Успішно!

Герой чи людина з нестабільною психікою — як стереотипи розділяють суспільство і ветеранів

Герой чи людина з нестабільною психікою — як стереотипи розділяють суспільство і ветеранів

Ветеранки часто стикаються з подвійною стигматизацією через сумніви у їхньому досвіді та мотивації.

В Україні стигматизація ветеранів заважає їх успішній реінтеграції в суспільство, перешкоджаючи їх поверненню до цивільного життя.

Результати дослідження, проведеного Українським ветеранським фондом Міністерства у справах ветеранів разом із Сиракузьким університетом (США) та Соціологічною групою «Рейтинг», показали, що на сьогодні понад мільйон українців мають досвід служби.

Міністерка у справах ветеранів України Наталія Калмикова зазначила, що ветерани та ветеранки повертаються в громади і змінюють їх на краще. Ветеранський досвід є цінністю для України, а не викликом для суспільства. Розуміння їхнього досвіду сприяє стійкості держави.

Стигма посилює відчуття відмінності, ізолює, погіршує якість життя ветеранів і може спричиняти соціальні конфлікти, що створює загрози для якісного повернення захисників до цивільного життя.

Дослідження показало, що після початку повномасштабного вторгнення ставлення до ветеранів, які повертаються до цивільного життя, поліпшилося. Проте виникає певне зниження довіри до ветеранів АТО і ООС, які служили до 2022 року.

Дослідники виділили ключові стереотипи, з якими стикаються ветерани: агресія, емоційна нестабільність, радикальний націоналізм, меркантильні мотиви. Їх часто сприймають як людей, які потребують допомоги і пільг.

Анастасія Селянінова, начальниця відділу Українського ветеранського фонду, підкреслила, що героїзація може формувати завищені очікування від ветеранів, перекладаючи відповідальність за безпеку держави на них.

Близькі ветеранів зазначають, що громадськість часто не знає, як поводитися з військовими, що викликає жалість, страх чи агресію.

Ветеранки часто стикаються з подвійною стигматизацією через сумніви у їхньому досвіді та мотивації.

Емпатія до ветеранів з інвалідністю зростає, однак зберігаються стереотипи і недовіра, особливо до людей з непомітними пораненнями.

ЗМІ відіграють роль у сприйнятті ветеранів. Хоча більшість матеріалів дотримується етики, у клікбейтних заголовках трапляються стереотипи.

Стигматизація впливає на суспільство, загрожуючи соціальній згуртованості через недовіру та конфлікти.

Дослідники розробили рекомендації для подолання стигми: інформаційні кампанії, зміни у політиці, спрощення доступу до послуг.

Детальні результати дослідження доступні за посиланням: https://veteranfund.com.ua/wp-content/uploads/2025/04/Styhmatyzatsiia-veteraniv-i-veteranok.pdf

Додати новий коментар