Текст: Світлана ФЕДОНЮК
Ілюстрації: із офіційного сайту Еда ДАНИЛЮКА danyluk.ru
Не кожне маленьке місто може похвалитись такою кількістю присвячених йому книг, як Володимир-Волинський. Та один з проволодимирських авторів особливо вирізняється з-поміж інших.
…Осінь 1982 року. Володимир-Волинський приголомшений убивствами, з якими пов’язана дивна знахідка. Вона не дає спокою співробітникові Волинського обласного КДБ Северину Сквирі та слідчому місцевої міліції Василеві Козинцю. Це – незвична монета, золотий імперіал із тризубом, гроші держави невідомого історії Максима ІІІ з династії Романовичів. Держави, яка ніколи не існувала...
Такою є сюжетна лінія дебютного роману Еда Данилюка «Тризуб-імперіал», що вийшов у Москві три роки тому. Саму монету тризуб-імперіал судмедексперти знайшли у шкарпетці володимирського колекціонера Ореста Реви, вбитого у власному домі. Інколи навіть здається, що усе це Ед не вигадав, а бачив на власні очі. Воно й не дивно, дитинство письменника минуло у Володимирі-Волинському, залишивши у пам’яті теплі спогади про тутешніх людей та тисячолітню історію. Сьогодні Ед живе в Москві, працює у сфері високих технологій, пише виключно російською. Специфіка його основної роботи змусила узяти літературне псевдо.
[caption][img data=def]30_03_2016_1773407283/1.jpg[/img] Пожежа у трипільському будинку. Ілюстрація до детективу «Пожежа Санітри» Еда Данилюка. Художник – В. Руденко[/caption]
Попри геополітичну кризу між Україною та Росією, у новому історичному детективі Данилюка знову постає волинська земля, адже «Пожежа Саніри» розповідає про трипільське місто десь не дуже далеко від сучасного Володимира.
А головний герой роману, хлопець на ім’я Саніра, відвідує кохану у селищі, розташованому на території сучасного села Зимне. Саме на берегах річки Луги археологи знайшли залишки поселення періоду культури так званого лійчастого посуду.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/3.jpg[/img]
Автор повертається на Волинь за допомогою літератури, бо у реальному житті буває тут вкрай рідко, за останні сімнадцять років заїжджав у Володимир усього тричі. На батьківщині його справжнього імені досі ніхто не знає. Ми вже три роки спілкуємось виключно через інтернет.
– Еде, прізвище у вашому псевдо – Данилюк – звучить явно по-волинськи… Це данина родині чи землі, де минуло дитинство?
– Це прізвище з боку матері. У моєму волинському дитинстві було усе, як у всіх. Ніяких особливих пригод зі мною не траплялось. Вчився у третій володимирській школі, і оцінки були досить нічогенькі, і на якихось олімпіадах перемагав. Найбільше до вподоби мені були природничі науки. Саме у цій галузі я й працюю.
– Ваші герої називають Володимир «захолусним городішком», розташованим «невідомо де». І це, коли нам до європейської Варшави ближче у кілька разів, ніж до Москви...
– Сподіваюсь, ви пробачите мені ті вирази. Усі висловлювання героїв роману відповідають духові радянського часу, коли Володимир був окраїною СРСР, точніше – однієї з його крайніх точок.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/4.jpg[/img]
– Але не настільки, щоб мати Северина Сквири, усього лиш майора Волинського обласного КДБ, телефонувала з Луцька і казала: сину, у яку діру тебе занесло?..
– Роман писався, перш за все, для читачів Москви і Санкт-Петербурга, для яких поняття провінційності не співпадає із загальноприйнятим. Відчуття маленького містечка, розташованого «невідомо де», додає екзотики. Та художнє протиставлення величі Володимира ХІІІ–ХІV століть і його вимушеної незначущості періоду «розквіту соціалізму» необхідне для створення більш рельєфного образу королівства Русі, факт існування якого невідомий середньостатистичному росіянину.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/5.jpg[/img]
– Важко було видати під боком Кремля роман про містечко у бандерівській Західній Україні? До речі, свій герб – Георгій-змієборець на коні – Москва взяла (чи присвоїла) саме у Володимира. Тоді назва міста була ще без «унічіжительного обьяснєнія», що воно – Волинський... Цей факт визнають навіть російські історики-українофоби.
– У Росії теж криза книжкового ринку. Видавництва банкрутують, чимало рукописів «поховано». Моя особиста історія також була непростою. У порівнянні з радянськими часами люди читають у рази менше. Трохи активніше цікавляться підручниками, піратськими версіями електронних книг. Тому автори художньої літератури з першої «десятки» рейтингів живуть непогано, а ось другій уже ведеться кепсько.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/6.jpg[/img]
– Ваш другий роман «Пожежа Саніри» побачив світ в українському видавництві імені Олени Теліги наприкінці минулого року. Це детектив, дія якого відбувається у трипільському місті, розташованому неподалік Володимира. Загадкова нічна пожежа знищує усе поселення. Що це було?
– Чи було це помстою злих богинь, діями ворога, злочином віровідступників або проявом безумства схибленого городянина – читач поступово дізнаватиметься із книги. Наступного після пожежі ранку невідомий нападає на хлопчину, котрий ще не пройшов обряд дорослішання, забирає у нього наплічний мішечок із кількома кремінними заготовками – звичайними каменюками, що валяються під ногами. Охоплені жахом люди спостерігають, як на центральній площі згорає жіноча фігура, а ще через день знаходять убитим одного з молодих чоловіків міста.
Загадки множаться, занурюючи читача у сюрреалістичний світ таємниць, пояснення яким немає і, здається, бути не може. І все ж розгадку буде знайдено цілком реалістичну, ніяк не пов'язану з потойбічними силами, а місто полегшено зітхне. Причина злочинів і банальна, й унікальна одночасно. Тільки трипільці могли спалити місто та убити людину заради мети незвичайної, незрозумілої для нас, нинішніх…
[img data=def]30_03_2016_1773407283/7.jpg[/img]
– Чому у романі постає саме трипільська цивілізація, така далека від сьогодення у часі та розумінні?
– Трипільська культура з'явилася 7,5 тисячі років тому і поширилася на територіях від Дніпра до Дністра, в сучасних Україні, Молдові та Румунії. Найбільш населеними були землі нинішніх Черкаської та Кіровоградської областей, проте окремі поселення знайдено і на Волині.
Для трипільського способу ведення сільського господарства умови Північно-Західної України не підходили, але тут були родовища кременю та міді, що й приваблювало. Навколо Володимира-Волинського археологи знайшли окремі трипільські предмети. Мабуть, трипільці торгували ними з селищами культури так званого лійчастого посуду, одне з яких було на території сучасного села Зимне. Це селище показано у моєму романі як «село лісових».
Ми часто помилково вважаємо, що чим далі углиб часів, тим примітивніша культура. Всесвіт трипільців не був примітивним, але й не був «просунутим» у нашому розумінні. З одного боку, ще немає писемності, з іншого, поезія і література вже розвинені й шануються. З одного боку, ще немає живопису, з іншого, фарби і створювана ними краса цінуються. Є натуральне господарство, де кожна сім'я розраховує тільки на свої сили, але є й торгівля та ремісники. З одного боку, голод і хвороби завжди поруч, вижити важко. З іншого, праця вже досить продуктивна, а взаємодопомога городян – не порожній звук.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/8.jpg[/img]
– Попри усе, читаючи роман, ми розуміємо: світ трипільців далекий від ідеального…
– Так, звісно, ходити у білому одязі, милуючись красою росинки, наспівуючи пісні, тоді б і на думку нікому не спало, бо працювати потрібно було усім і завжди. Гарувати важко, на межі сил. Тільки так можна було виростити достатньо хліба, щоб вистачило до наступного врожаю, утримувати худобу, щоб хоч іноді їсти м'ясо, виткати достатньо тканини, щоб було у що одягнутись, мати хоч кілька воїнів-вартових, щоб була надія відбити хоча б перший напад ворога.
[img data=def]30_03_2016_1773407283/9.jpg[/img]
– З відгуків читачів, «Пожежа Саніри» – «це інтелектуальний детектив, автор якого є майстром своєї справи», «чудова книга, в якій кожен побачить щось своє: історичні події, хитросплетіння доль героїв»... А як одним реченням охарактеризуєте роман ви самі?
– Історія життя трипільського міста. І так уже вийшло, що ця історія – детективна. Приємного читання усім!
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа).
Схожі публікації
Волинська обласна бібліотека для юнацтва пропонує підбірку книг, які доводять, що сімейні цінності – найважливіші у світі
09 Лютого 2025
Волинська обласна бібліотека для юнацтва підготувала список чудових книг, які розкажуть про щире, вистраждане, суперечливе, але, безумовно, щасливе кохання.
01 Лютого 2025
Волинська обласна бібліотека для юнацтва підготувала перелік біографій відомих персон, які можуть стати чудовим мотиватором для тих, хто прагне змінити своє життя та стати успішними.
21 Грудня 2024