Пишатись українським, любити українське: як Музей Корсаків демонструє світу автентичність і талановитість української нації

27 Лютого 2020

У луцькому Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків розповіли, як популяризують мистецтво у країні і світі за допомогою нових проєктів, гостьових експозицій, та в чому бачать свою місію.

Про це йдеться на сайті Музею.

Поширювати мистецтво і взаємодіяти

До 30-річчя Незалежності України фундатори та працівники МСУМК задумали амбітний проєкт під назвою «Дифузія».

Це серія гостьових виставок, які мають на меті продемонструвати світу актуальність, високу професійність та автентичність українського мистецтва, талановитість та творчий потенціал української нації.

Термін «дифузія» в перекладі з латинської мови означає поширення, розтікання, розсіювання, взаємодію.

Саме Віктор Корсак, який є фундатором Музею, дав таку назву проєкту. На його думку, через гостьові виставки розшириться аудиторія поціновувачів сучасного мистецтва як в Україні, так і за її межами. Крім того, таким чином посилюється взаємодія між музейними інституціями та досягається синергетичний ефект від співпраці задля інтенсифікації розвитку культури української нації.

Керуюча партнерка Музею Леся Корсак додає, що ініціатори мають на меті збільшити доступність сучасного національного мистецтва для кожного мешканця держави та сприяти розвитку мистецтва в різних регіонах, презентуючи провідних художників.

Виставка мандрує Україною

Нині в двох містах України вже відкрили виставки знакових українських художників. 4 лютого Івано-Франківськ побачив «Космос Емми Андієвської», а 21 лютого у Львові презентували експозицію «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського».

«Далі гостьові виставки заплановані у Кам’янці-Подільському, Харкові, Львові, Тернополі, Миколаєві, Києві та інших містах, – розповідає кураторка проєкту Олена Наїдко. – Наприклад, 4 березня "Космос Емми Андієвської" представимо у Львові в Національному музеї імені Андрея Шептицького, тому вже запрошуємо львів’ян та гостей міста, слідкуйте за анонсами на нашому сайті та сторінці в фейсбук».

Варто зауважити, що проєкт включає три експозиції: «Констеляція» – виставка творів сучасних українських художників, що представляють сім мистецьких осередків України; «Космос Емми Андієвської» та «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського».

Олена Наїдко каже, що кожна експозиція формується унікально, індивідуально під той простір, де вона представлятиметься.

«Кожного разу можуть бути або інші картини, або різна їх кількість, або по-іншому розміщені, ми переплановуємо експозиції – і вони виходять щоразу іншими», – додає кураторка.

Кожен відвідувач відкриває щось нове

Тож зі своєю місією – будувати музейну інституцію найвищого рівня, яка змінює минуле, рефлексує з теперішнім та творить майбутнє, що сприяє розвитку духовності нації та пропагує українське мистецтво у світі, Музей сучасного українського мистецтва Корсаків справляється більш ніж чудово! Про це свідчать і численні позитивні відгуки відвідувачів.

Львівська художниця Яна Гудзан розповідає, що виставка «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського» дуже сильна, адже доповнена з різних боків. Найбільше її вразили цитати, які були під кожними картинами, авторства самого Кумановського. Їх дбайливо підбирали працівниці Музею Олена Неїдко та Катерина Михайлюк, перечитуючи його твори та інтерв’ю. Крім того, деякі картини ожили прямо на смартфонах відвідувачів завдяки додатку Artivive. Безперечно, львів’яни такого у своєму місті ще не бачили!

Яна Гудзан розповідає, що вразила і експозиція, представлена у другій залі галереї: тут були картини з серії «Умовні українці», зокрема, на теми Майдану, Донбасу тощо. Художниця не приховувала сліз, адже зрозуміла, наскільки реалістично, жорстко, правдиво зумів відобразити ці моменти історії України Микола Кумановський.

Приємно, що молодь, споглядаючи ці твори сьогодні без цензури і прикрас, розуміє їхню актуальність.

Виставка «Метафоричний реалізм Миколи Кумановського» триватиме у Львівській національній галереї мистецтв імені Бориса Возницького до 22 березня.

А івано-франківці ще мають змогу переглянути виставку «Космос Емми Андієвської» до 27 лютого включно у Музеї мистецтв Прикарпаття.

Відвідувач Тарас Михайлюк розповідає, що організаторам вдалось у цьому «храмі мистецтва» представити твори Емми Андієвської, хоч це було складно. Тобто в існуючому просторі вдало створили ще один – захоплюючий і унікальний.

«Можна було відчути себе в світі Емми Андієвської, ніби в іншому вимірі, вникнути, задуматись. Тут представлені найкращі її роботи з різних серій, і це унікальна можливість ними насолодитись», – каже івано-франківець.

Унікальні українські митці

Про суть творчості кожного з представлених митців розказує мистецтвознавиця Зоя Навроцька.

«Емма Андієвська – культова українська художниця, яка відзначається працелюбністю, феноменальним інтелектом та силою духу. У 2018 році вона отримала премію імені Тараса Шевченка в номінації "Література". Світ її творчості цілісний: як за естетичними, так і за стилістичними ознаками. Так само унікальним є Микола Кумановський, який сформував свою модель мистецтва і творив свої образи, не зважаючи на дорікання, мовляв, це не сучасно. Тема українства струменить у всіх творах, вона іноді жорстока, іноді викривальна, іноді він насміхається з сучасника, але не з ненависті, а з великої любові. А ще спонукає до лікування, переосмислення, духовного здоров’я», – зазначає Зоя Навроцька.

Тож українці нині мають можливість глибше пізнати сучасне українське мистецтво, полюбити своє і пишатись своїм, а відтак – лікуватись мистецтвом.

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter