Успішно!

Третій день луцької школи журналістики: поліція, прокуратура, СБУ

У Луцьку триває Літня школа практичної журналістики, ініційована Волинською незалежною медіа-профспілкою, Волинським прес-клубом та холдингом «CID media group».

Третій день занять познайомив майбутніх акул пера зі специфікою відносин ЗМІ з патрульною поліцією, прокуратурою, СБУ та їхніми прес-службами. Говорили про відповідальність журналіста перед законом, перед своїми інформаторами, про журналістську етику, долали гендерні стереотипи, звикали до вживання фемінітивів та знімали рожеві окуляри.

Оскільки школа покликана дати майбутнім медійникам якомога більше практичних знань, після насиченого дня учасники працюють над стилем свого письма, нотуючи враження та роздуми.
«Таблоїд Волині» з радістю пропонує добірку відгуків школярів-журналістів, дуже різних за жанрами та емоціями, але однаково цікавих, вдячних та творчих.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/13873047_151900825236805_950653938734551609_n.jpg[/img]

Максим Дембовский
На третій день Літньої школи практичної журналістики до приміщення Бізнес Академії Практичного Менеджменту завітало багато лекторів. Вони розповіли чимало цікавої інформації.
Спершу на зустріч прийшла Ольга Бузулук – прес-секретар патрульної поліції Луцька. Вона розповідала про свої перші кроки в журналістиці, про специфіку роботи у поліції. Також, пані Ольга з нами поділилась деякими «секретиками» у співпраці з журналістами. Через це вона натякала нам мати гарні стосунки з працівниками поліції.
Згодом до нас завітали Іванна Поліщук та Наталка Мурахевич. Перша – речниця Управління СБУ у Волинській області, друга – прес-секретар прокуратури Волинської області. За моїм спостереженням, вони дружать між собою. Адже, вони на рівні з нами, слухали лекції одна одної. Пані Іванна запевнила мене, що СБУ є найбільш таємничим правоохоронним органом. За її словами, працівники СБУ виконують колосальний обсяг роботи, адже до їхньої компетенції входить захист державного суверенітету України. Тому, це вимагає строгої таємності. А ось Наталка Мурахевич розповіла про специфіку роботи прокуратури Волинської області. Строгим, але приємним голосом вона розказала про функції прокурорів і діяльність самої прокуратури. Вона повідомила, що з першого жовтня їхні функції скоротяться у зв'язку з реформою правоохоронних органів.
І до цього важко буде звикнути звичайним громадянам, зокрема пенсіонерам.
Після обідньої перерви до нас завітала журналіст Тетяна Грішина. Зараз вона працює в газеті «Волинські новини». Тетяна вже в молодому віці розпочала свою журналістську діяльність, тому зі свого досвіду вона розповідала про етику в роботі журналіста. Це була цікава і необхідна інформації для мене, як майбутнього журналіста. Найголовніше що я зрозумів, так це те, що потрібно завжди відповідати за свої слова. Адже якась необережність, – і це, в першу чергу, зашкодить тобі самому і вплине на твою репутацію.
Загалом, я дізнався для себе багато цікавої та корисної інформації, тому з впевненістю скажу, що цей день пройшов недарма.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/buzuluuk.jpg[/img]
 
Катя Казакова
Третього дня найкориснішою для мене стала інформація про те, як взаємодіяти з такими, на перший погляд не готовими до співпраці з журналістами структурами, як поліція СБУ та прокуратура. Найбільш дискусійною була тема гендерної нерівності і стереотипів, сподобалось, як впевнено і переконливо спікер Богдана Стельмах змогла її висвітлити. Також Тетяна Грішина розповіла про етику в роботі журналіста. Я разом з іншими слухачами намагались зрозуміти, де та тонка грань, яку не варто переходити.  Слід виділити Наталку Пахайчук, її розповідь про яскраві проекти, людей, які за ними стоять, та частина власної історії надихає.
Загалом атмосфера дуже приємна. Помітно, що школою займаються небайдужі люди. Добре, що в моєму місті організовують щось подібне. Фактично весь матеріал був для мене цікавим, актуальним і корисним.
 
[img data=def]28_07_2016_1619190020/grishyna.jpg[/img]

Ліщук Сніжана
Після зовсім безсонної ночі я почула знайому мені мелодію. Будильник. Це означало, що час йти на літню школу практичної журналістики.
Ступивши крок, другий, слідом за мною бігла моя тінь. Було сонячно.
І ось я тут.
Третій день «Школи…» виявився для мене дуже корисним і продуктивним: я нарешті зняла свої рожеві окуляри, подолала власні стереотипи та просто класно провела час.
Але про все по порядку.
Ось стоїть переді мною жінка. Звати її Ольга Бузулук. У Ольги гарний зовнішній вигляд, правильна постава, приємний тембр голосу. Вона зі смаком одягається, на все знає відповіді. Ольга – прес-секретар патрульної поліції Луцька. Жінка пояснила, як важливо для журналіста підтримувати зв`язок із патрульною поліцією, та яку саме інформацію можна почерпнути у копів. Ольга цікава. Ольгу всі слухали. Слідом за нею, програма передбачала візит речниці управління СБУ у Волинській області – Іванни Поліщук. Іванна –  серйозна жінка із масою корисної інформації. Вона вміло привертала увагу публіки. Її слова викликали довіру. Ніколи  не знала, для чого потрібна СБУ, поки не потрапила на «Школу...».  А тут для мене розкрили усі особливості їх
структури і співпраці із ЗМІ. У калейдоскопі цих подій, розповідей, ми переключились на тему особливостей роботи прокурора. Дізналась усе, що мене цікавило. І дуже круто, що лекторка, Наталка Мурахевич, змогла пояснити усе дуже доступно, заміняючи професіоналізми «людською мовою».

[img data=def]28_07_2016_1619190020/13645094_151335695293318_5181035407056725789_n.jpg[/img]

Опісля серйозних розмов і тем про закони, ми  плавно перейшли на тему
популярності. Щоб стати хорошим журналістом, необхідно знайти свою нішу і багато-багато працювати. Так стають зірками, а зірки мають довіру і попит серед читачів. Лекція виявилась крутішою за будь-який тренінг, адже Наталка Пахайчук подала нам не суху теорію, а факти та досвід своєї роботи.
Взагалі, я людина, яка не може всидіти на місці, але в силу актуальності лекцій, я слухала усе з розкритим ротом та масою задоволення.
На мить здалось, що я вже все знаю. Я подумки вже писала статті, постила їх в уявних ЗМІ, і просто кайфувала вд такої роботи: скандали, інтриги, розслідування. Новини про котиків, яких знімають з дерев. І от, поглиблюючись в деталі такої мрії я задумалась: «А де ж межа? Про що не варто писати? Якою має бути етика в роботі журналіста?».
Я отримала цю відповідь від Тетяни Грішиної – журналістки газети «Волинські новини». День був важким, але потрібним. Дуже вдячна Богдані Стельмах за пояснення термінів «журналістка» та «журналіст», а також викритття та подолання стереотипів, з якими я жила уже 18 років. День пролетів миттєво. Майже зі швидкістю світла. Все більше і більше вклинююсь в той механізм. Розвиваюсь. І буду не гвинтиком, а цілою спорудою. Хоч і маленькою. Зіркою.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/buzuluk.jpg[/img]

Ярослав Янковський
- День наступний – «Так говорять прес-секретарі»
    Невід’ємною частиною життя всіх спецслужб є спілкування з громадськістю та пресою. Інформація, яка поширюється, повинна бути достовірною та точною. Працівники прес-служб уважно слідкують, щоб журналісти оперативно та якісно отримували перевірені факти.
Прокуратура, СБУ, поліція – ці органи завжди мають, що б такого цікавого розповісти суспільству. Якщо про вас хтось «злив» небажану інформацію, то цілком ймовірно, що це справа рук когось із цієї трійки. Вони знають про нас ,точно, більше, ніж ми думаємо.
До учасників Третьої літньої школи практичної журналістики в середу , 27 липня 2016 року, завітали лектори із досить складних та бюрократичних, на перший погляд, структур. Чим поділилися вони з аудиторією? Багато про що, навіть журналісти зі стажем почули вперше!
Прес-секретар патрульної поліції Луцька Ольга Бузулук розповіла про специфіку своєї роботи. Вона першою отримає інформацію про найсвіжіші правопорушення всіх форм та класифікацій та готова ділитися нею з журналістами. Проте , зі слів пані Ольги, останні не дуже поспішають брати в неї новий матеріал для опрацювання. Правопорушення, справді, трапляються часто. Прес-служба завжди готова прокоментувати кожен інцидент, перевіривши перед цим достовірність інформацію.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/13631599_151900821903472_8387223357151668895_n.jpg[/img]

СБУ – важлива структура, головні завдання якої –  забезпечити безпекою українську державність та зберегти її суверенітет. Речниця Управління СБУ у Волинській області  Іванна Поліщук поділилася інформацією про те, як журналісти чи пересічні громадяни можуть контактувати з прес-центром. Зв’язок цей переважно здійснюється через систему офіційних запитів (зразок є на сайті СБУ). Спікер наголосила на тому, що сфера діяльності СБУ дуже вузька. Про проблему з нечемними сусідами працівники СБ України зможуть хіба що зі співчуттям вислухати.
Щасливе життя в того, хто ні разу не звертався у прокуратуру. Якщо така потреба з’являється, то зробити це можна на пряму. Проте така можливість буде в наших громадян недовго, з 30 вересня 2016 року Прокуратура України повністю переходить у підпорядкування судової гілки влади. З прокурором тепер можна буде побачитися лише на суді. Про власні методи роботи з перевіреними журналістами розповіла учасникам школи Наталка Мурахевич – прес-секретар прокурора Волинської області. Вони виявилися досить простими, але надійними. Найголовніше – довіра між джерелом інформації та тим, хто про неї розповість суспільству.
Такі закриті, на перший погляд, державні структури виявляються досить комунікабельними. Прес-секретарі та речники завжди напоготові дати свої коментарі, які вважатимуться офіційною позицією цілих державних апаратів.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/polishchuk.jpg[/img]
 
Бокотюк Тетяна
Це був саме той день, коли цікавої та корисної інформації було особливо багато, тому сміливо можна назвати його насиченим. Мені навіть здалося, що він був двоплановим, адже у першій його половині говорили про те, як працювати з такими структурами як СБУ, патрульна поліція, прокуратура;  особливості співпраці зі ЗМІ та роботи. Погодьтеся, теми «приземлені», десь на стику права та журналістики. А друга – уже більш живі, мотиваторсько-моралізаторські та дискусійні: як стати зіркою, дотриматися журналістської етики та гендерне питання в українській журналістиці. Якщо цікаво, то читайте про це все далі.
Почався цей навчальний день з Ольги Бузулук – прес-секретар патрульної поліції Луцька. Вона розповіла, яку саме інформацію можна почерпнути у копів, а також про компетенції поліції. І знаєте що? Виявилося цікаво. Адже патрулі – відносно недавно з’явилися, багато що викликало цікавість і силу-силенну запитань. Насамкінець, практика у вигляді невеличкої вправи. Тут ми уявили себе хто прес-секретарями, а хто  журналістами, подавши одну і ту ж інформацію по-різному.

[img data=def]28_07_2016_1619190020/13645340_151335691959985_5609852137623986984_n.jpg[/img]

Далі слухали Іванну Поліщук – речницю Управління СБУ у Волинській області, яка пояснила у чому полягають особливості структури та її співпраці з журналістами. Інформативно, потрібно, доступно. Наприклад, мені завжди було цікаво, чи є така інформація, яку не можна розголошувати, якщо є, то яка, як правильно написати та оформити офіційний запит. На всі ці (і не тільки) питання наша гостя, звісно ж, відповіла.
Зі усіх вище перерахованих структур на десерт залишилась одна – прокуратура. Як зрозуміти прокурора, які зміни відбудуться у роботі структури з 30 вересня 2016 року та її особливості, - з цим усім ознайомила нас Наталка Мурахевич – прес-секретар прокурора Волинської області. Лаконічно, актуально. Також лекторка повідала про секретики і не секретики, пов’язані з темами розмови (вам не видам, бо т-с-с, - секретно, ах-ах-ах). Окрім цього всього, зазначила такий цікавий факт, що цьогоріч вбивство як злочин, на жаль, має жіноче обличчя, причому відносно власних чоловіків. Тому висновок який? Чоловіки, не доводьте своїх дружин до такого. Це все жартома, звісно. Як то кажуть, і грішно і смішно. 

[img data=def]28_07_2016_1619190020/murahevych.jpg[/img]

І от та друга частина дня.
Не раз, думаю, не тільки я, а й майже кожен журналіст-початківець задавався питанням як же стати зіркою? Як? Заплющити очі. Відчути себе зіркою на хвилиночку, м-м-м, які ж гарні картинки перед очима, а цей смак – ні з чим не порівняти. Правда? Різко розплющити. Це все ілюзія. Бо для того, щоб стати зіркою треба або праця, або ж скандал (дієвіше перше, насправді). Про це (і не тільки) надзвичайно цікаво розповіла Наталка Пахайчук. Для мене цікавою стала цікавою інформація про  способи «засвітитися» та як стати відомим. Хочу додатково зауважити, що Наталчині «лекції» проходять на одному подиху, бо вона обґрунтовує кожну тезу прикладами з власного досвіду, – а це щиро і дійсно зацікавлює. Так от, окрім повчитися, мали можливість і посміятися з фото-жаб про неї з чоловіком як журналістів, які вміють показувати зубки.
Але слава без етики – ніщо. Саме про те, де межа, якою є етика у журналістській роботі, - почули з вуст Тетяни Грішиної. І девіз цієї бесіди: «Нічого, окрім правди». І ще є одне «нічого» - фото та відео, на яких зображені понівечені тіла чи їхні рештки, чим частенько грішать інтернет-видання. Ще одне «нізя» - видавати джерело інформації, як поводитися,щоб його «не запалили» , про довіру та її важливість. Також Тетяна порадила кілька цікавих фільмів на цю тему. Треба буде переглянути.
Після морально-етичної  розвинулась подекуди полемічна тема, яку зачепила і майстерно виклала Богдана Стельмах, - гендер в українських ЗМІ. Оце для мене був переворот. Багато радикально нового почула, зокрема про доречність та актуальність використання фемінітивів у текстах. До цього у граматиках бачила чітке правило, що всі, за винятком кількох професій, пишуться у чоловічому роді. Дискримінація? Так! Отож, ламаймо усталені стереотипи (я насправді не закликаю до фемінізму)!
Висновок. День потрібного, цікавого та дискусійного! Якийсь мікс успіху, який при правильному приготуванні і поєднанні усіх компонентів, обов’язково засмакує!

[img data=def]28_07_2016_1619190020/pahaychuk.jpg[/img]
[img data=def]28_07_2016_1619190020/petruk.jpg[/img]
[img data=def]28_07_2016_1619190020/13813659_151900818570139_6828766259281069643_n.jpg[/img]