Волинська керамістка презентувала у Латвії свій артпроєкт «Відважні» . ФОТО

20 Січня 2023

Нещодавно талановита керамістка з Волині Зінаїда Близнюк стала учасницею Артрезиденції Латвійського центру сучасної кераміки Latvian Centre for Contemporary Ceramics у місті Даугавпілс. Там вона представляла Україну, створивши арт-проєкт «Відважні» («BRAVE»), який присвятила незламному українському народу.

Своєю розмовою з Зінаїдою Близнюк до Латвії з журналістами Район.Культура поділилась Світлана Пругло, комунікаційниця Національного музею гончарства.

– Як потрапила до резиденції?

– З першого дня вторгнення ворога в Україну зі словами підтримки мені активно писала давня знайома, керамістка з Риги Ініта Реймандова. Вона дізналася, що в Латвійському центрі сучасної кераміки планується Артрезиденція і запропонувала подати свою кандидатуру для участі. Я дуже вдячна Ініті за її щире, нестримне бажання чимось мені допомогти.

– Вагалася – чи варто їхати?

– Так, вагалася. Адже дорога не близька. По містах України йшли бойові дії. Скажу правду – було дуже страшно. Майже місяць зважувала всі за та проти й нарешті все ж таки вирішила поїхати.


– Як приймали там?

– Директор цього Центру дуже чудова людина – Валентинс Петько. Я йому написала, що хочу в резиденцію й одразу отримала запрошення. Валентинс особисто мене зустрів з вокзалу й опікувався весь час, доки я там була.

– В яких умовах працювала?

– Умови були чудові. Я мала майстерню, матеріали, де жити й що їсти. У майстерні я працювала сама, тому був час заглибитися в творчість і владнати свої думки.


– Нові знайомства серед митців?

– Так, я познайомилася з чудовими митцями. Нові друзі огорнули мене увагою й опікою. Я думками постійно була вдома, переживала за рідних. Тому там для мене по максимуму намагалися створити теплу, домашню атмосферу, влаштовували захоплюючі мандрівки країною, старалися показати більше краси й відволікти мої думки про дім. Подорожуючи, я зустрічала на вулицях багато прикріплених українських стягів. Це дуже гріло мені серце. Так місцеві жителі показують повагу до України. За це їм велика вдячність!


– Перед поїздкою мала ескіз роботи чи все «на ходу» видумувала?

– Я їхала вже з готовим ескізом, продуманим до дрібниць. Точно знала, що робота буде присвячена Україні та її незламному народу.

– Тепер про саму роботу. Що значить проєкт «Відважні», який складається з дев’яти ваз-посудин (торсів) та трьох скульптур (пейзажів)?

– Я торкнулася болючої для всіх українців теми: протистояння України російській агресії. Я зобразила групу людей, відважних воїнів, непереможних військ – це мій народ. Але це не просто фігури, а посудини з усім, що наповнює їх тим, що відчуває кожен із нас зараз. Ці постаті схожі й різні, але об'єднані спільною метою захистити своїх рідних, близьких, дім, свою землю, Батьківщину. На їхніх тілах мітки тих подій, які змінили нас назавжди, зробили сильнішими. Їхнє тіло – це зброя! Як символ боротьби нашого внутрішнього наповнення із жорстоким світом реальності. Протистояння того прекрасного, що нас наповнює з чистим шаленим злом, що оточує нас.

Також я зобразила пейзажі, місця, фрагменти подій, щоб показати, що все це справді наша реальність, що це справді відбувається зараз цієї хвилини в моїй країні. Що війна – це не просто абстрактне щось, що ми можемо бачити на моніторі. Усі фігури повернуто в одному напрямку. це рух уперед. Це одна ціль. Ми єдині, сильні. Весь демократичний світ із нами. З нами Перемога!
Серія робіт Зінаїди Близнюк «Відважні» нині експонується як персональна виставка керамістки в скляній галереї «4METRI» Даугавпілської фортеці. Діятиме вона до 14 лютого 2023 року.

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter