Першим лауреатом премії  Івана Корсака став автор «Синопсису»

16 Вересня 2018

Текст і фото: Юлія ДЗЬОБИК

У день народження відомого письменника та журналіста Івана Корсака, якому 15 вересня мало б виповнитися 72 роки, поціновувачів мистецтва загалом та історичної літератури зокрема зібралися у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.

Саме тут у колі друзів, колег та прихильників, вручили першу літературну премії імені Івана Корсака в царині історичного роману, ініціатором якої стала родина письменника у співпраці з видавництвом «Ярославів Вал».

«Іван Корсак – це цілий материк історичної прози. Ви добре знаєте, що в час, коли нації немає, надію на те, що вона з’явиться, плекають в історичній літературі. Бо люди зазвичай не читають наукових монографій, а донести важливі факти нашого минулого можна в історичній літературі», – зауважив голова журі премії, відомий письменник, директор видавництва «Ярославів Вал» Михайло Слабошпицький.


Син Івана Корсака – Віктор Корсак, який теж 15 вересня святкував день народження, розповів, що літературу почав більше розуміти після смерті батька, коли з’явилася глибока потреба зануритися у все те, що роками творив він.

«Дякую, що не забуваєте про батька, дякую, що вас цікавить література та історичний роман. Тісніше з літературою я познайомився саме зараз, і зрозумів, що це мистецтво. Історична література виконує надважливу функцію укорінення нації, це розуміння генези розвитку своєї нації, це додатковий ресурс для кожного жителя своєї держави. Враховуючи це, ми організували цю премію в аспекті пам’яті батька і напряму, який дуже потрібно розвивати в Україні», – поділився Віктор Корсак.

Першого лауреата премії обирали таємним голосуванням у колі компетентного журі. Роман мав бути присвяченим важливим віхам історії України, написаним українською та мати розголос серед читачів. За зразком Нобелівської премії конкурсантам не повідомляли, що вони беруть участь в боротьбі за літературну перемогу, а з 12 запропонованих робіт до фіналу дійшли лише 4.

Абсолютним переможцем став філософ, письменник, публіцист, викладач із Острога Петро Кралюк за книгу «Синопсис».«Я ціную творчість Івана Корсака, і багато з тих речей, які він написав, я теж хотів би написати. Ми навіть по-своєму змагалися, часто звертатися до одних і тих же сюжетів, десь він мене випереджав, десь я його. Часто говорив, що він полегшує мені працю: я хотів написати про Міхала Чайковського, а він написав роман «Отаман Чайка», я хотів написати про Юрія Немирича, він написав роман «Немирівн ключ». Не скажу, що ми були друзями, але наші долі часто перетиналися. Мої перші сатиричні твори з’явилися саме в газеті «Народну трибуна», яку редагував Іван Федосійович. Коли Іван Корсак з певних причин відійшов від журналістики і пішов у бізнес, то ніколи не забував, що є культура і її треба підтримувати. Таких бізнесменів-меценатів, як Корсаки, в Україні одиниці. Мені дуже приємно, що маю честь бути першим лауреатом цієї почесної премії», – зазначив Петро Кралюк.

До слів привітання також долучилися виконувач обов’язків міського голови Григорій Пустовіт, народна депутатка Ірина Констанкевич, поет, член журі Віктор Вербич та інші.

Муза, подруга та вірна дружина Івана Корсака Марія Іванівна подякувала присутнім, що пам’ятають і люблять чоловіка і привітала Петра Кралюка:

«Я шаную Вас так, як шанував вас Іван. Ви були однодумцями в літературі, однодумці в житті. Дякую всім присутнім, які не байдужі до того, що відбувається в нас, які не байдужі до всього, що творить тепер уже мій син. Протягом цього вечора багато говорять про чоловіка, але повірте, що в цьому всьому дуже-дуже багато зробив Віктор. Якби було багато таких синів, як у мене, то наша країна стала б набагато кращою, бо коли буде культура, коли буде нація, то ми житимемо краще, будемо знати, що ми українці, що в нас є нація, а це – понад усе!».


Після вказаного терміну подачі заявок на премію надійшло ще 7 якісних робіт, тож журі пообіцяло автоматично включити їх до конкурсного переліку наступного року.

1

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter