Перехід на зимовий час: як адаптуватися до нового режиму

25 Жовтня 2019

Бабине літо добігає кінця. Незабаром на зміну йому прийдуть прохолодна осіння похмурість та зимові морози, а зовсім скоро, в ніч з 27 на 28 жовтня українці переведуть стрілки циферблатів на годину назад, що означатиме перехід на зимовий час. І хоча зайва година сну не може не тішити, зміна часу нерідко спричиняє фізичний дискомфорт, порушення емоційного стану та зниження працездатності.

Про те, як краще пережити перехід на зимовий час розповідає «Канал 24».

Навіщо потрібне переведення годинників?

Майже сто років тому у Великобританії вперше вирішили двічі на рік переводити стрілки годинника – англійці вважали, що це допоможе значно економити витрату енергетичних ресурсів і вже в 1918 році цю ідею підтримали американці.

Сьогодні літній і зимовий час діє більш ніж в 110 країнах світу на всіх широтах. І виправдовуються ці коригування роботи годинникових механізмів все так само: економія електроенергії та енергоносіїв, стійка робота єдиної енергосистеми країни, узгодженість транспортних вантажопотоків, організація теле- і радіомовлення.

А от не переводить годинників в цілому аж 161 країна, а саме: Гвінея, В'єтнам, Алжир, Афганістан, Ангола, Китай, Росія, Кенія, Індія, Об'єднані Арабські Емірати, Туніс, Перу, Японія, Південна Корея, Північна Корея, Філіппіни, Пакистан, Афганістан та інші.

На 15 хвилин пізніше

Лікарі та вчені, які займаються дослідженням психологічного та фізіологічного стану людину, склали список рекомендацій, які допоможуть легше перейти на зимовий час і почуватися гармонійно та комфортно. Наприклад, спеціаліст з питань сну Річард Шейн в своїй колонці, розміщеній на сайті видання The Huffington Post, дав декілька порад, які допоможуть звикнути до нового ритму.

1. Пам’ятайте, що на вихідних ви напевно без особливих проблем залишалися спати ще довше, ніж на одну додаткову годину, так ваш організм може пристосуватися до більш пізнього засинання. Цей факт допоможе вам трохи заспокоїтися перед майбутнім переведенням часу.

2. Протягом тижня до переведення часу почніть лягати спати трохи пізніше. Спочатку рушайте спати на 15 хвилин пізніше. Потім, кожні два дні «зсувайте» графік ще на 15 хвилин. Це допоможе поступово зміщувати ваші ритми сну та синхронізувати їх зі зміною часу.

3. Також упродовж тижня спробуйте потроху зміщувати час ввечері. Це допоможе структурувати ваш вечір і трохи пересунути час перед сном.

4. Відкривайте штори, як тільки прокинетеся. Увечері – навпаки закривайте, щоб заспокоїтися перед сном.

5. Регулюйте яскравість світла в кімнаті, поступово зменшуючи освітлення з наближенням закінчення дня.

6. Починайте приготування до сну: потроху заспокоюйтеся за годину до засинання, згідно з новим графіком. Раніше, до переведення часу, в цей час ви вже спали.

7. Тепла ванна – чудовий спосіб, щоб розслабитися перед сном.

8. Кофеїн і алкоголь заважають циклу сну. За день чи два до переведення часу – обмежте споживання цих напоїв. Це допоможе легше та природніше змістити графік.

9. Якщо вам потрібно подрімати в середині дня, зробіть це трохи пізніше, ніж зазвичай, і не довше 30 хвилин.

10. Якщо у вас є діти, допоможіть їм також поступово адаптуватися до переведення часу, наприклад, використовуючи поради 2-5.

Тренування організму

З практичними порадами Шейна погоджуються й наші вітчизняні лікарі та психологи. Приміром, за словами головного лікаря київського міського центру здоров’я Отто Стойка, вже в суботу «подумки» можна переводити годинникові стрілки, тобто не чекати ранку неділі, а попередньо підлаштувати свій режим дня під цей час.

Як варіант, каже він, можна лягати спати «по-старому», а вставатиме на годину раніше. Таким чином, буде більше часу в запасі зранку до виходу на роботу. А здоров’ю це не зашкодить: можна спокійніше поїсти, зробити більше справ і не забути про зарядку.

Варто також бути готовим до того, що день зменшиться й коли за вікном буде темрява, залишатиметься чимало активного часу. Однак, не варто з цього приводу депресувати: це слід сприймати як природній стан речей і заздалегідь тренувати організм.

Не забувайте обов’язково підіймати собі настрій. Вечірні прогулянки, перегляд фільмів, улюблена музика, хобі, проведення часу з дітьми – робіть те, що приносить вам задоволення.

0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter