Власниця луцької кав'ярні вирішила створити частинку Провансу на Волині. ФОТО

07 Липня 2020

Фото: Світлана СОЛТ

Власниця кав’ярні «Шарлотка» Зоряна Рабан вирішила створити частинку Провансу на Волині. Локація неподалік від Луцька – лавандове поле розміром 10 соток.

Цього року, зі слів підприємці, лаванда не дала очікуваних краєвидів через мінливу Волинську погоду, а рослина – дуже теплолюбива і не любить вологу. А нині, як ми бачимо, дощі просто аномальні, причому, не раз приносили з собою град.

Ідея створити фотозону для відвідувачів була спланована ще за рік до цвітіння лаванди, звозилася атрибутика, щотижня оброблялися міжряддя, лаванду навіть до останнього тримали накритою агроволокном, щоб відвідувачам було комфортно на полі, наче вдома на килимі. Але за два тижні до цвітіння зіпсувалася погода, довелося зірвати агроволокно, бо ріст бур'янів під ним пригнічував ріст самої лаванди, далі почався довгий і важкий процес підготовки поля, культивування, вибирання пирію, косіння трави – і це ще далеко не всі процеси. Власницю поля зупинила не тільки погода, як зізнається вона із неприхованим сумом, а й вандалізм, який почав посилюватись з розквітом поля. Зоряна не приховує, що вирішальну роль зіграли підрахунки витрат на огорожу та охорону і розуміє, що фотосесії навіть на 20% не покрили б затратну частину.

– Що надихнуло вас на вирощування лаванди і чи плануєте ви, все ж таки, довести свою мрію до повного втілення?

– На вирощування лаванди вплинула подорож, я тоді щойно повернулася з Франції, де побачила наживо лавандові поля, і настільки була натхненна ними, що стала одержимою ідеєю створити частинку Провансу на Волині. Зупинятися я, звісно, не планую, все, що сталося цього року, – це колосальний досвід та можливість якісніше підготуватися до наступного сезону, врахувати всі ризики, вигадати цікаві ідеї для зйомок та, звісно, подбати про огорожу та охорону.

– Щодо прибутковості лавандового бізнесу говорити наразі зарано?

– Звісно я не перша на Волині, хто вирощує лаванду. Все залежить від методу вирощування, а в цьому я – точно перша: маю на увазі вирощування без застосування гербіцидів та пестицидів, що робить мій продукт максимально екологічним. Стосовно того, чи це прибутково, я зможу сказати, напевно, на третьому році цього бізнесу, коли будуть зібрані перші врожаї та врахуються всі вкладення та затратна частина.

– Ми бачимо, що ви зараз активно продаєте букети з лаванди у соцмережах. Чи актуально це зараз? Є попит?

– Цьогоріч лаванда особливо актуальна, багато фотографій в мережах як з букетиками, так і на фоні кущиків, цінність лаванди – в її лікарських якостях, особливому ароматі та в різнобарв'ї відтінків.

Популяризація лаванди активізувалася ще й через те, що закрили більшість кордонів у зв'язку з карантином, тому люди обирають подорожувати Україною, почали цінувати дрібнички та шукати відгуки закордонних краєвидів на території нашої країни.

– Які зараз, в середньому, ціни на букет лаванди?

– Лаванда цінна через свої суцвіття, і чим вони пишніші, тим, відповідно, й дорожчі. Лаванда – одна з тих рідких квіток, які продають на вагу, і це правильно, так кожен може вибрати собі букет по кишені – від 100 грамів до пів кілограму та навіть більші.

Ціни моїх букетиків середні на ринку України, думаю, що, як тільки отримаємо офіційний сертифікат на екологічність, тоді однозначно будемо підіймати ціну.

На сьогодні ціни на букети такі:

100 грамів – 150 грн;
200 грамів – 250 грн;
300 грамів – 375 грн;
400 грамів – 500грн;
500 грамів – 625грн.

– Чим ще корисна лаванда, і як вам вдається поєднувати дві абсолютно різні справи?

– Користь лаванди очевидна. Крім медичних цілей, її властивості використовуються в косметології та у побуті (подушки для сну, захист від молі, відлякування комарів і шкідників, таких, як медонос), а також в кулінарії. І це не тільки чай, а ще й лимонад. Особисто я використовую сухоцвіт лаванди для приготування десертів, тому поціновувачі цієї незвичної для нас рослини у кав'ярні «Шарлотка» можуть цілком насолодитися щодня лавандовими макарунами або тістечком «Пурпур».

Ця рослина звична на кухнях італійців та іспанців. На півдні Франції це приправа для салатів і соусів. Її додають в овочеві та грибні страви, лаванда вдало доповнює смак баранини і риби. Тому є безліч варіацій на тему застосування лаванди, і я можу говорити про неї безкінечно.

– Де можна придбати букетики лаванди сьогодні?

– Зателефонувавши мені, або на моїх сторінках в соцмережах:

https://instagram.com/lavander_lutsk?igshid=absfgl6qnwqb
https://instagram.com/sharlotka_lutsk?igshid=js81uwwc1mi4
https://www.facebook.com/gladishevska.zor









12
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter