Успішно!

біхелсі

Олена Герасим’юк і її «Глухота» у Луцьку

Текст: Іванна Антонюк (мистецьке обʾднання «Стендаль»)

Сучасна молода поезія, та й поезія загалом, – річ не всіма улюблена. І не дуже поширена. Та ще й не завжди прибуткова. Хіба ти – Андрухович або Жадан, коли увага прикута не до змісту книги,  а до імені автора.
 
Тому молода поезія трохи страждає. Особливо, коли автор – не графоман, і його вірші – це не «кохання-зітхання».
 
…У Луцьку молода поетка Олена Герасим’юк 23 березня в Інституті філології та журналістики презентувала свою дебютну збірку «Глухота». Організував захід мистецьке об’єднання «стендаЛь».
 
Дівчина – помітна фігура на сучасній літературній арені, має багато відзнак, її  вірші перекладено багатьма мовами. Але у Луцьку Олену Герасим’юк досі не знали. Коли у великих літературних містах України вона стала відкриттям ще 2013 року, периферійний центр Волині відкрив її для себе лиш в 2015.
 
Отож, хто вона - Олена Герасим’юк?
 
Юна, амбітна, трохи хуліганка, але глибока та прониклива поетка. Її поезія кричить, пробуджує, змушує затамувати подих («хай контури Землі прочуються крізь шкіру/Усесвіт хай не спить!»).
 
Читаючи збірку, поринаєш у таємний та глибокий світ «глухоти», з якого виринають одвічні символи та образи життя і смерті, води і землі, духовного часу і простору. Проте кожен вірш несе у собі чистоту, красу та тендітність.
 
Її поезія однозначно жіноча і жіночна пропри внутрішню силу та строгість («зацвітає жасмин, але пахне метал…»). Єдине, що треба від читача, - відтворити в своїй уяві цей світ, відкрити його та усвідомити.
 
Свого часу Олена Герасим'юк навіть стала фігурантом скандалу. Вона виграла президентський грант. Він передбачав 30 тисяч гривень на видання книги. «Але це були гроші не мої,  а видавництва, яке мало видати мою книжку. Видавництво тернопільське, не дуже хороше. За низки причин я помітила, що вони навіть не збирались нічого видавати. Вони б надрукували мені якісь авторські примірники, а все інше пішло б комусь на дачу, машину або якісь інші «довколалітературні» потреби», - розповіла поетка.
 
Юристи, журналісти та просто небайдужі люди проблему допомогли «розрулити».
 
 «Все закінчилось дуже позитивно – гроші повернули в бюджет. Людей, які мали до того стосунок, звільнили. Я вважаю, що це така невеличка моя перемога, і хочу, щоб ви брали з цього приклад», - зазначила Олена.
 
Олена Герасим’юк разом з відомими українськими письменниками здійснила поїздку на Донбас в рамках проекту «Поетичний десант», ініційованого мистецьким об’єднанням «Остання барикада». Делегація Сергія Жадана, Артема Полежаки, Любові Якимчук, Олександра Демченка, Олени Герасим'юк та лідера гурту «Тартак» Олександра Положинського виступила перед мешканцями звільнених від сепаратистів міст (Рубіжне, Сєвєродонецьк, Слов'янськ, Краматорськ).  
 
Також митці привезли книги, які передали небайдужі українці, видавництва та автори. На зустріч у Слов’янську прийшо більше 700 чоловік! Серед них - учні, вчителі, волонтери та бійці добровольчих батальйонів. Невдовзі митці планують чергову поїздку на Схід в рамках «Десанту».
 
Вірші Олени Герасим’юк увійшли до збірки «Бандерштатна антологія», виданої в Луцьку. Тут зібрані твори учасників літературної сцени фестивалю «Бандерштат». Тематика вміщених віршів – події «Майдану» та війни на Донбасі.
 
Сама ж поетка, коли її попросили охарактеризувати книгу, зазначила, що «об’єктивно речі про війну оцінити не можна, бо літературознавство мовчить, коли тобі боляче. Єдине що можна робити  в цей час - збирати прозу, вірші, дописи у Facebook. Ці речі зможуть об’єктивно проаналізувати наші нащадки. Головне,  що є намагання виписати цей біль, оприлюднити його та зберегти».