцьку було 5 аеродромів, 4 з яких – на території міста. Перший аеродром розташовувався в районі нинішньої вулиці Гулака-Артемовського, другий протягом дуже короткого часу – біля теперішнього вокзалу, третій – на місці ПортСіті, четвертий – на Вишкові, п’ятий – у Крупі.
10. Найзеленіше місто країни
У 1970-х роках Луцьк визнали одним із найзеленіших міст СРСР. Через велику кількість зелених насаджень, великий парк і цілу низку скверів Луцьк вважався дуже «зеленим» містом. Дерева росли у місті буквально скрізь. У сімдесятих і вісімдесятих роках навіть замок Любарта був залитий листям фруктових і не тільки дерев, між якими проглядалися стежки.
Нині, за підрахунками, Луцьк знаходиться на 28 місці в Україні за площею зелених насаджень на одного мешканця з показником 8,8 квадратного метра при нормі 20 квадратних метрів.