Музей Корсаків відвідали учасники Луцької літературної резиденції. ФОТО
До Музею сучасного українського мистецтва Корсаків завітали відомі культурні діячі
01 Червня 2024
Успішно!
Інсталяція «Нарцис» – це красиве обличчя, яке стає страшним у своєму кривому віддзеркаленні.
Текст і фото: Юлія ДЗЬОБИК
Нарцисизм – риса характеру, що полягає у надмірній самозакоханості і завищеній самооцінці. Термін походить з грецького міфу про Нарциса – вродливого юнака, який не відповів взаємністю закоханій у нього німфі Ехо. У покарання за це був приречений закохатися у власне відображення у воді озера і помер від цієї любові, перетворившись у квітку.
Актуалізував цей міф для лучан через свою інсталяцію «Нарцис» викладач рисунка, модерніст та експериментатор Анатолій Твердий. Роботу, виконану авторською технікою, презентували в останній день липня у чільній залі Музею сучасного українського мистецтва Корсаків.
«Усі ми бачимо, що відбувається зараз у суспільстві. Любов до селфі, до щоденних фото себе протягом дня – так чи інакше це робить актуальним міф про нарциса, закоханого в себе. Анатолій Твердий – друг нашого Музею ще з його галерейного періоду. Це людина, яку ми завжди тут раді бачити, якого любимо і поважаємо», – розповіла у вітальному слові мистецтвознавиця Зоя Навроцька.
Інсталяція «Нарцис» – це красиве обличчя, яке стає страшним у своєму кривому віддзеркаленні. Це те, що має наштовхнути на думку, чи справжнє те, що ми бачимо щодня у дзеркалі.
«Це скульптура з елементами інсталяції або ж інсталяція з елементами скульптури. А якщо нахилитися і побачити у дзеркалі себе, то можна вважати це ще й дорученням до перформенсу. Дякую, що зголосилися створити свій виставковий проект у нашій залі», – поділилася своїм баченням керівна партнерка Музею Леся Корсак.
Також пані Леся зазначила, що Анатолій Твердий – майстерний викладач, в майстерні якого яблуку ніде впасти, особливо, коли починається підготовка абітурієнтів у художні виші.
«Тема самозакоханості актуальна ще з часів міфу про Нарциса, нічого глобально не змінилося. Єдине що, все перемістилося у віртуальну площину. І гаджети лише підсилюють це відчуття. Коли, наприклад, ми стежимо за людьми, любимо їх і нічого по факту про них не знаємо насправді. Як часто і про себе», – розповів художник.
Бабуся митця жила в Криму, і ця морська тема залишилася у творчості в різних виявах. Так, обличчя Нарциса зроблене із поліефірної смоли, з якої також роблять яхти, а прикріплена до стелі інсталяція за допомогою імітації рибальської сітки.
Пан Анатолій зізнався також, як йому вдається створювати такі продумані роботи: «Іноді мені трапляються дуже цікаві речі, з яких виростає якась філософія, а іноді є вже готова ідея, а деталі доводиться добирати».
А ще, поділився митець, простір диктує картинку, тож первісний задум у МСУМКу втілився в іншій формі, аніж було заплановано. І в цьому одна із «родзинок» такого мистецтва, адже навіть його творець до кінця не знає, як зрештою все виглядатиме.
До слова, це не перший творчий проєкт Анатолія Твердого, реалізований у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків. Луцька публіка уже встиг оцінити та полюбити його роботи «Мотоцикліст. Останній москаль» та «Краса, що вбиває».
***
Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].