Оноре де Бальзак мав роман з волинською графинею

24 Лютого 2016
На території колишньої Волинської губернії, нині на території Житомирщини є одне цікаве село – Верхівня. А відоме й цікаве воно своїм палацом в стилі ампір, який належав польським аристократам Ганським.

Граф Вацлав Ганський мав 21 тисячу гектарів землі й понад три тисячі кріпаків. Він виконував обов'язки маршалка волинської шляхти, був магістром масонської ложі в Житомирі, розповідає сайт «Відкривай Україну».

У Верхівні діяла також суконна фабрика, яка виробляла «десять тисяч штук сукна на рік» та велика птахоферма з фазанами. Після одруження у 1819 році він подарував Верхівню і палац своїй дружині Евеліні. Графиня Евеліна Ганська була із давнього шляхетного роду Ржевуських, досконало володіла кількома мовами, грала на фортепіано і мала неабиякий літературний талант. Евеліна у шлюбі народила 5 дітей, проте 4 з них померли малюками. У Евеліни та Вацлава Ганських залишилась єдина дочка Анна, яку подружжя просто обожнювало.

[caption]
Палац Ганських у селі Верхівня[/caption]

Сам палац почав будувати ще батько Вацлава – Ян Ганський. Саме Ян протягом 1780—1790 років на території сучасного маєтку заснував неймовірний парк, сад, оранжерею з рідкісними рослинами, мисливський павільйон. Закінчував будівництво маєтку вже син Вацлав, якому вдалось створити довершений палацо-парковий ансамбль.

У маєтку було також збудовано родинну церкву, винний погреб, підземні ходи, якими слуги носили страви до їдалень панського будинку. Підземний хід також був прокладений до каплиці з родинною усипальницею Ганських. Взагалі Вацлав Ганський полюбляв чомусь підземні ходи. Він навіть влаштував для своєї дружини Евеліни Ганської підземний хід до її особистої купальні у великому ставу, що навпроти палацу. За розкіш інтер’єрів цю будівлю називали «Волинським Версалем».

Евеліна і Вацлав влаштовували бали у залах палацу, приймали знатних гостей. Розкішне життя аристократів вирувало у маєтку вельможної родини Ганських.

[caption]
«Волинський Версаль»[/caption]

Та найцікавішим є те, що Евеліна Ганська таємно вела переписку з Оноре де Бальзаком (серед аристократів того часу було модно листуватись з іноземцями-письменниками). До речі, графиня першою вирішила написати французькому письменнику листа, і підписалася – «Незнайомка». А після смерті чоловіка, ставши однією з найбагатших аристократок Російської імперії, вона продовжувала листування і таємні зустрічі з Оноре де Бальзаком у Невшателі (Швейцарія), в Женеві, Відні, Вісбадені. Їх почуття то загасали, то знову розгорались.

У Європі Ганська чекала дочку від Бальзака, але дитина народилась мертвою. Вона ще деякий час перебувала у Франції, а потім повернулась у Верхівню. У 1847 році у село прибуває й Оноре де Бальзак, де він живе і працює кілька років. Тут з-під його пера виходить роман «Втаємничений». Евеліна Ганська облаштовує для нього три кімнати. Андре Моруа писав: «Бальзак був щасливий. Вперше в житті він опинився в одному з палаців із численною челяддю, про які мріяв з дитинства».

Розмови про одруження Бальзак вів вже давно, він 16 років чекав на шюб з Евеліною. За тодішніми законами Російської імперії, шлюб з іноземцем означав для поміщиці Ганської втрату всіх своїх маєтностей. На такий шлюб потрібно було отримувати найвищий дозвіл у столиці. Але графиня вирішує одружуватись. Вона заповідає всі свої володіння дочці Анні Ганській, зобов’язавши її виплатити лише дев’ять тисяч карбованців сріблом.

[caption]
Евеліна Ганська та Оноре де Бальзак[/caption]

Лише весною 1850 року Микола І дає дозвіл на шлюб. 14 березня 1850 року у Бердичівському костьолі св. Варвари графиня Евеліна-Констанція Ганська стала мадам де Бальзак. Вони їдуть щасливі до Франції. В серпні 1850 року Оноре де Бальзак помирає. Евеліна залишається в Парижі.

За допомогою інших літераторів, а інколи і власноруч вона закінчує деякі твори Бальзака і видає їх. В її житті, по смерті Бальзака, були інші шанувальники її вроди й навіть коханці. Вона помирає 9 квітня 1882 року. Ось так закінчився один з найзагадковіших романів ХІХ століття між відомим письменником та графинею Ганською, кохання яких зародилось у Верхівні.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter