«Будьмо щедрими, обнімімося!»: у Драмтеатрі виступив Волинський народний хор. ФОТО

16 Січня 2019

Текст: Ігор БЕРЕСТЮК

Україною мандрують Святки – так народ назвав період від 7 до 19 січня, який символічно об’єднує три найзнаковіших християнських свята, «три празники».

Відчуття їх особливої урочості, сакральності витає в ці дні всюди, і підтримують його в наших серцях та свідомості, безумовно, й Різдвяні концерти, які організовує для любителів музики Волинська обласна філармонія.

Власне, рік почався з концерту духовної музики «Аве Марія», що відбувся 5 січня у Кафедральному костелі Святих Апостолів Петра і Павла. А оскільки жодні Святки не обходяться без участі Волинського державного академічного українського народного хору під орудою заслуженого діяча мистецтв України Олександра Стадника, то зрозумілою була й цікавість луцьких меломанів: а чим же нині порадує хор, концерти якого мають відбутися 15, 16 й 17 січня на сцені Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка?

Чесно кажучи, навіть приблизно знаючи «празниковий» репертуар цього відомого не лише на Волині й не лише в Україні колективу, на його концерти завжди йдеш у передчутті якогось приємного сюрпризу, бо знаєш – цього разу буде, як мовиться у засівально-новорічному побажанні, «краще, ніж торік», хоч і торік було чудово…

Дійство, підготоване Волинським народним хором (на самому початку були представлені ті, хто мав найбезпосереднішу причетність до музичного свята – а це художній керівник і головний диригент колективу, заслужений діяч мистецтв України Олександр Стадник, хормейстер Володимир Єфіменко, балетмейстер, заслужений артист України Валерій Смирнов, керівник оркестру, заслужений артист України Ростислав П’ятачук, – список можна продовжувати і продовжувати) важко поділити на якісь окремі номери – один ніби «перетікав» у інший, усе сприймалося, як один твір, у якому відомі колядки й щедрівки (такі, як «У Вифлеємі – новина», «Рай-Рождество», «Ангели в небі пісню співають», «Гарна калина, що в садочку», «Ой сів Христос та й вечеряти», хореографічний варіант Леонтовичевого «Щедрика» та ін.) доповнювалися піснями світської тематики, які вже стали окрасою репертуару Волинського народного хору («Біля річки, біля броду», «Ой устану я в понеділок»), оркестровими й танцювальними композиціями (славнозвісні «Три діди» тощо).

Це створювало атмосферу певної спонтанності, незаданості дійства, як і має бути під час народного гуляння, де завжди є місце для творчої фантазії та імпровізації.

Зрозуміло, що не обійшлося й без традиційних «перебиранців», «водіння кози», і так, майже в режимі безперервника (пишу «майже», бо п’ятнадцятихвилинний антракт усе-таки був), святковий концерт дійшов урочистої коди, під час якої артисти щедро засіяли глядачам, побажавши всім здоров’я, миру, щастя, достатку й процвітання й запросили до спільної коляди. А пісенні рядки, що прозвучали під завісу:

«Будьмо щедрими, обнімімося –
Нова Радість – Різдвяні Свята!», –

можна цілком поставити і як епіграф до згаданого дійства, і як заклик загалом до українства. Надзвичайно актуальний заклик!


1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter