Успішно!

біхелсі

Яким має бути інклюзивний Луцьк та чому це важливо. ФОТО

Лучанам розповіли, якими мають бути справжнє європейське місто, громадський простір, транспорт та інфраструктура, аби бути доступними для маломобільних груп населення.

Текст: Юлія КАРМАНСЬКА

Фото: Юлія КОЦЮБА

Лучанам розповіли, якими мають бути справжній європейський громадський простір, транспорт та інфраструктура, аби бути доступними для маломобільних груп населення.

Вже впродовж тривалого часу телеведучий, блогер і спортсмен Дмитро Щебетюк з допомогою команди волонтерів перевіряє різні простори на інклюзивність – наявність комфортних умов для людей з інвалідністю. Таким чином реалізовують ініціативу Доступно.UA, яку нещодавно презентували у Луцьку.

ГО «Доступно.ЮА» є неприбутковою організацією, яка у 2018 році отримано фінансування майже у півмільйона гривень у рамках спеціальної європейської нагороди з прав людини Tulip Awards (Королівство Нідерландів).

Ініціатива виконує в українському суспільстві три місії: тренду доступності, нормалізації інвалідності, мотивації до активного життя. 

Інклюзивність – це принцип, який гарантує доступ усіх категорій громадян до міських просторів і сервісів, тобто «включення» усіх у суспільне життя. Реалізація цього принципу є однією з умов розвитку відкритого суспільства, в якому кожен може вільно задовольнити власні потреби, реалізувати прагнення та нести особисту відповідальність за свої дії.

В питаннях міської організації першою ластівкою інклюзивності став універсальний дизайн. Було сформульовано 7 принципів універсального дизайну: рівність та доступність використання; гнучкість використання; простота й інтуїтивне використання; доступно викладена інформація; терпимість до помилок; малі фізичні зусилля; наявність необхідного розміру, місця, простору.

У країнах ЄС навіть є спеціальна щорічна нагорода «Доступне місто». Під час конкурсу оцінюють зусилля міст у покращенні будинків та громадських просторів, транспорту, способів комунікації, надання державних послуг (в тому числі медичних) та торгових центрів.

«Ми бачимо Україну як безбар’єрне середовище, де в кожного виникає бажання реалізувати свій потенціал на 100%», – розповів про ініціативу Дмитро Щебетюк.

Він запевнив, що наявність засобів комфорту для людей з інвалідністю дуже важлива, бо кожен може опинитися у ситуації, яка зробить його маломобільним. До прикладу, такими засобами користуються люди літнього віку, маленькі діти, особи з дитячими візочками чи важкими валізами, ті, хто потягнув або зламав ногу.

В рамках українського проекту волонтери перевіряють заклади, а найбільш доступні, як і в європейському варіанті заохочують, – нагороджують відзнакою «Відкриті двері» на щорічних Форумах інклюзивності. 

За три роки вдалося перевірити близько 200 локацій. Заклади наносять на онлайн-мапу з відповідними позначками так, аби кожен міг «підлаштувати її під себе». Завдяки ресурсу можна буде знайти локацію, зручну для людей з інвалідністю, пристосовану для відвідування з дітьми чи тваринами.

Цікаво, що на мапу нанесуть і заклади для вегетаріанців. 

Долучитися до команди волонтерів і дослідити Луцьк можуть усі охочі. Достатньо надіслати свій звіт про заклад на сторінку проекту у фейсбуці чи інстаграмі.

Дмитро Щебетюк не з чуток знає, наскільки відрізняється інклюзія за кордоном і в Україні, адже автостопом об’їздив чимало європейських країн.

«Я багато їздив автостопом. Найбільше мене вразила Іспанія. Там все настільки якісно і класно зроблено, як на мене, навіть краще, ніж у Німеччині.

Якщо порівняти інклюзію, то паризьке і київське метро дуже подібні. В Парижі метро найнедоступніше в світі. Там людям навіть на своїх двох незручно пересуватися, ситуація ще гірша, ніж у київському. Але в паризьке метро пускають людей на візках, якщо є супроводжуючий.

В Австрії, у Відні, дуже розвинута транспортна мережа. Я був в Іспанії, в Сан-Себастьяні − це місто трохи в горах, Генуя в Італії − це взагалі гори, але там все одно не так важко пересуватись, як у Києві», – розповідає куратор проекту.

Щодо України, Дмитро зауважив, що все потихеньку зрушується. У людей змінюється свідомість, бо ж українці – все-таки європейці. Більше починають розуміти, для чого це треба робити; власники закладів стають більш соціально відповідальними. Звісно, хотілось би швидше і краще.

Популярний блогер власним прикладом доводить, що людина з інвалідністю нічим не відрізняється від інших, тобто, так само подорожує, так само здобуває новий досвід, враження.

«Після Революції гідності значно змінюється бачення і розуміння, відбувається нормалізація інвалідності в суспільстві. Люди з інвалідністю вже більше виходять на вулиці, і суспільство більше розуміє ці потреби, необхідність зручного простору, сервісів, послуг», – поділився Дмитро.
























Додати новий коментар