«У нас не та історія, що в Бельгії чи Канаді»: у Луцьку презентували книгу Рустама Гаджієва. ФОТО

07 Листопада 2022

Фото: Оля Іжик, Анна Єкименко-Поліщук

У суботу, 5 листопада, відбулась презентація книги Рустама Гаджієва «Лінгвістика на карті світу». Організувала зустріч команда літературного фестивалю «Фронтера». Разом із модераторкою Владиславою Жорняк на зустрічі поговорили про мовне питання в Україні, славнозвісну «паляницю» та казку з подільською говіркою про смерть.

«Таблоїд Волині» зібрав для вас найцікавіші тези з зустрічі з Рустамом Гаджієвим:

«Книжка мала вийти наприкінці березня. Я трохи захопився, укладаючи книгу, і так вийшло, що в рукописі, який я надіслав, виявилось на 300 тисяч символів більше, і мені ще довелось цю книжку добряче "порізати". Це, мабуть, одна з перших книжок, яка вийшла після повномасштабного вторгнення в Україні».

Поговорили і про легендарну «паляницю»:

«Для росіян це чомусь доволі складне слово. Знайома розповідала, що "паляниця" вже і до чехів дійшла, вони теж його вимовити не можуть. Це так зване слово шіболет ("колос" або "течія"). Слово походить з івриту і пов'язане з історією чи легендою про одне плем'я, яке перебило інше. Ці племена стояли через переправу на річці Йордан і просили, щоб людина сказала слово "шіболет", тому, що в одного з племен не було шиплячих і вони казали "сіболет". Так з'явились ці слова для "перевірки».

Чи мова може бути придатною лише для жартів чи серйозних тем? Часто чули від росіян, що українська непридатна для озвучування тих самих драматичних фільмів, але ось, що каже Рустам Гаджієв:

«Абсолютно ні. Якщо вам хтось скаже, що якась із мов смішна, що нею не можна чогось висловити – це маячня. Росіяни створили образ хрущів та селян, пов'язаних з нашою мовою, але це ненаукова маячня».

«Лінгвістичних підстав для введення двомовності в Україні немає. У нас не та історія, що в Бельгії, Канаді чи Швейцарії».

Також автор презентував свою художню книгу «Помаранчева кудлата хмара». За словами самого Рустама Гаджієва: «Це книжка про смерть, після якої хочеться жити». Усі кошти з продажу цієї книги на події будуть передані на Волонтерський штаб «Ангар».
2
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter