Різниця між криптобіржами DEX та СEХ на прикладі WhiteBIT

16 Лютого 2023

Принципи роботи сучасних криптовалютних бірж різняться. Якість платформи та можливості, які надає біржа криптовалюти, залежать від того, до централізованого (CEX) чи децентралізованого (DEX) типу вона належить. У якомусь сенсі одні переважають над іншими за функціоналом та можливостями. Сьогодні ми поговоримо про ці типи докладніше.


Робота CEX


Централізовані біржі криптовалют мають центральний орган управління та відповідні ліцензії. Наприклад, українська біржа криптовалют WhiteBIT, крім законодавства України, також підпорядковується міжнародному праву та дотримується світових стандартів роботи з обслуговування клієнтів.

Завдяки цьому біржа криптовалют в Україні WhiteBIT забезпечує користувачам вигідні умови:


• Збір інформації про користувача платформи відповідає стандарту GDPR, а дані можуть бути вилучені за необхідністю та запитом до Уповноваженої особи через електронну пошту.
• Акаунт та гаманець з активами користувача біржі в безпеці. А на випадок злому чи втрати ключа доступу можна відновити та «відкотити» протизаконні операції. Це відбувається за умов надання необхідної інформації для попереднього вивчення ситуації. А також завдяки введенню відповідних кодів 2FA (двофакторної автентифікації) під час авторизації.

Робота DEX


Децентралізовані біржі не мають центрального органу, що керує. Відповідно, за будь-яких складнощів, які могли виникнути під час використання платформи, користувач має розраховувати тільки на себе.

Втім, деякі платформи, типу WhiteSwap (продукт, який розробила українська криптовалютна біржа WhiteBIT) зберігають кошти користувачів у їхніх особистих гаманцях. Отже, третя сторона не матиме до них доступу.

Крім того, деякі DEX, як WhiteSwap, працюють на протоколі AMM. Завдання цього протоколу — формулювати справедливу ціну, використовуючи не біржовий стакан, як CEX, не оракули, як інші DEX, а математичну формулу, що враховує алгоритми ціноформування. Отже, вона відповідає реальним цінам на ринку.

Важливість 2FA


Автентифікація на українській біржі криптовалют WhiteBIT поділена на два етапи. Перший — введення пароля від акаунта. Другий — введення коду, який приходить у спеціальному застосунку на телефон, що прив’язаний до цього акаунта.

2FA дає багато можливостей. Наприклад, виведення криптовалюти біржа WhiteBIT дає змогу тільки на ті адреси, що було внесено в «Білий список». Якщо шахрай якимось чином усе ж отримав доступ до гаманця, він не зможе вивести кошти без процедури 2FA, оскільки змінити цей список можна тільки через 2FA.

2
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter