«Виступати в замку – це така фішка», – організатор «Art jazz 2019» Віктор Грисюк

28 Серпня 2019

Цьогоріч дванадцятий джазовий фестиваль «Art jazz», який відбудеться 30-31 серпня у стінах Луцького замку, об'єднав виконавців з шести країн світу.

Один з організаторів джазфесту, голова правління ГО «Принцип» Віктор Грисюк, розповів, як триває підготовка до однієї з найбільших культурних подій Волині, й чому її варто відвідати.

Джазовий фестиваль на Волині відбуватиметься вже вдванадцяте. Яка родзинка цьогорічного фестивалю?

До нас приїдуть зірки світового джазу, буде багато цікавих локацій. Також ми плануємо музичний сюрприз. Як показує практика, багато фестивалів зникають – а наш відбувається уже вдванадцяте. Це не комерційний проект – це більше культурна, соціально важлива місія, промоція міста, України, джазової музики в Луцьку.

Щороку ми намагаємось запросити інших виконавців, колективи, які, наприклад, можуть представляти сучасні тенденції джазу, які є в різних країнах. Тому, як тільки ми завершуємо фестиваль, розпочинаємо підготовку до наступного.

Як відбувається відбір учасників на фестиваль?

Наш фестиваль – добре відомий. І не так ми вже звертаємось до музикантів, як вони до нас. Багато виконавців, які до нас приїжджали, рекомендують інших музикантів. І ми спільно, тобто, оргкомітет Луцьк-Рівне, визначаємо, кого хотіли б почути, побачити. Намагаємось, щоб це завжди було щось нове: новий стиль, виконавці, звучання.

Цьогоріч до Луцька приїде колектив з Білорусії «Minimal Groove Band», який вже брав участь у джазфесті?

Так, вони колись виступали. Але цього року приїде новий склад. В нас може бути музикант, який виступав у складі одного колективу, а потім – в складі іншого. У джазових музикантів немає такого, що вони все життя виступають в одному проекті. Є спільні проекти, різні звучання. До того ж, вони приїдуть з новою програмою, тобто, гості фестивалю фактично зможуть почути новий колектив.

Хедлайнерами «Art jazz 2019» будуть джазмени світового рівня Грегорі Бойд і Рей Браун-молодший. Як їх вдалося вмовити приїхати до Луцька?

Ми плануємо все заздалегідь. І якщо йдеться про зірок європейського, світового рівня, то в них все заплановано на рік. Ми з нашими цьогорічними хедлайнерами спочатку комунікували через знайомих музикантів. Потім домовилися, і вони з радістю погодилися приїхати на наш фестиваль. Проблем немає, тому що ми маємо ім'я, і нам музиканти довіряють. Тим більше, виступати в замку – це така фішка. А дехто з музикантів навіть може приїхати і виступити на волонтерських засадах. Бо це людям цікаво.

Чи можна сказати, що лучани люблять джаз?

Можна сказати, що джаз люблять ті, хто відвідує наш фестиваль. І в нас завжди така атмосфера, що наші виконавці задоволені публікою. У нас було три чинники успішності фестивалю. По-перше, це щасливі глядачі. По-друге – щасливі музиканти. І, по-третє, наші волонтери. Я думаю, що кількість глядачів постійно зростає, і багато людей, які приходять вперше, хочуть знову до нас прийти. Часто люди, які не любили джаз, змінюють свою думку після відвідування фесту.

«Art jazz 2019», як і минулорічні фестиваль, – некомерційні проекти, але все одно потрібні кошти на їх організацію. Де ви берете ці кошти? Чи підтримує влада, бізнес?

Влада підтримує. Я завжди кажу, що джаз – поза політикою. І мені здається, мене почули. Щодо бізнесу, то він пасивніший... Люди не розуміють, яка їм з цього користь. Але ж, чим більше людей буде приїжджати на джаз, тим більше отримає економіка міста. Вони ще не міркують такими критеріями.

Щороку медіа нас підтримують. Долучається багато волонтерів. І я вдячний усім, хто з нами. Ми зробили так, щоб вхід був максимально доступним для всіх – лише 100 гривень за день. Також є безкоштовні квитки для організацій ветеранів АТО. Крім того, ми зробили вільний вхід для дітей до 14 років. Я вважаю, що в нас культурна місія: привчати до якісної музики.

Така культурна подія об'єднує лише волинян, які слухають джаз, чи приїжджають люди з інших міст чи країн?

Так, звичайно, є люди з різних куточків України, іноземні туристи. Але Луцьк має кілька серйозних проблем чи причин, через які людям складно сюди приїхати. Тут немає аеропорту, мало потягів, немає жодного п'ятизіркового готелю і такої кількості номерів хорошої якості, яка нам потрібна. А це все можуть бути вимоги чи побажання музикантів. Тому привозити зірок до нас дуже складно. А ще у Луцьку немає якісного хорошого піаніно...

Щоб до нас приїжджали, ми створили джазовий клуб «Цитра», і тепер стали «джазовою крапкою» на мапі світу – коли джазмени дізнаються, що в Луцьку щось таке відкрилося, то хочуть до нас приїхати. Але щодо концерту в замку, то бувало й таке, що у колишній в'язниці музиканти переодягалися, бо немає гримерок. Багатьом це не підходить, бо умови повинні бути сприятливі.

«Art jazz» охоплює два міста – Луцьк і Рівне. Чи плануєте розширювати географію?

Цей фестиваль заснував президент Луцького джазового клубу Олег Баковський, і я долучився до організації. З кожним роком фестиваль зростає. Щодо географії, то тут стоїть питання не у кількості, а у якості. І я вважаю, що в культуру потрібно вкладати і розвивати її не за залишковим принципом. Це має бути основа.

Довідково:

Квитки на «Art jazz 2019» можна придбати за 100 гривень на сайті kasa.in.ua або за телефонами: 066 00 00 754, 097 00 00 754, 093 00 00 754.
Також квитки продають у касі Луцького замку, у «Луцькій Венеції» в центральному парку, в клубі «Цитра» (вул. Б. Хмельницького, 1б) та в музичних магазинах – «Кобза» (вул. Стрілецька, 31) і «Медісон» (вул. Лесі Українки, 17).


0

Читати ще

Додати новий коментар

Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter