Волинянин знайшов пам’ятку козацького періоду. ФОТО

16 Жовтня 2020

Експозиція Ковельського історичного музею поповнилася глиняною люлькою «східного типу» козацького періоду. Подарунок музею зробив місцевий житель Володимир Гінайло, який знайшов історичну пам’ятку у Ковелі в районі «П’ятихаток» (колись так називали хутір).

Інформацію про це розмістила на сторінці у фейсбуці працівники музею.

«Поширення тютюнопаління на землях України у XVII-XVIII ст. сприяло масовому розповсюдженню специфічного пристрою для паління – люльки. Вона є одним із атрибутів, які в першу чергу асоціюються з козацтвом. Козаки ставилися до люльки як до талісману-оберегу і тому перевагу надавали виробам особливим, несхожим на інші. Люлька має давні пошкодження.

Про тривале використання свідчить закопченість чашечки. «Чашечка» – загальна назва ємкості для тютюну. До чашечки під кутом приєднана гладка конічна втулка для чубука. Вона сполучена з ємкістю чашечки внутрішнім конічним каналом, який відкривається всередину чашечки дещо вище її дна.

Корпус чашечки люльки округлий з півовальним профілем, ймовірно з округлими вінцями (на жаль, втрачені). Дно внутрішньої частини чашечки округле, корпус чашечки прикрашений декором із семи стилізованих пелюсток, у кожній з яких – ялинка з прямим стовбуром і піднятими догори гілками, в кутах між пелюстками – кружечки. Втулка закінчується потовщенням, частинка якого втрачена. Експонат поповнить колекцію музейних люльок і буде представлений в експозиції», – йдеться у дописі.


0

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter