Успішно!

біхелсі

Щедрий вечір: що можна та чого не варто робити в цей день

В ніч з 13 на 14 січня в Україні традиційно святкують Щедрий вечір, або ж свято Маланки. Також в цей день відзначають Старий Новий рік.

В ніч з 13 на 14 січня в Україні традиційно святкують Щедрий вечір, або ж свято Маланки. Також в цей день відзначають Старий Новий рік. Про традиції, прикмети та заборони Щедрого вечора розповідає Час.ua.

З цим святом пов'язано дуже багато традицій і обрядів. Зокрема, влаштовуються своєрідні театралізовані дійства, які покликані захищати людей, відлякувати злих духів та забезпечувати врожайний рік.

Основними дійовими особами традиційного дійства є сама Маланка, молодий хлопець Василь, Дід, Баба, Циган і Циганка з дітьми, Коза, Кіт, Чорт. Всі вони ходять від хати до хати, співають щедрівки, веселяться. Щедрівки – це пісні, в яких господарям дому бажають щастя, благополуччя, радості та достатку. Іноді ряджені можуть почати бешкетувати, але це добрі розіграші. Нічого злого в цей день робити не можна.

На 14 січня припадає день святого Василя, який вважається покровителем землеробства. У цей день, коли починає світати, йдуть засівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в сумку. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши в будинок, посівальник сіє зерном і вітає всіх з Новим роком. Засівають завжди хлопці, а щедрують, за звичаєм, дівчата.

Кутя – головна обрядова страва цього вечора. На Василя кутю готували щедру, жирну, заправлену смальцем або вершками. Звідси і назва вечора – Щедрий. Вважається, що щедрий та багатий стіл забезпечить господареві добробут на весь рік.

Обов’язковими частуваннями на столі в цей день були пироги, вареники з сиром, страви зі свинини, млинці, різні ковбаси.

За новорічний стіл, як і на Різдво, прийнято сідати всією родиною. Дуже важливо, щоб одяг цього дня був ретельно випраний і чистий. Після вечері, щоб залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися та просити прощення, аби Новий рік зустріти в мирі та злагоді. А хлопці, які перед цим «отримали гарбуза», вдруге посилали сватів з надією на згоду.

Прикмети та заборони Щедрого вечора

У перший день Старого Нового року в будинок першим обов’язково повинен зайти чоловік, саме тому запрошують посівальників-хлопців. Вважалося, що у цей день не слід вимовляти слово «тринадцять», а також рахувати дрібні монети. Кажуть, рахунок монет принесе сльози на весь рік.

Також багато хто досі вірить, що на Старий Новий рік та у Василів вечір не можна нічого давати в борг, інакше весь рік в боргах проведеш. Існує і така прикмета: якщо 14 січня винести сміття, то й щастя з хати винесеш.

У цей день наші предки спостерігали за природою, щоб зрозуміти, що їх чекає в прийдешньому році та який вродить урожай. Також мало значення, як мине Щедрий вечір. Оскільки спостереження збирались роками, сьогодні вони не тільки актуальні, а ще й добре перевірені часом і людьми.

Ось деякі із них:

– якщо ніч видається зоряною і ясною, урожай буде багатим і рясним;

– якщо на Меланію стоїть тепла погода, літо буде дощовим;

– на столі обов’язково повинні бути страви зі свинини. Тоді худоба буде плодовитою, а в сім’ї пануватиме лад і мир;

– чим рясніше застілля, тим вдалішим буде весь рік;

– якщо господарі 13 січня добре приймуть щедрівників, це принесе їм щастя;

– якщо 13 січня на вулиці туман, значить у Новому році всіх чекає щастя, а урожай буде багатим;

– сильна хуртовина обіцяє багатий урожай горіхів;

– якщо небо зоряне, буде багато ягід і грибів;

– якщо на Василів вечір випадає молодик, то ріки навесні з берегів не вийдуть;

– відлига 13 січня обіцяє дощове літо;

– якщо сонце стоїть високо – садівники зберуть багатий урожай;

– якщо ніч 13 січня безмісячна, то це нечиста сила місяць вкрала;

– всі сни 13 січня вважаються віщими;

– якщо захворієш на Старий Новий рік, то одужувати будеш повільно.

На Старий Новий рік усі намагалися бути радісними, веселими та добродушними. Адже як зустрінеш Новий рік, так і проживеш його. Тож створюйте гарний настрій в оселі та насолоджуйтеся ще одним сімейним святом!

Додати новий коментар