Як святкувати і що заборонено робити у Чистий Четвер цього року

13 Квітня 2023

Чистий четвер або Великий четвер – це передвеликоднє свято, яке добре відоме українцям. У цей день усі члени сім'ї рано встають та ретельно миються. Чистий Четвер відзначається в Страсну седмицю – це останній тиждень перед Великоднем, який закінчує Великий піст 2023.

Про це передає Уніан.

Чистий Четвер щороку відзначається в різну дату залежно від дати Великодня. Чистим або Великим називають останній четвер перед Великоднем.

Історія і суть свята чистий Четвер

Великий четвер або Чистий четвер є одним із днів Страсної седмиці – тижня, присвяченого найважливішим подіям із земного життя Ісуса.

У Чистий четвер віруючі згадують Таємну вечерю, на якій Ісус вперше встановив обряд Євхаристії. Також на Таємній вечері Ісус омив ноги своїм учням, з чим і пов'язані звичаї свята.

Звичаї і традиції в Чистий четвер

У Чистий четвер прийнято повністю мити своє тіло. Помитися варто якомога раніше, найліпше - з першими променями сонця. Батьки обов'язково миють маленьких дітей. Добре в цей день прийняти баню.

Існують і інші традиції на Чистий четвер:

- у будинку проводять генеральне прибирання, миють підлогу і всі вікна, перуть постільну білизну;

- стрижуть волосся і нігті, щоб виглядати акуратно і охайно;

- викидають все сміття, старий мотлох і зламані речі, а непотрібні, але придатні до використання речі відносять до церкви або роздають нужденним;

- відвідують богослужіння і приєднуються до причастя.

Також з цього дня віруючі вже починають готуватися до Великодня, закуповуватися на святковий стіл і пекти паски. У будинку вже панує атмосфера свята, хоча піст ще не закінчився.

Що не можна робити в Чистий четвер

Існує чимало заборон в Чистий четвер. Серед них є як підтверджені церквою, так і народні забобони. Ось що не можна робити в Чистий четвер:

- їсти м'ясо, молочні продукти і яйця, адже ще триває піст;

- бути брудними і ходити в брудному одязі;

- розводити безлад в будинку, залишати немитий посуд;

- сваритися і лаятися матом;

- відмовляти в допомозі, якщо до вас звернулися з проханням.

Що стосується праці в цей день – працювати в Чистий четвер церква дозволяє. Адже попереду Великдень і роботи дуже багато. Також в цей день дозволяється працювати в саду і городі.

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter