Успішно!

біхелсі

Волинянин розповів про українця, який був співавтором атомної бомби

Чи знали ви, що одним із людей, які працювали над так званим «Манхеттенським проектом» зі створення атомної бомби, був саме українець?

Про це йдеться у новому романі волинянина Івана Корсака «Вибух у пустелі», який днями презентував новий літературний доробок у київській книгарні «Є».

Події у книзі «Вибух у пустелі» розгортаються в Україні й Америці. У творі йдеться про українських політичних емігрантів, що стали яскравими представниками американської наукової еліти. Це Кістяківські, серед яких — видатні правознавці, філософи, соціологи, медики, фізико-хіміки, зоогеографи, біологи, громадські діячі. Історія цього роду ще також не написана.

[img data=def]16_10_2015_1190426817/12072752_710408265756506_7641261168594988367_n.jpg[/img]

Автор зупинився увагою на Георгієві Кістяківському, чий внесок у правознавство, філософію і соціологію важко переоцінити. Також Кістяківський - один із співавторів атомної бомби, який брав участь у «Манхеттенському проекті» (так називалися секретні роботи над створенням атомної бомби) в оточеному напівпустелею й маловідомому тоді в США містечку Лос-Аламос.

 «Вибух у пустелі» — це не тільки сюжет біографії Георгія Кістяківського, не тільки пунктирна історія створення в США атомної бомби й подробиці аналогічної роботи в фашистській Німеччині та Радянському Союзі. Це й фокусування читачевої уваги на таких важливих для долі всього світу моментах, як моральна відповідальність учених. І ці мотиви передовсім пов’язані з головним героєм твору Георгієм Кістяківським, який одним із найперших із-поміж своїх лос-аламоських колег збагнув усі загрози, котрі з’явилися на планеті разом із їхнім винаходом. Кістяківський мимоволі опиняється в центрі гострих дискусій між політиками і вченими. І неоднораз ловить себе на тому, що розуміє резони обох сторін. Але ситуація така, що можна вибирати лише одне з двох. Третього не дано.

Вільно оперуючи матеріалом, Корсак принагідно робить екскурси в різні часові пласти й біографії людей, безпосередньо не причетних до сюжету «Вибуху в пустелі». Все це потрібно авторові для загострення теми: українська людина і світ, українська людина й історія. Завдяки цьому маємо в творі вставні новели із часів, сказати б, уже старожитніх, коли наші національні діячі в умовах національного гніту Російської імперії берегли те, що, мов найдорожчу естафету, мали передати наступним поколінням, вірячи, що вони продовжать українську справу. Цікаво, з численними подробицями описано в романі історію появи у Вашингтоні пам’ятника Тарасові Шевченкові, до чого просто не міг не бути причетним Георгій Кістяківський.

За матеріалами Михайла СЛАБОШПИЦЬКОГО