У Луцьку відкрили новий магазин «для дорослих» ФОТО
Це – перший магазин цієї мережі у Луцьку!
08 Травня 2025
Успішно!
Звучатимуть пронизливі вірші назавжди молодих українських поетів Максима Кривцова і Вікторії Амеліної, яких вбила Росія
У Луцьку у середу, 14 травня, відбудуться міжнародні перформативні читання сучасної поезії в межах інтенсиву «ЕcoLab 2.0». Локація – сквер «Зерно», що на вул. Лесі Українки, 52.
У фокусі уваги – вірші сучасних поетів з України, Польщі та Канади, у яких людина нерозривно пов’язана з навколишнім середовищем. Руйнування природи війною чи будь-якими іншими катастрофами – це також руйнування джерел емоційного відновлення. Коли земля стає полем мін, а не сили, — ми втрачаємо відчуття безпеки і частину себе.
Тож перформативні читання за участі акторів незалежного театру «Гармидер» спільно з Castle studio (Україна), а також поетів з-за кордону – Юлії Федорчук (Польща) та Адама Дікінсона – це переосмислення через вірші війну як болісного каталізатора змін, що пронизує і довкілля, і психіку людини.
Юлія Федорчук – авторка прозових та поетичних книжок, перекладачка, професорка Варшавського університету; Адам Дікінсон – поет, викладач, фіналіст численних літературних премій.
Тож на сцені просто неба, символічно – біля скульптури «Зерно», що збирає на розмінування українських земель, всі учасники перформативних читань через метафору, дихання, відповідний відеоряд будуть взаємодіяти з глядачем, повертаючи можливість своїми словами називати світ, в якому боляче від розриву зв’язку зі своїм середовищем та способом існування як таким. І коли зникає дім як місце, поезія стає домом як станом — де живе пам’ять, гідність, і навіть ніжність. Вона не скасовує біль, але дає йому форму. І в цій формі — початок зцілення. А отже, усі ми маємо сили творити цей світ заново.
Звучатимуть пронизливі вірші назавжди молодих українських поетів Максима Кривцова і Вікторії Амеліної, яких вбила Росія. А також Юлії Мусаковської, Остапа Сливинського, Катерини Міхаліциної, Олега Каданова, Артура Дроня.
Режисерка дійства Руслана Порицька каже, що робота з віршами цієї тематики – найскладніша з усіх, які досі реалізовував театр «Гармидер» в межах проєкту «Вірші. Хліб. Вино»:
«Адже вони про те, скільки біди загалом принесла нам війна. Саме на цю тему в контексті екології рефлексують сучасні українські поети.
Але, разом з тим, ми шукали в цьому історію про невмирущість, циклічність, оживлення, про красу і силу нашої землі, про філософію тіла і про його силу на різних рівнях. Тому що це теж – про ЕcoLab 2.0: відчуття і розуміння історії дому, який теж є частиною твого тіла, твоєї землі і того, що тебе формує та поєднує з цією всією екосистемою.
Тобто вимальовується все ширше, аніж просто історія про довкілля та його проблеми, як часто трактують екологічну тему».
Нагадаємо, що дводенний інтенсив із екокритики для професіоналів у галузі культури й мистецтва EcoLab 2.0 відбудеться в Луцьку 14-15 травня.
Міжнародні перформативні поетичні читання «Вірші.Хліб. Вино» – єдиний публічний захід програми, вірші тут звучатимуть українською, англійською та польською мовами.
Захід розпочнеться 14 травня в сквері «Зерно», що на вул. Лесі Українки, 52, о 18:30.
Вхід – вільний. Але організатори вітають попередню реєстрацію.
EcoLab 2.0 реалізовує Літературна платформа «Фронтера» за підтримки програми Британської Ради «Підтримка культурної діяльності в Україні за участю Великої Британії», Інституту Адама Міцкевича, Центру довкіллєвої гуманітаристики Варшавського університету, Каталонського ПЕН та платформи «Алгоритм дій».