У нацпарку на Волині зазнімкували совеня, яке спало на гілці. ФОТО
Природоохоронці «Цуманської пущі» на території Лопатенського природничого комплексу зазнімкували пташеня сови, яке спало на гілці граба звичайного.
24 Травня 2024
Успішно!
У ці дні в лісах Цуманської пущі квітує красуня-царівна із золотими кучерями – лілія лісова
У ці дні в лісах Цуманської пущі квітує красуня-царівна із золотими кучерями – лілія лісова.
Як розповідають на фейсбук-сторінці Ківерцівського НПП «Цуманська пуща», Лісова лілія (Lilium martagon L.) – єдиний вид лілій, який росте в Україні в дикорослому стані та занесений до Червоної книги України (1994). Квітка належить до судинних рослин, класу покритонасінних, родини Лілійних. Ареал лілії лісової найбільший серед видів роду.
Лілія лісова – багаторічна трав’яниста рослина заввишки 50-150 сантиметрів. Її велика цибулина міститься у ґрунті. Пряме стебло зелене, іноді з червонуватими цяточками, знизу і під суцвіттям безлисте. Листки видовжені. Ароматні квітки повислі, на довгих квітконіжках, зібрані в негусту китицю. Вони ясно-пурпурові з фіолетовими цяточками. Цвіте рослина у червні – липні. Родить у серпні. Плід – шестигранна коробочка з гострими ребрами. Розмножується насінням і цибулинами. Цінний для науки вид, бо є єдиним представником роду, що трапляється в дикому стані у природі. Має багато декоративних форм.
Наукова латинська назва квітки – лілія мартагон – у перекладі «означає лілія з планети Марс». Під час плодоношення стебло лілії стає схожим на старовинний канделябр, бо плоди коробочки піднімаються вгору, а з них, як ядра з гармати, розлітається насіння. Легенда розповідає, що лілія виросла із серця воїна, який поліг у бою за батьківщину. З того часу квітка є символом хоробрості та стійкості. Народні назви квітки – маслянка, масляночка – вказують на те, що лілія – їстівна рослина.
В Україні лілію назвали лісовою, бо росло її в наших лісах дуже багато. У давні часи цибулини згодовували коровам, щоб молоко було жирнішим. Декоративні лілії вирощували ще за дві тисячі років до нової доби. У Стародавньому Римі вважали, що після троянди немає квітки прекраснішої, ніж лілія.
Росте лілія надзвичайно повільно. Якщо вона розвивається з насінини, то вперше зацвітає аж на сімнадцятому році життя! Про лісову лілію можна сказати, що її… «з’їли». Як