Блог священика: чи можна на Благовіщення пекти паски

07 Квітня 2018

Як поводитися у Велику Суботу страсного тижня, якщо у цей день випадає ще одне свято – Благовіщення?

Про це розповідає та пояснює священик, публіцист, місіонер Євген Заплетнюк на порталі Богослов.

Благовіщення – це велике свято Православної Церви, яке встановлено на честь і згадку події Благовіщення – візиту архангела Діві Марії, який приніс їй звістку про народження в світ Спасителя, а разом із цим – і момент згоди самої Діви Марії стати стати Матір’ю Божою. Саме в цей день відбулося зачаття Спасителя, а оскільки Різдво Христове завжди святкується в один день – 7 січня, то свято Благовіщення теж має сталу дату – 7 квітня – рівно за 9 місяців перед цим.

Однак, на відміну від дати Різдва, дата Великодня є рухома й залежить від багатьох чинників. Вона може бути не раніше 4 квітня. Якщо дата Пасхи припадає на 4, 5 чи 6 квітня, то Благовіщеня випадає на Світлий тиждень, відповідно – понеділок, вівторок чи середу. Якщо Великдень випадає з 8 до 13 квітня, то свято Благовіщення випадає на Страсний тиждень. Богослужбовою особливістю свята Благовіщення є те, що в той день завжди служиться Божественна літургія, навіть якщо в той день вона не відправляється, наприклад,у Велику П’ятницю.

Цього року, 2018-го, свято Благовіщення співпало з Великою суботою. Містичним, незбагненним чином у одному богослужінні цього дня поєднуються події, які історично розділяються між собою 33 –ма роками.

У Велику суботу в багатьох храмах уже освячується і благословляється їжа, паски, яйця, масло, м’ясо та інша пожива. Однак вживати це все не можна до часу закінчення святкового Великоднього богослужіння. В ідеалі – спробувати цю їжу віруючі можуть тільки після причастя на нічній Літургії свята Пасхи.

На два найбільших свята Великого посту – Благовіщення та Вербної неділі віруючим дозволяється на трапезі риба, однак, на час Страсної седмиці ці дозволи скасовані – триває суворий піст. Рибу вживати все одно не можна. Однак, віруючі зігріті думкою про швидке, вже за пів доби, настання Великодня, з можливістю повного «розговіння».

Чи можна пекти паски у Велику суботу та Благовіщення? Можна. Оскільки Благовіщення не надто часто випадає на останні дні перед Великоднем, то питання такого роду й не часто можна чути до священиків.

Церква наголошує на особливій важливості останніх днів Страсного тижня, а тому, категрично рекомендує вірянам планувати свій розпорядок так, щоб уже до четверга людина була вільною від життєвих побутових турбот, а ніщо земне не заважало їй відвідувати головні церковні служби, які, наголошу, є головними службами всього церковного року. «Чистий четвер» стосується не чистих ложок, виделок, вікон і кімнати, але нашої душі. Тому, цього дня людина повинна спланувати свій розпорядок таким чином, щоб обов’язково побувати на службах. А сімейні клопоти вирішувала вже після повернення з церкви.

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter