Текст: Аліна ХОЛБАН
Фото: Сергій МАТВІЙЧУК
У галереї сучасного мистецтва «Арт-кафедра», що в КРЦ «Адреналін Сіті», відбулось відкриття художньо-меморіального музею українського митця Миколи Кумановського.
Поціновувачі сучасного українського мистецтва зібралися 14 липня.
Яскравий представник українського мистецького андеграунду другої половини ХХ – початку ХХІ століття, самобутня та цікава особистість, Микола Кумановський є знаковою постаттю в культурній історії Луцька. Хоча художник народився на Хмельниччині та навчався у Львові, більша частина його творчого життя пройшла на Волині.
Саме тому Віктор та Леся Корсаки, керівні партнери «Арт-кафедри», у свій час почали систематично збирати колекцію творів художника, частина якої увійшла в першу музейну експозицію.
На відкритті виставки були представлені роботи художника різних періодів: студентські начерки та ескізи, акварельні твори, експериментальне малярство, друкована та авторська графіка.
Слід зазначити, що новоутворений простір не просто знайомить глядача з творчістю Кумановського, головна ідея авторів виставки – створення об’ємного світу речей, які наповнювали повсякденне життя митця. Тому поряд із художніми творами експозиція демонструє мольберт та офортний станок художника, його пензлі, люльки, книги, фотографії, часописи.
Офіційне відкриття музею почалось вступним словом Зої Навроцької – мистецтвознавця, співорганізаторки виставки та великої прихильниці творчості Миколи Кумановського:
«Він надихався доробками минулого, але ішов своїм шляхом, знаходячи свої формули для того, щоб передати характер часу та розповісти про свого сучасника. Він завжди був революціонером, стояв в опозиції до канонів і догм та творив власну культуру».
Відвідали виставку і представники львівської художньої спільноти.
«Микола Кумановський –складна і багаторівнева творча індивідуальність. Жива емоція в нього трансформувалася в символи, знаки і коди, які відповідали його світорозумінню», - пояснює сутність творчості художника мистецтвознавець Роман Яців.
Також подякував засновникам нового арт-простору і виконувач обов’язків Луцького міського голови Григорій Пустовіт:
«Я пишаюсь тим, що в нашому місті жила така талановита і обдарована людина, яка залишила нам величезний мистецький спадок. Сподіваюсь, що його творчий доробок буде надихати наших молодих митців на пошуки та сприяти їхнім творчим здобуткам».
Близькі друзі та члени родини художника також поділилися зворушливими спогадами про нього, а дружина митця Віра Кумановська представила публіці останній зошит робочих нарисів та нотаток свого чоловіка.
Тепла святкова атмосфера та потужна енергетика живого мистецтва об’єднала велику кількість найрізноманітніших людей у стінах «Арт-кафедри».
«Ця виставка присвячена надзвичайно особливій людині, за плечами якої стояв не тільки професіоналізм, але і глибокий внутрішній світ. У нього була своя філософія і власне світобачення. І це відчувається в картинах – не тільки з точки зору естетичного сприйняття, але і з огляду на особливу енергетику, яку ці картини дарують глядачам» - ділиться своїми враженнями з «Таблоїдом Волині» молода художниця Олена Наїдко.
Меседж, закладений Миколою Кумановським в свої роботи, анітрохи не втрачає актуальності і сприймається незмінно гостро і болісно. Поєднавши трагічність з тонкою іронією, крізь сюрреалізм та емоційні сюжети, художник говорить про втрачений зв’язок народу зі своєю історією, дисгармонію всередині суспільства та сон самосвідомості сучасної людини.
За словами організаторів, кожного місяця планується поповнення та оновлення експозиції. В ній будуть представлятися як роботи самого Кумановського, так і твори інших митців, присвячені художнику. Також, в рамках щомісячних культурних заходів будуть проводитися і цікаві тематичні вечори.
Микола Кумановський був великим митцем і непересічною особистістю. Луцьку, по праву, може ним гордитися.
19 Липня 2018, 14:36