Успішно!

біхелсі

У 50 життя тільки починається: все, що потрібно знати про клімакс

Зараз дедалі частіше замість поняття «жінка у клімактеричному періоді» вживають визначення «жінка пікантного віку».

Термін «клімакс» походить із грецької й означає «щабель драбини». У певний момент життя кожна жінка переступає цей щабель, і дуже часто це супроводжується неприємними відчуттями. Припливи, слабкість, озноб, дратівливість, загострення захворювань... Як їх позбутися і почуватися комфортно, консультує акушерка-гінекологиня МЦ «Боголюби» Людмила Пец.

– Для початку поясніть, що таке клімакс?

– Клімакс – це період згасання функції яєчників, внаслідок чого припиняється репродуктивна функція, менструальна функція та відбуваються зміни в інших органах і системах. Але зараз дедалі частіше замість поняття «жінка у клімактеричному періоді» вживають визначення «жінка пікантного віку».

Менопаузу (припинення менструацій) визначають ретроспективно, і цей діагноз остаточно ставиться тоді, коли у жінки минуло два роки після останньої менструації (раніше вважали – 1 рік). В Україні у середньому менопауза настає у 49 років. Також менопауза може бути рання (коли настає раніше 40 років), передчасна (до 35 років), хірургічна (внаслідок оперативного видалення яєчників).

– Як менопауза змінює життя жінки?

– У період пременопаузи (за декілька років до останньої менструації) в організмі починаються гормональні зміни. Поступово зменшується вироблення прогестерону, внаслідок чого зменшується циклічність і тривалість менструального циклу (затримки або часті менструації). Далі зменшується вироблення естрогенів, але це відбувається набагато різкіше. Першою на це реагує вегето-судинна система. Часто жінки відчувають припливи жару, озноб. Це проявляється індивідуально, у когось більш, а в когось менш інтенсивно. 

Рецептори естрогенів знаходяться в багатьох органах і системах: у кістковій системі, мозку, слизових. І коли їх бракує, починає страждати загалом весь організм. Вегето-судинні прояви, як-то припливи, – це тільки перший дзвіночок. Виникає гіпертонічна хвороба або погіршується її протікання. Також загострюються соматичні захворювання. Починаються розлади у сечостатевій системі: відчувається сухість піхви, дискомфорт, внаслідок якого зникає бажання статевих контактів. Через кілька років після менопаузи жінка може почати відчувати біль у спині і суглобах – це прояви остеопорозу. Цю хворобу ще називають «мовчазним вбивцею», адже після менопаузи із кісток пришвидшеними темпами вимивається кальцій. 

– Як запобігти неприємним симптомам клімаксу?

– Найчастіше жінки зі скаргами звертаються до терапевтів, невропатологів та інших спеціалістів, і, як правило, їм призначають симптоматичну терапію: препарати, що знижують тиск, тамують біль тощо. Але це не усуває причини.

Повністю позбутися неприємних відчуттів і запобігти їм можна, якщо дати організму гормон, якого йому бракує. Йдеться про так звану замісну гормональну терапію, тобто, вживання гормональних препаратів. У цьому випадку одна таблетка може усунути одразу багато симптомів.

Окрім того, гормональні препарати профілактують розвиток низки захворювань, як-то остеопороз і атеросклероз, попереджують депресії. Слід зауважити, що остеопороз – одне з тих захворювань, якому не можна запобігти нічим, крім гормональної терапії.

–  Кому можна приймати гормональні препарати?

–  Це вирішує лікар-гінеколог після збору анамнезу та обстежень. Треба обов’язково зробити мамографію, УЗД органів малого тазу і судин шиї (перевірити наявність атеросклеротичних бляшок), пройти гінекологічний огляд, здати аналіз крові на згортання (коагулограма) і зробити ліпідний профіль. У деяких випадках потрібна консультація із судинним хірургом, кардіологом, невропатологом тощо. Пройти повне обстеження дуже важливо, адже при певних захворюваннях застосовувати гормональну терапію протипоказано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НЕТРИМАННЯ СЕЧІ: ПРОБЛЕМА, ЯКУ МОЖНА УСУНУТИ ЗА ОДИН ДЕНЬ

– У яких випадках замісна гормональна терапія є рекомендованою?

– Якщо в сімейному анамнезі (тобто, у близьких родичів) є ранні форми атеросклерозу, інсульти, інфаркти, важкі форми остеопорозу, хвороба Альцгеймера, жінці рекомендована замісна гормональна терапія для запобігання цим захворюванням. При чому починати лікування треба раніше, до початку менопаузи, починаючи із 45 років. Також рекомендовані гормони при ранній і хірургічній менопаузі (звісно, якщо немає протипоказів).

– Як довго треба приймати гормони?

– Постійно і так довго, як це потрібно. Робити перерву у прийомі гормонів категорично не можна: це спричиняє надто великий стрес для організму і підвищує ризик розвитку тромбозу. Лікування починається із мінімальних доз. Якщо вони не усувають неприємних симптомів, дози збільшуються. Через певний проміжок часу, рік-два-три, поступово дозу можна зменшити і взагалі припинити прийом препаратів, якщо жінка того бажає.

– Чи є альтернатива замісній гормональній терапії, якщо вона протипоказана?

– Можна приймати фітопрепарати, але обов’язково з обережністю. Дуже корисно при менопаузі приймати контрастний душ: це тренує судини, що зменшує припливи. Також обов’язковими є помірні фізичні навантаження.

Медичний центр «Боголюби»: Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б.
Телефони: (0332) 20 07 02, (099) 44 55 404, (067) 851 79 38.
Е-mail: [email protected]
Сайт медичного центру: www.bogolybu.com.ua
 

Додати новий коментар