Успішно!

біхелсі

«Коли сексуальність про тебе, то це – твоя сила»: відверта розмова з луцькою психологинею

Під час нашої розмови ми поговорили про: сприйняття себе, свого тіла, «рецепт» сексуальності та страхи й стереотипи.

Фото: Ірина КАБАНОВА

Настрій: «Львівська майстерня шоколаду»

Натягнути підбори, побрити ноги, руки, брови (ні), зробити зачіску, а потім розплести волосся, вдягнути костюм з випускного та говорити хриплим голосом – чи завжди сексуальність виглядає так, як показують це в кіно? Що взагалі означає «бути сексуальною»? Чи варто всім бути сексуальними?

Відповіді на всі ці питання ми шукали разом з психологинею Катериною Бурдило. Під час нашої розмови ми поговорили про: сприйняття себе, свого тіла, «рецепт» сексуальності та страхи й стереотипи.

Сексуальність – про тіло?

Сексуальність – це сукупність понять. Це не лише про тілесність, це про культуру, відчуття себе у соціумі. Це про ментальність, мистецтво. Сексуальність – те, як себе відчуваю, бачу і реалізую поміж людей у сенсі сексуального вайбу. 

Вона зароджується у тілі, але ти постійно носиш його з собою на фоні. Це проявляється не лише в ліжку, це може існувати коли ти їси, працюєш. Ця сублімація відбувається постійно.

Фрейд вклав дуже класну ідею, що лібідозна енергія є основою всього життя. Сексуальність – у межах всього, що ти робиш. Породження всього живого відбувається через цю сексуальну енергію: сукупність чоловічого та жіночого, зародження чогось нового й іншого. 

«А чи дійсно "я" про сексуальність?» 

Якщо ми говоримо про локальне сприйняття лише візуального вигляду, то ми себе дуже обмежуємо. Сексуальність – це термін, який є не лише візуальним сприйняттям: конкретним образом, який є канонічним для даної території, етнічної групи та даного часу.

Ті люди, які бачать сексуальність глибше: як сукупність якостей, а не лише візуальний образ,  зможуть її відчувати та взаємодіяти з нею етично, з повагою. Взаємодіяти з нею не як з об'єктивацією, а з ресурсом, який є обміном інформацією між тілами, людьми, живими суб'єктами.


 

«Мені потрібно бути сексуальним чи сексуальною?»

Сексуальність – фонове явище, яке відбувається з різною ефективністю. У кожного є різний сексуальний темперамент: сильний, середній та слабкий. Якщо у всіх це відбувається по-різному і всі по-різному відчувають потребу бути сексуальними, то це ок. Немає якось стандарту, що ти маєш бути «саме таким».

Ти можеш бути сексуально привабливим для певної групи людей, які вбачають в тобі стан, який їм підходить та «лягає» на їхні потреби. 


 

«Ти так сексуально плачеш!»

Ти можеш відчувати себе сексуальною, але хтось може цього в тобі не бачити. Якщо ця людина орієнтована на зовнішній вигляд, а не на сукупність твоєї роботи, відчуття мистецтва, те, як ти переживаєш якийсь стан.

В якомусь романі було: «Ти так сексуально плачеш!». Навіть в переживанні, стражданні та емоційному надломі, який має бути, в принципі, жахливим, хтось може побачити сексуальність.


 

«Це – стереотип, який добре продається»

Ти можеш виглядати канонічно сексуально, але при цьому не почуватися так. Люди відчуватимуть неорганічність. 

Є асексуальні люди або ж з низьким сексуальним темпераментом. Для них це може бути й не потрібно. Є й періоди життя, коли важливо почуватися сексуальним: для організму, для психіки. Потім це може йти на спад і це теж нормально.


 

Сексуальність – обов'язково секс?

Секс – це процес, який може «бути» не тільки про ліжко. Якщо ми розглядаємо сексуальність як багатопланову характеристику, а секс – як багатоплановий процес,  то це – взаємодія. Сексуальність – фонове відчуття, яке не потребує процесу, а секс – це завжди взаємодія. Це не завжди про ліжко, секс може бути й в розмові. Часто говорять: «Боже, це був словесний секс!».

Якшо поняття «сексуальність» спотворено, то людина не відчуває себе сексуальною та цілісною. Для того, щоб почувати себе сексуальним – не потрібен хтось інший. Хоча ми не можемо вирвати людину з соціуму: взаємодія розвиває, показує інші грані, розширює поняття, але це не означає, що первинна точка – це коли прийде хтось і лише тоді я почуватимуся сексуальним.


 

Рецепт сексуальності, якого насправді немає

Варто фільтрувати інформацію. Усвідомлювати, наскільки тобі потрібно бути сексуальною, мати чіткі межі. Відчувати свій комфорт. 

Коли сексуальність про тебе, а не про стандарти, які накладає соціум, то це – твоя сила. Шукати, що для тебе ок чи не ок. Взаємодіяти з собою та іншими. Відчувати свою впевненість, розуміти себе. 






 

Додати новий коментар