Український актор, режисер, народний артист України, член Національної Спілки кінематографістів України Володимир Талашко приїхав на відпочинок до рідної Волині.
Відомий актор завітав до санаторію «Лісова пісня», що в Шацьку, – пише на своїй сторінці у
«Facebook» журналістка
Віта Шепеля. Їй вдалось поспілкуватись із зіркою кінострічок «Капітан Немо», «Як гартувалася сталь» та «Народжена революцією» особисто.
***
Як казав мій учитель Кость Петрович Степанков,
треба інколи заїжджати в ті місця, де закопана твоя пуповина. Маю родичів у Ковелі, на Старовижівщині – зрідка, проте бачимося. Мій батько був машиністом поїзда, мама працювала на фабриці. Коли мені виповнилося п’ять років, сім’я виїхала на Донбас – після війни там потрібно було піднімати промисловість. Макіївка стала моїм другим рідним містом, як і для багатьох інших земляків.
***
Колись більшість із них співали народні пісні, зараз лише лаються. Забули українську мову, повністю обрубали своє волинське коріння. Їх тепер рятує Путін. Питання – від кого? Вони ж жили краще за західняків, скрізь були першими: в райкомах, обкомах, ЦК партії. За рік до вторгнення в моїй Макіївці відкрито агітували за ДНР, а місцева влада лише усміхалася, прикриваючись фразою: «У нас демократія». [img data=def]30_07_2015_439927743/71e61a7431d3_1_.jpg[/img]
* * *
Сучасного кіно немає. Є продукт, який створюється для того, щоб швидше і дорожче його продати. І дивно було б вимагати від нинішнього міністра культури знімати те, що будує, а не руйнує. Що живе десятки, сотні років і не втрачає актуальності, не пропагує ненависті, а вчить любити матір, батьківщину, пісню. Такого тепер немає. Тому я не знімаюся в кіно і не дивлюсь по телевізору низькопробних пародій на фільми.
***
Напередодні 9 травня я знявся в хвилинній соціальній рекламі, яка за два дні зібрала 1 млн. 200 тис. переглядів. У ній ветеран Другої світової, у військовій формі та орденах, розмовляє по телефону з внуком – воїном АТО.
Саме він, а не російський убивця-найманець, є продовжувачем справи переможців – нехай пам’ятають про це жителі сусідньої країни, не здатні відрізнити правду від брехні.
* * *
Краще би вчили діток співати і танцювати, аніж воювати.
Бо виростає покоління, яке знає усе про, скажімо, англійські рок-гурти, і водночас не може заспівати колискову, котру чули в дитинстві від мами. Це вина батьків, школи, поплавських, які калічать наших дітей у своїх горе-університетах. Одна мама бідкалася, що в її дитини болять сідниці від безперервного сидіння на концертах Поплавського. Три місяці такого «навчання» – і трійка в заліковці гарантована. [img data=def]30_07_2015_439927743/14157.jpg[/img]
* * *
Багатьом моїм студентам (я викладаю в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення ім. Івана Карпенка-Карого) подобається російська телеведуча Тіна Канделакі. Проте мало хто з них знає історію дівчини Тіни, яка спустилася з гір і так досконало вивчила російську мову, що їй може позаздрити будь-який корінний росіянин. Або ще український приклад – актриса Ольга Сумська. Вона чудово грає в кіно, співає, танцює, веде передачі, а як граційно плечем уміє повести! Все це не впало їй з неба, а стало результатом копіткої багаторічної праці. Тепер вона забезпечена людина.
***
Коли ж прикладом успіху студенти називають актора чи співака, головним генератором таланту якого є мішок з грошима, то я таким відповідаю, що
олігархів, футболістів і бандитів на всіх не вистачить. Потрібно вчитися. Хочете гарно жити – вчіться. [img data=def]30_07_2015_439927743/talashko_4.jpg[/img]
* * *
Чи знаєте ви хоч одного депутата, який би не обіцяв своїм виборцям викоренити корупцію? Корумповані нині всі – від дрібного чиновника до президента.
Наживають статки злочинним шляхом, а потім будують церкви – щоб Бог простив гріхи. Лицеміри. Напевно, не існує в Україні храму, побудованого в наші дні не за бандитські гроші, а так, як це робилося в давні часи: збираючи по копійці кошти протягом сотні літ.
***
Чому ж не будують по селах бібліотеки, клуби? Вони ж там занедбані, з прогнилою підлогою і дахом, що протікає. Гарну пам’ять лишили б по собі – не одне покоління селян дякувало б. Систему, яка дісталася нам у спадок з часів совка, не так просто зламати. Декілька революцій, що сталися в останні роки, нічого суттєво не змінили. Як крали – так і крадуть, нахабно, безкарно, придумуючи фантастичні механізми махінацій. Прокурорів-корупціонерів, в яких кілограми золота і діаманти в шухлядах, випускають під заставу.
* * *
Є фільми, які переглядаєш очима, а от Леоніда Бикова потрібно дивитися серцем. Маємо сьогодні чорно-білу і кольорову – осучаснену – версії картини. По-різному ставляться до фільму в кольорі – його багато критикують. Я особисто не дивився, а от молодь каже, що такий варіант їй подобається. Головне, що цілісність картини не змінилася, і до глядача доносять правду про війну. [img data=def]30_07_2015_439927743/talashko2.jpg[/img]
* * *
От ви, дорогі земляки, розпочніть із себе. Я знаю, що ви лізете зі шкіри, заробляючи в Польщі на красивий одяг для своїх дітей, на смачну їжу, навчання в престижному виші. Спробуй хтось перегородити вам дорогу – ви такий хай піднімете!
А самі своїй дитині не додаєте головного – духовних харчів, які творять з них Людину. Вчіть з дитиною вірші класиків, співайте разом українських пісень, робіть екскурси до витоків свого роду, подорожуйте сторінками історії краю й України. Це жива вода, яка не дасть загинути слабенькому поки що паростку миру, свободи і процвітання.
***
Я вклонився землі батьків – і щасливим, повним сил для праці і боротьби, повертаюся до Києва.