У Луцьку звучали «Віртуозні скрипкові шедеври»

15 Червня 2015
У рамках фестивалю «Стравінський та Україна» у палаці культури Луцька відбувся незвичайний концерт. І справа навіть не в тому, що для лучан грали молоді, талановиті та надзвичайно титуловані львів’яни Назар Федюк (скрипка) та Ольга Білас (фортепіано). Афіша заходу задавала одразу дві інтриги: яку роль у концерті відведено творчому керівнику, професору Львівської музичної академії Володимиру Заранському, та – найголовніше – що гратимуть, оскільки назва «Скрипкові віртуозні шедеври» обіцяла щось особливе.

Перша таємниця відкрилася одразу: шановний музичний педагог не лише оголошував номери, але й оповідав про кожен твір та автора. Так, звернув увагу слухачів, що мотив з «Adagio religioso» Оле Буля, «північного Паганіні» за виразом тогочасної преси, пізніше використав у своєму «Полонезі» Міхал Клеофас Огінський.


Наступний автор - Кароль Ліпінський – був тісно пов’язаний зі Львовом, прославився у цілій Європі. У концерті прозвучала його «Молитва».

Далі було виконано «Легенду» та «Полонез» учня Ліпінського - Генріха Вєнявського. З першим твором пов’язана романтична історія кохання видатного композитора та скрипаля. На гастролях він закохався в дочку сера Томаса Хемптона Ізабеллу. Знатний тато категорично заперечував проти її стосунків з «якимось музикантом», але після того, як той виконав «Легенду», здався: мовляв, перед такою легендою встояти не можу.


Завершили перше відділення «Прекрасний вечір» Дебюссі й «Інтродукція та рондо-капріччіозо» Сен-Санса. Останній твір – еталон виконавської майстерності, мрія багатьох скрипалів, що залишається для більшості з них недосяжним.

Друге відділення концерту цілком складалося з танцювальної музики. Розпочалося танцем з балету «Петрушка» та «Екстравагантним танго» Ігора Стравінського (це ж його фестиваль, так?). Далі звучали румунсько-молдавські, єврейські, угорські, циганські та французькі мотиви.


Як і було обіцяно перед концертом, у програмі не було складних творів з філософським підтекстом. Музиканти, свіжоспечені магістри музичного мистецтва з червонимим дипломами та їхній наставник подарували публіці свято. Скрипка цього вечора благала, шептала, молила, спокушала і дражнила.

Текст: Ольга ДОРОШЕНКО

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter