Знайомі вулички: яким був Луцьк століття тому. ФОТО

14 Червня 2019

Фотографи часів Першої світової війни – періоду видатного зламу епох та падіння імперій – стали справжніми модерними літописцями. Одним з них був і австрійський королівський фотограф Франц Пахляйтнер, який відзняв на камеру європейську пригоду світового значення і на короткий час завітав до Луцька, розповідають Хроніки Любарта.

Франц Пахляйтнер навчався у Військовому інституті географії у Відні на гравера. Разом із тим вивчав фотографію у віденському інституті фотографії. Йому дали таємне завдання розробити карту Боснії та Галичини. Згодом він працював на відомій австрійській ливарні Бьолера (підприємство впродовж ХХ століття розширилося до великого заводу і тепер має своє представництво в Україні).

Із початком війни Франц Пахляйтнер пішов до цісарсько-королівських повітряних сил як доброволець. Йому доручили створити фотоавіаційне відділення. Військовики мали серйозний намір вести розвідку за допомогою аерофото. Проте на той час літаки мало підходили для таких задач, а професіоналів у справі фотографії украй бракувало. І це була золота можливість для залюбленого у справу професіонала Пахляйтнера.

Фактично, він став піонером аерофотографії. Більшість своїх кадрів Франц зробив над Галичиною (колишня Галичина у складі Австро-Угорщини – це поняття, територіально більше, ніж українська Галчиниа; до його складу входила також територія довкола Кракова, головні міста регіону: Львів, Краків, Коломия, Тарнув) та Карпатами. Проте літав він і над Волинню, зокрема спускався щонайменше в Луцьк, Ковель і Горохів для наземної фотографії.

Поки що у вільному доступі є 10 волинських фотографій Пахляйтнера. На його луцькій серії бачимо будинки Кронштейнів біля Глушецького мосту, замок із широкими розливами Глушця, браму собору святої Трійці та місто (переважно Вульку) з висоти. Дата – 1915-1916 роки.

1

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter