Текст: Юлія ФІНКОВСЬКА
Фото: Сергій МАТВІЙЧУК
Уже восени в Луцьку зберуться гості з усієї України, Латвії, Білорусі та Польщі. Міжкультурне знайомство відбудеться 17-18 листопада в рамках нового Міжнародного фестивалю «Фронтера», який стане альтернативою минулорічному поетичному дійству «Meridian Lutsk».
Про особливості, очікування, літературу зокрема та мистецтво загалом говорили 13 червня на неофіційній прес-конференції за бокалом вина у ресторані готелю «Україна».
На питання про символіку назви, яким часто цікавляться, відповіла директорка фестивалю Елла Яцута:
«Воно має чималу кількість пояснень, але одне із них зімпонувало мені в один прекрасний момент. Це вільна земля, часто прикордонної чи між кордонної території, тобто нібито це місце, де є занадто багато обмежень, а насправді – простір, який ніхто не може контролювати».
Головною на фестивалі обіцяють зробити літературу, без регалій та обмежень, без титулів, вікових, часових і просторових рамок. Темою «Фронтери» цьогоріч стане століття від 1918 до 2018 року як час культурних експериментів, роздумів та спроби вловити спільний мовний код між культурами. Щороку обиратимуть нові країни-учасниці, аби якнайширше представити їх Україні та навпаки.
Виконувач обов’язків голови міста Григорій Пустовіт переконаний, що Луцьк має достатньо знавців літератури, які на високому рівні познайомлять із містом:
«Це ще один фестиваль, який притягує увагу жителів нашої області, гостей з інших регіонів та за кордону. Місто живе, місто має свої особливості, місто має інтелектуальне обличчя, адже не кожному місту доручають місію провести культурний захід такого рівня».
Директорка Департаменту культури Луцької міської ради Тетяна Гнатів зізналася, що місту дуже пощастило Мистецьким об’єднанням «СтендаЛь».
«Дякую, що не боїтеся реалізовувати усі ці нові та цікаві проекти, а його керівниці Еллі – за те, що вміє згрупувати довкола себе стільки непересічних особливих людей. «Фронтера» – це одна можливість показати унікальну спадщину міста, його історію та культуру!».
Елла Яцута пригадала, як з хвилюванням і трепетом прийшла до польського консульства говорити про Міжнародний фестиваль ще минулого року, а вже зараз пліч-о-пліч із організаторами – консул Генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Марек Запур. Він розповів, що має неабияку втіху почуватися причетним до такої культурної події та побажав усім почерпнути від дійства чогось важливого для себе.
До організації «Фронтери» долучився також громадський діяч, меценат Роман Бондарук, який порівняв фестиваль із книгою.
«Якщо нема культури, то місто не живе. Мене тішить, що це не одноразове дійство, а власне луцька подія, яка збиратиме довкола себе поціновувачів культури з року в рік. Хотів би порівняти його із книгою, новою, нашою, яку відкриваєш, знаєш автора і розумієш: попереду дуже цікавий сюжет».
Фестиваль обіцяють зробити не винятково літературним, додавши до програми читань та зустрічей з письменниками та критиками ще й вистави, музику, молодіжну й дитячу сцени, а також тематичні екскурсії для мешканців міста та численних гостей, що приїдуть на «Фронтеру».
Серед передфестивальних заходів – проект на чолі з істориком, краєзнавцем Олександром Котисом, який відкриватиме Луцьк у його гаммі міжкультурних, географічних та історичних зв’язків.
«Цього року увесь цивілізований світ святкує сторіччя з дня закінчення Першої світової війни, тому 1918-2018 роки вибрані тематикою фестивалю недаремно, адже це підсумок і осмислення результатів цілої епохи. Під час «Фронтери» я буду займатися тим, що постійно намагаюся робити, – пропагувати Луцьк. Це буде не просто вчергове озвучені цікаві факти про місто, це буде осмислення 200 років розвитку, зламу всього під час війни і відродження чогось нового. А сам фестиваль стане підсумком всієї роботи».
Також, є ідеї випустити серію друкованих видань про Луцьк, його історію, осмислення модерності міста в небанальній подачі.
А ще на фестиваль запросять культурних менеджерів з різних країн, аби з ними говорити конкретно про співпрацю з «Фронтерою» і з Україною у наступних роках.
Звісно, імена учасників фестивалю поки триматимуть у таємниці, але анонсують, що мають, чим здивувати. Поки ж розповіли, що у листопаді до Луцька приїдуть гуру культурного менеджменту Білорусі та Польщі Ігор Логвінов та Кшиштоф Чижевський, а також українські письменники Андрій Любка, Олександр Бойченко, Макс Кідрук, та Павло Коробчук.
***
Передрук без згоди «Таблоїда Волині» заборонений.