До Луцька вперше в історії завітав посол Франції: як це відбувалося. ФОТО

13 Вересня 2020

Вперше в історії до Луцька приїхав Надзвичайний та Повноважний Посол Французької Республіки в Україні Етьєн де Понсен.

У стінах Луцької міської ради його зустріли секретар міської ради, виконувач повноважень міського голови Григорій Пустовіт, начальники управлінь туризму та промоції міста Катерина Теліпська, міжнародного співробітництва та проектної діяльності Вікторія Гомонець, а також політичний радник Посла Лое Лагранж, прес-аташе посольства Франції Ежен Полянски-Хаас, директор ГО «Альянс Франсез» у м. Рівне, перекладач Надія Чумак.

Про це повідомляють на сайті Луцької міської ради.


«Наші країни знаходяться в різних точках континенту, ми на заході, ви — на сході. Однак, у нас надзвичайно багато спільного, і, напевно, було б дуже непогано більше розвивати наші відносини», - зазначив Етельєн де Понсен.

Присутні обговорили реалізацію проєкту «Шлях Королеви», а також перспективи реалізації подальших спільних ініціатив та проєктів між Луцькою міською радою і Посольством Французької Республіки в Україні.

До слова, цього ж дня відбулося урочисте відкриття пам’ятника Анні Київській в Луцьку. Проєкт також передбачає встановлення пам’ятників Анні Київській у ключових містах Європи на шляху до Франції, адже її подорожна шляху до Парижа була детально досліджена групою українських та французьких істориків. Вивчивши джерела, карти стародавніх торгових шляхів, логіку безпеки, а також зв’язки княжого двору Київської Русі, дослідники дійшли висновку, що маршрут Анни Київської проходив через такі міста: Київ-Краків-Прага-Раффельштеттен-Регенсбург-Майнц-Люксембург-Арлон-Париж.

Головна ідея проєкту полягає в тому, що українці не вступають в Європу, а до неї повертаються: у цьому сенсі постать Анни Ярославни найбільш показова, адже її батько, Ярослав Мудрий, був одним із перших євроінтеграторів в історії України, а європейські монарші родини вважали за велику честь для себе породичатися з представниками Київської Русі, яка була однією з найпотужніших держав тих часів.

Скульптура зображує українську княжну у вигляді юної дівчинки (адже саме дитячі її роки минули в Києві, бо у 18 років княжна одружилася з Генріхом I та переїхала до Франції) із Реймським Євангелієм у руках.

Вперше в Україні пам’ятник Анні Київській було відкрито в сквері на Львівській площі в 2016 році у Києві. А торік, в рамках проєкту «Шлях Королеви» бронзові скульптури урочисто відкрили в одному із найстаріших міст Бельгії – Арлон, а також в королівській столиці Польщі – Кракові. Пам’ятник княжній встановлено також у Версалі та містах-побратимах Києва – французькій Тулузі і в столиці Індонезії Джакарті.

На згадку про зустріч Григорій Пустовіт та Етельєн де Понсен обмінялись пам’ятними сувенірами. Зокрема — до Франції попрямує пам’ятна медаль до 590-ї річниці з’їзду європейських монархів у Луцьку.

Далі посол взяв участь, власне, у відкритті пам’ятника у сквері на проспекті Волі, 3. До офіційного відкриття скульптуру ховали від глядачів під прапорами України та Франції.





Етьєн де Понсен зауважив, що ця церемонія дала йому прекрасну нагоду приїхати до чудового міста Луцька, куди раніше ніколи не приїздили посли Франції. Він запевнив, що щасливий нарешті заповнити цю лакуну. Також він зазначив, що Франція – це не лише культура, але мова, якою розмовляють понад 400 мільйонів людей в усьому світі. Оскільки Анна Київська вивчила французьку мов, то жителів Луцька посол також закликав вивчати цю мову, наприклад із «Альянс Франсез Рівне».

Натомість виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт розповів послу, що українки – мудрі, неймовірно вродливі, настільки особливі, що Анну пам’ятають тисячі років.

«Одна тільки Анна, поїхавши до Франції, стала відомою на весь світ. Уявіть, якби їх там було більше? Ми наших жінок кохаємо, любимо, шануємо і дуже шкодуємо, коли на їхні плечі лягає вся основна домашня робота, якісь господарські обов’язки та інше. Це, звісно, жарти, але разом з тим чудово, коли така жіноча постать об’єднує різні народи, різні культури, але одну – європейську цивілізацію».

Також він наголосив: цей пам’ятник стане символом того, що Луцьк був, є і буде частиною Європи.

Начальниця управлінь туризму та промоції міста Катерина Теліпська зазначила, що тепер у Луцьку з’явилося своєрідне місце сили та мотивації для усіх жінок:

«Кожна з нас варта того, щоб бути королевою. Королевою у музиці, у мистецтві, у науці, у будь-якій сфері, яку собі обере».

Після офіційної церемонії лучани отримали можливість сфотографуватися із почесною французькою делегацією на тлі нового пам’ятника. Як це було – бачив «Таблоїд Волині».














***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter