Успішно!

Behealthy

BLOG на нічку: як не зіпсувати собі релакс під час відпустки

Сьогодні у традиційній вечірній рубриці «Таблоїда Волині» читайте корисні поради про те, як по-справжньому відпочити під час відпустки та не зіпсувати собі релакс. 

Сьогодні у традиційній вечірній рубриці «Таблоїда Волині» читайте корисні поради про те, як по-справжньому відпочити під час відпустки та не зіпсувати собі релакс. 

Матеріал опублікували в інтернет-журналі Platfor.ma.

Якщо бажаєте побачити та свій блог на сторінках нашого інтернет-видання – надсилайте тексти на електронну пошту: [email protected].

***

«Відпустка, після якої потрібно ще відпочивати», – цей вираз став невмирущою класикою. Що ж ми робимо не так? Наша редакторка Тетяна Капустинська сама не раз стикалася з тим, що після відпустки відчуваєш себе ще більш втомленою, тому написала колонку про свій досвід відпочинку-неспочинку та розповіла про план, завдяки якому наступного разу все повинно бути по-іншому.

Напевне, всім вам знайоме це відчуття. Ви плануєте відпустку та йдете в неї з мріями про те, як відпочинете, а нові враження полікують душу. Ага, дзуськи. Все стається не так. Принаймні, зі мною так було N-разів – розкажу про останні три.

Фіаско №1. Я полетіла на грецькі острови. І у мене був план! Я провела справжнє дослідження, спланувала дозвілля чи не погодинно, написала списки: куди піти/ що з’їсти/ на що подивитися/ як не вмерти. Здавалося, що так вдасться взяти від життя все та максимально продуктивно провести відпустку. В результаті за шість днів я отримала безліч вражень, витратила купу грошей, наробила сотні знімків і находила по 30 тис. кроків на день. Але вже на четвертий була настільки виснажена, що хотілося одного – додому. 

Фіаско №2. Ми з подругами поїхали в Мінськ. Тут я вирішила нічого не планувати й віддатися пригодам. В результаті навіть рішення «куди піти поїсти?» приймалися дуже змазано. Якби одного дня нас, загублених і неорганізованих, не підхопив друг з цього міста – то ми б так й продовжили безцільно вештатися широкими проспектами. Висновок: погано, коли є детальний план, але також не дуже, коли плану зовсім немає. 

Фіаско №3. Останній раз мене добив. «Залишуся в Києві та присвячу цей час собі, – подумала я. – Буду читати, зустрічатися з друзями, закрию давні гештальти, займуся йогою зрештою». Перші декілька днів у мене навіть виходило: я гуляла, читала книгу та в цілому дійсно відпочивала. А потім почалося якесь пекло. Я не могла залишитися з собою наодинці та просто, наприклад, подивитися фільм – на мене нападали думки: «Ти нічого не робиш, ледача дупа», «Люди працюють, а ти тут втикаєш», «А що там, цікаво, на роботі?». Хотілося лізти на стіну, кудись спонтанно втекти, щось зробити. В результаті в робочий режим я повернулася ще в більшій напрузі, ніж з нього виходила.

Після цих нікчемних спроб пізнати справжній релакс, я вирішила не входити в цю ріку в котрий раз, взяла собі відпустку на жовтень та планую провести її так, щоб після без зусиль зав’язуватися в позу лотоса. Але спочатку треба розібратися, що кожного разу йде не по плану та як цього уникнути.

Чого ж так стається?

Проблему фантомного відпочинку ми обговорювали з моєю психотерапевткою. По-перше, вона зауважила, що зазвичай тільки через тиждень людина адаптується до «стану відпустки» і тільки після цього починається справжній відпочинок. Тому брати відгул на меншу кількість днів немає сенсу – саме тому в законодавстві України прописано, що «щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів». Про це свідчить і дослід вчених з Університету Неймегена у Нідерландах – зазвичай, люди починають відчувати розслаблення день на восьмий. 

По-друге, вона підкреслила дві особливості. Люди часто будують якісь очікування та потім самі ж їх руйнують. Наприклад, очікують, що під час відпустки ніхто не буде писати по роботі, а самі періодично лізуть в робочій чат. Або очікують, що у подорожі не будуть впахуватися фізично, і при цьому планують маршрут, що більше підходить для Ironman. Ця низка розбіжностей засмучує, тому з відпустки люди повертаються не тільки втомленими, а ще й незадоволеними.

Тут варто зрозуміти, що допоможе особисто вам поповнити внутрішній ресурс, а не розпалятися. Щиро запитати себе: «Чого дійсно хочеться мені?», а не що було б крутіше, показовіше або продуктивніше. Наприклад, іноді краще дійсно подивитися серіал та не корити себе за це, ніж полетіти у Туреччину тільки щоб засмагнути та залити в Інсту свіжі фото. 

По-третє, психотерапевтка порадила усвідомити, наскільки корисним в перспективі може виявитися відпочинок для організму. Тому що свідомість вбачає користь лише у роботі, а почуття «я нічого не роблю і це погано» виникає через те, що люди звикли бачити результат відразу.

Відпустка? На здоров’я!

Відпустка подовжує життя. Про це говорять вчені з Гельсінського університету, які протягом 40 років проводили експеримент і з’ясували, що люди, які відпочивають менш як три тижні на рік, частіше помирають передчасно. А все тому, що відпустка допомагає знизити ризик серцево-судинних захворювань. Навіть здорове харчування та регулярні фізичні вправи не можуть вплинути на довголіття настільки ефективно. Звучить вже досить вагомо для того, щоб дозволити собі частіше відпочивати. 

Тут можна провести зрозумілу аналогію з комп’ютером. У нього забивається кеш, у кошику вже купа мотлоху, він починає гальмувати, довго вантажити сторінку та іноді просто сходити з розуму. Але варто тільки його перезавантажити та трохи почистити – і він знову літає!  

Навіть думки про відпустку працюють. Ось, наприклад, є чудове дослідження психологів із Нідерландів, які протягом 32 тижнів вимірювали рівень щастя 1530 піддослідних. І знаєте, що? Більш щасливими їх зробила не стільки відпустка, скільки підготовка до неї та планування. Також за результатами – варто тільки знову вийти на роботу і рівень щастя знижується до нейтрального. Тож вчені рекомендують – плануйте дуже заздалегідь та ловіть від цього кайф.

В цілому, користь від відпочинку очевидна – треба тільки розумно до нього підійти:

1. Планувати, але не зловживати. Зовсім без плану людям зазвичай некомфортно. Але іноді можна переборщити та занадто детально все розписувати; 

2. Відключати робочі чати, а не голову. Я заріклася лізти у роботу під час відпустки, пообіцяла собі зам’ютити всі робочі чати, а друзям наказала лупасити мене по руках і будь-яким частинам тіла, якщо ослухаюся свого ж правила. Але для цього треба виконати пункт 3 і…

3. Попередити та делегувати. Щоб легально відключити чати та спробувати не тягнутися до екрана ноутбуку, треба заздалегідь всіх попередити та делегувати свої обов’язки. Щоб думка «а може сталася робоча катастрофа?» навіть не закралась;

4. Ігнорувати соцмережі. Інтернет не зламається, а світова економіка не обвалиться, якщо якийсь час я не буду приділяти соцмережам стільки ж уваги, як завжди. Та й навряд чи, якщо станеться щось приголомшливе, це якось пройде повз мене;

5. Висипатися. Це доволі просте, але важко втілюване правило;

6. Подорожувати ол інклюзів. Зараз досить буремні часи для подорожей, але якщо дійсно хочеться відпочити, то краще не напружуватися. Так, щоб все за тебе купили, організували й приготували, а тебе швидко привезли та відразу закинули в басейн;

7. Ні за що себе не картати. Дивишся серіал? Круто, головне – щоб подобалося. Їси морозиво і більше нічого? Ти у відпустці, можеш собі дозволити. Просто лежиш собі на ліжку та нічого не робиш? Гуляй на всю.

Відпочивайте та бережіть себе.

Додати новий коментар