«Заквітчані образи»: у Луцьку мисткиня вперше за 20 років показала авторські ікони на склі

06 Березня 2023

У Луцьку відкрили виставку авторських ікон місцевої мисткині Галини Черниш, яка писала свої роботи на склі.

Про це повідомляють у Волинській обласній раді.

Свої ікони, виписані на склі, професійна художниця і викладачка Артстудії «П’ятірня» виставляє вперше, хоч працює у цій техніці понад 20 років. Її сакральний доробок здебільшого живе у людських домівках. І настільки гармонійно вписався в атмосферу обійсть, що далеко не всі власники погодилися надати образи для виставки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У СЕЛІ БІЛЯ ЛУЦЬКА ЗАМИРОТОЧИЛА ІКОНА. ВІДЕО


Директорка музею Тетяна Єлісєєва каже: ікона на склі, як вид сакрального мистецтва, проіснувала недовго. У 19 столітті – це була альтернатива дорогим образам на дереві, а вже на початку 20-го прийшла на зміну літографія. Ця іконописна техніка здебільшого поширена на Буковині, Закарпатті та Прикарпатті, територіях, які входили до складу Австро-Угорщини. «А оскільки скло – матеріал крихкий, в Україні залишилося лише кілька сотень таких давніх зразків, і вони зберігаються переважно у приватних колекціях. Тому ми щасливі, що на Волині є художниця, яка продовжує таку традицію, щобільше, навчає цього дітей», – зауважила Тетяна Єлісєєва.


З виставковою прем’єрою Галину Черниш від імені голови та депутатського корпусу Волиньради привітав Юрій Поліщук.

«Роботи надзвичайно колоритні, барвисті і органічні, я вражений. Певен, далеко не всі бачили ікони на склі, це інше сприйняття канонічного мистецтва. До того ж авторський стиль виконання робить ці образи дуже щирими, відкрито-наївними, по-домашньому рідними. Обласна рада підтримує кожен новий музейний проєкт. Культурний фронт працює відмінно попри війну і фінансову скруту. Є нові мистецькі плани, а отже – перемога близько», – впевнений перший заступник голови обласної ради.

Багато хорошого про Галину Черниш і як про художницю, і як про людину розповіли її колеги та друзі. Вона багато часу віддає благодійним ініціативам і волонтерству. Кажуть: виготовлені за її участю маскувальні сітки – це справжній витвір мистецтва. Особливо цінують її роботу з дитячої арттерапії.«На Волині 23 тисячі дітей – переселенців зі сходу, які не знають "Отче наш", суті Різдва і Великодня. З такими дітками Галина і проводить майстер-класи з іконопису. Вона не тільки передає їм навики володіння пензлем, а дуже м’яко і лагідно навчає основи християнства, традицій, обрядів і просто людського», - розповіла колега і соратниця, відома художниця та волонтерка Тетяна Мялковська.

До слова, Юрій Поліщук підтримав ідею, аби таку дитячу арттерапію Галина Черниш проводила просто у Музеї волинської ікони. Виставка ж хатніх скляних ікон триватиме до Великодня. Зазначається, що окрім нагоди пізнати світ народного малярства і традицій українського іконопису, відвідувачі зможуть також придбати уподобаний авторський образ.1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter