Під час митної перевірки на естонсько-російському кордоні виявили меч епахи вікінгів, якому близько тисячі років і вартість якого – близько 17 тисяч євро.
Контрабандисти планували переправити знахідку в Росію, мовляв, саме там – на півночі країни – його виявили під час нелегальних розкопок. Однак експерти зі старовини впізнали у раритеті знахідку, яка нещодавно «засвітилася» на інтернет-аукціоні як віднайдена на Волині, пише
LB.ua.
[img data=def]08_03_2016_1142139469/1.jpeg[/img]
«Цей меч жодним боком не має відношення до Росії. Бо походить він саме з України, точніше – з Волині!» – розповів відомий український археолог
Максим Левада у публікації на сайті
prostir.museum.
[img data=def]08_03_2016_1142139469/2.jpeg[/img]
«П’ятого грудня минулого року на інтернет-ресурсі
Віоліті дехто під ніком «Васьок» виставив саме його на обговорення. Васьок там написав: «Ось сьогодні знайшов таку річ. Визначить та оцініть будь ласка даний предмет. Очищений зубною щіткою від піску, немитий. Знайдений в Волинській області».
Після бурхливого та емоційного обговорення цей меч несподівано зник. На самóму аукціоні Віоліті він так і не з’явився, і ми нічого про нього не знали цілих три місяці, аж до сюжету естонських журналістів», – повідомив Максим Левада.
[img data=def]08_03_2016_1142139469/4.jpg[/img]
Через кілька днів після цієї публікації Міністерство закордонних справ Естонії одержало лист від посла України в Таллінні, в якому той попросив не віддавати Росії знайдений меч.
У своєму листі посол
Віктор Крижанівський зазначив, що древній меч могли нелегально переправити з території України в Росію. Докладні відомості та документи посол пообіцяв надати естонській стороні найближчим часом.
[img data=def]08_03_2016_1142139469/3.jpeg[/img]
«Зараз ми не наполягаємо на тому, щоб меч повернули Україні. Просто просимо МЗС Естонії не поспішати передавати його Росії. Необхідно все точно з'ясувати. Наші чиновники в Києві вже готують необхідні документи. Якщо ж буде встановлено, що меч не пов'язаний з Україною, то, звичайно ж, ми відійдемо вбік від цього питання. А поки що хочемо переконатися в тому, що знайдений або ж ні на Волині меч», – зазначив посол.
Представники департаменту охорони пам'яток старовини заявили, що очікують від України документального підтвердження того, що артефакт дійсно знайшли у Волинській області.
«Якщо з'ясується, що меч знайшли в Україні, то ми повернемо його країні, де було виявлено знахідку», – сказала інспектор департаменту
Нелі Кангерт.
У той же час археолог Левада впевнений, що шукати докази необхідно швидко і рішуче.
«Росія взагалі дуже неохоче повертає культурні цінності з власної території. Тим більше, до країни, з якою у неї наразі не найкращі стосунки. Я не впевнений, що влада прореагує, як треба. Бо сумний досвід підказує, що бездіяльність під час війни легко виправдовується посиланням на обставини воєнного часу або фінансову скруту. Або на політичну кризу… Але сподіваюся на хоча би якусь реакцію МЗС, особливо співробітників посольства України у Естонії!
Ця історія вочевидь вже має певну символічну, навіть – сакральну, ознаку. Віддати меча під час війни ворогу – це визнати власну поразку! Тобто, реакція влади і має розставити все по місцях», – переконаний Максим Левада.