Львівська режисерка у Луцьку розповіла про реалії сучасного театру

12 Травня 2017
«Хороші хлопці фінішують першими» – слова майстра жахів Стівена Кінга розпочали пізнавальну лекцію про український театр, яку провела у Луцьку режисерка Єва Якубовська. У четвер, 11 травня, у приміщенні антикафе «InnerSpace» учасники лекції «Хороші хлопці фінішують першими: прокрастинація в театрі» почули детальний аналіз основних тенденцій розвитку сучасного українського театру.

Слова Стівена Кінга стали назвою лекції не випадково. Режисерка вважає, що для успішного «фінішу» хороші хлопці (розуміємо – хороші театри) повинні об’єднуватися. Таким чином, на думку Єви Якубовської, можна розширити аудиторію потенційних глядачів, збагатити репертуар театрів, а також завдяки унікальному досвіду кожного з колективів віднайти оригінальні прийоми постановки.






Відродження українського театру, яке припало на початок 90-х, подарувало глядачу сотні нових імен, бо якщо у 1989 році на території України діяло близько 60 колективів, то за якихось 10 років їх кількість зросла майже втричі. Вперше з українських сцен можна було вільно говорити про національний патріотизм, однак, за словами лекторки, невміння робити це правильно привело до феномену, нині відомого всім як «шароварщина».

Єва Якубовська говорила також про експериментальні театри та їх роль у сучасному культурному процесі. Серед тенденцій українських експериментальних театрів – гра в нетипових приміщеннях (цирках, підвалах, недобудовах), – де є простір і де є можливість розмістити глядача.






Велику роль також відіграють театральні фестивалі. Це хороша можливість для виходу на арену молодих театрів. Проте інколи не зовсім добре організована театральна сцена на нефахових фестах може тільки нашкодити колективам початківців, які бажають заявити про себе.

«Театр сьогодні популярний. На багатьох топових фестивалях є театральні арт-стейджі (навіть на «Євробаченні»). Відчувається, що пішов рух угору, бо є увага від організаторів тих заходів, які інколи навіть не спеціалізуються на мистецтві зовсім. Однак часто це така ведмежа послуга, бо з одного боку в тебе є можливість пропіарити свій театр, а з іншого – нема ресурсів, щоб зробити це якісно», – каже Єва.

За словами лекторки, сьогодні можна спостерігати тенденцію до збільшення кількості театрів. Завдяки підвищеній до них увазі вже через два роки можна очікувати зростання якості пропонованого ними продукту.





Режисерка відвідала Луцьк в рамках підготовки показу у нашому місті вистави-саспенсу «Майнц». Експериментальний львівський театр «Склад 2'0» спробує передати атмосферу німецького міста у 1947 році. Це історія двох сестер, які залишаються по різні сторони бойової лінії. Обоє водночасі є втіленням глобальної війни як націонал-соціалізму та переконань Третього рейху супроти єврейського народу.

Лейтмотивом вистави стане осмислення «життя після війни», а також підміни понять у головах людей.



Відбудеться вистава у Волинському драмтеатрі ім. Т. Г. Шевченка 12 червня. Деталі тут та за тел. 095 031 32 80.

Організатори заходів в Луцьку – мистецьке об’єднання «стендаЛь»

Довідка:

Єва Якубовська – програмна директорка Театрального фестивалю «Кіт Ґаватовича», режисерка театру Театр «Склад 2'0», співзасновниця Дитячої театральної студії «Пан Вус», координаторка театральних подкастів «Skladmorning», журналістка.
0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter