Чи знали ви, що одним із людей, які працювали над так званим «Манхеттенським проектом» зі створення атомної бомби, був саме українець?
Про це йдеться у новому романі волинянина Івана Корсака «Вибух у пустелі», який днями презентував новий літературний доробок у київській книгарні «Є».
Події у книзі «Вибух у пустелі» розгортаються в Україні й Америці. У творі йдеться про українських політичних емігрантів, що стали яскравими представниками американської наукової еліти. Це Кістяківські, серед яких — видатні правознавці, філософи, соціологи, медики, фізико-хіміки, зоогеографи, біологи, громадські діячі. Історія цього роду ще також не написана.
[img data=def]16_10_2015_1190426817/12072752_710408265756506_7641261168594988367_n.jpg[/img]
Автор зупинився увагою на Георгієві Кістяківському, чий внесок у правознавство, філософію і соціологію важко переоцінити. Також Кістяківський - один із співавторів атомної бомби, який брав участь у «Манхеттенському проекті» (так називалися секретні роботи над створенням атомної бомби) в оточеному напівпустелею й маловідомому тоді в США містечку Лос-Аламос.
«Вибух у пустелі» — це не тільки сюжет біографії Георгія Кістяківського, не тільки пунктирна історія створення в США атомної бомби й подробиці аналогічної роботи в фашистській Німеччині та Радянському Союзі. Це й фокусування читачевої уваги на таких важливих для долі всього світу моментах, як моральна відповідальність учених. І ці мотиви передовсім пов’язані з головним героєм твору Георгієм Кістяківським, який одним із найперших із-поміж своїх лос-аламоських колег збагнув усі загрози, котрі з’явилися на планеті разом із їхнім винаходом. Кістяківський мимоволі опиняється в центрі гострих дискусій між політиками і вченими. І неоднораз ловить себе на тому, що розуміє резони обох сторін. Але ситуація така, що можна вибирати лише одне з двох. Третього не дано.
Вільно оперуючи матеріалом, Корсак принагідно робить екскурси в різні часові пласти й біографії людей, безпосередньо не причетних до сюжету «Вибуху в пустелі». Все це потрібно авторові для загострення теми: українська людина і світ, українська людина й історія. Завдяки цьому маємо в творі вставні новели із часів, сказати б, уже старожитніх, коли наші національні діячі в умовах національного гніту Російської імперії берегли те, що, мов найдорожчу естафету, мали передати наступним поколінням, вірячи, що вони продовжать українську справу. Цікаво, з численними подробицями описано в романі історію появи у Вашингтоні пам’ятника Тарасові Шевченкові, до чого просто не міг не бути причетним Георгій Кістяківський.
За матеріалами Михайла СЛАБОШПИЦЬКОГО
Схожі публікації
Один із найефективніших способів розвивати ці якості — читання книг
29 Серпня 2024
Перед літературним вечором у понеділок, 17 жовтня, в «Кабарасі Барабасі» Юрій Іздрик дав пресконференцію для луцьких журналістів в фотостудії «Масло на Лесі»
18 Жовтня 2022
У понеділок, 12 жовтня, о 18:30 у броварні «Карабас Барабас» (вул. Винниченка, 4) відбудеться літературний вечір відомого українського письменника Юрія Іздрика
14 Жовтня 2022