Не дискримінуй: терміни, які треба знати в сучасному суспільстві

02 Лютого 2019

Іноді, жінкам говорять: «сама винна в тому, що отримала кулаками від чоловіка. Жінок можуть звинувачувати в тому, що вони провокують ґвалтівників або їм приписують «нежіночу поведінку», коли ті просто намагаються чітко налаштувати роботу з підлеглими.

Чоловіків ж часто звинувачуюють у «відсутності мужності», коли ті проявляють любов та ніжність, їх нарікають «підкаблучниками» за допомогу по дому.

Обидві статі можуть відчувати дискомфорт через власний стиль, вагу, колір волосся, тощо. Часто в коментарях в мережі лунають жорсткі висловлювання, часто коментатори самі не здогадуються, що когось дискримінують своїми «жартами».

Жарт – це коли смішно всім. А от в рубриці невідомих слів сьогодні ті терміни, які треба знати перед тим, як дозволити собі будь-яку оцінку щодо інших осіб.

Бодішеймінг – це явище, коли одні люди критикують інших за особливості зовнішності, що виходять за межі загальноприйнятих стандартів краси.

По-простому: «тобі не завадить схуднути/набрати вагу», «зроби щось із своїм волосям», «тобі варто наростити нігті і покрити їх гель лаком», «задумайся про ринопластику», «може, підтяжка грудей піде тобі на користь» – це не поради, а банальний бодішеймінг.

Лукізм – дискримінація на підставі зовнішнього вигляду людини.

По-простому: «в твоєму віці не треба носити леопардові речі», «твій рожевий колір волосся вглядає дивно», «довгі яскраві стрілки на очах – це вульгарно, вмийся», «в цьому костюмі ти як мужик/баба», «твої сині легінси і червона куртка смішні, не одягайся так» – це не поради, це лукізм.

Мізогінія – ненависть до жінок, жінконенависництво. Характерна для деяких чоловіків і жінок поведінка, що виражається в зневазі й ненависті до жіночої статі.

І коли жінка йде з чоловіками-колегами на обід та розповідає, що її колеги-жінки – «тп», «баби з вічним пмс», «утриманки», «стерви», то це внутрішня мізогінія з метою вирватися з кола утиснених жінок, дотягтися до рівня чоловічого колективу.

Мізандрія – ненависть до жінок, чоловіконенависництво. Характерна для деяких чоловіків і жінок поведінка, що виражається в зневазі й ненависті до чоловічоїї статі.

«Всі мужики козли», «чоловіки несамостійні», «вони всі зраджують», «краще не мати діла з мужиком на кухні» – суміш стереотипів, з якою доводиться стикатися, якщо в тебе є член. Сміливо можеш говорити про мізандрію, якщо відчуваєш, що приписані тобі описи явно не підходять

Віктимблейдинг – це повне або часткове перекладання відповідальності за злочин на постраждалу; ствердження того, що саме її дії (так звана віктимна поведінка) призвели до цього злочину.

«Одну з головних причин поширеності цього способу реагувати на злочин визначили фахівці з університету Південного Коннектикуту: «Люди обвинувачують жертву, щоб дистанціюватися від неприємного випадку, ствердити цим власну невразливість. Упосліджуючи постраждалих, ми окреслюємо їхню відмінність: “Я не схожа на неї, чиню інакше, отже, зі мною такого не станеться”». Інакше кажучи, обвинувачення жертви — це хибний спосіб захистити власну психіку від болісного усвідомлення непередбачуваності життя і непевності майбутнього», – пише Анна Лигіна в своєму матеріалі для Гендер в деталях.




Ейджизм – дискримінація людини на підставі її віку, поширена як у формальних, так і в неформальних сферах життя суспільства. Проявляється в готовності адекватно сприймати і співпрацювати лише з людьми, які відповідають заздалегідь установленим віковим критеріям.

Якщо ви вважаєте, що вчительці пора на пенсію, бо їй більше, ніж 50 і це єдина причина, то притримайте це твердження при собі. Це банальний ейджизм.


1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter