«Досягнення – професійний колектив та задоволені пацієнти», – директор «Біхелсі»

14 Грудня 2022

Авторка: Іра ВОРОТНА

Мережа клінік сімейної медицини «Біхелсі» продовжує стрімко розвиватися на Волині та Львівщині, стартувавши два роки тому в Луцьку. Нині це – багатопрофільна структура, яка надає широкий спектр медичних послуг для дорослих та дітей. Найчастіше – безкоштовно, попри те, що заклад приватний.

Про це передає Район.Медицина.

Зараз у мережі працює уже дев'ять клінік, проте до кінця 2022 року медичні менеджери мають амбітну мету – збільшити це число до одинадцяти медзакладів. Сьогодні добру славу про «Біхелсі» знають у Луцьку, Львові, Любешеві, Маневичах, Старій Вижівці та Володимирі.

З головним лікарем та директором мережі Іваном Гусаком поспілкувалися про найвагоміші досягнення та виклики у роботі, співпрацю з Національною службою здоров’я та захоплення.

– Мережа клінік сімейної медицини «Біхелсі» працює ось уже два роки. Що вважаєте найбільшим досягненням за цей період?

– Без сумніву, головні наші досягнення за два роки – це наш професійний колектив, наші задоволені пацієнти та інноваційний розвиток.

За цей період нам вдалося сформувати чудову кваліфіковану команду загалом та у кожному з підрозділів зокрема. Нашим лікарям довіряють та радять їх своїм близьким. Вважаю це неабияким досягненням.

Щодо пацієнтів, яких ми зараз маємо задекларованими понад 28 тисяч, то головним показником нашої роботи для мене є їх безпосередній відгук про роботу лікарів. За два роки ми отримали сотні схвальних вражень та слів вдячності. За цей час надійшло лише дві скарги, на які ми належним чином зреагували та вирішили зазначені пацієнтами проблеми. І тут не йдеться про якісь пости у соцмережах, ми говоримо лише про реальні враження реальних людей.

Це доводить, що колектив клінік «Біхелсі» знає свою роботу й виконує її якісно.

Третє, чим ми пишаємося, – інноваційний розвиток. Нині ми використовуємо передові можливості медицини та сучасне обладнання.


– Як вдається якісно координувати роботу багатьох підрозділів? У вас один великий колектив чи багато маленьких?

– Наш колектив складається з кількох команд. З початком роботи нового підрозділу справді буває дещо складно швидко інтегрувати нових людей у вже злагоджений процес. Проте кожного разу нам це вдається, адже успішно використовуємо принципи синергії.

Колективна думка – як колективний імунітет у медицині. Вона набагато важливіша, аніж думки індивідуальні. Звісно, у кожному колективі повинен бути сильний лідер. Ми пишаємося, що у кожному з наших підрозділів маємо таких надійних людей. Ми не маємо відокремлених відділень. Кожне із них – частина спільного організму. Кожне сповідує спільну філософію та рухається за спільною стратегією.


– Як працює механізм відкриття нової клініки? Що повинна мати команда, щоб працювати у вашій мережі? І що вона отримує безпосередньо від бренду «Біхелсі»?

– Нові клініки чи підрозділи часто ми відкриваємо саме за франчайзинговим проєктом. Щоб це відбулося, найперше повинна бути команда. І найцінніше, що вона отримає від нас – бренд «Біхелсі».

Команда повинна складатися з лікарів-однодумців, які готові працювати в умовах приватного прийому. Дуже важливо, щоб серед них була людина, яка має підприємницькі завдатки та навички швидкого прийняття рішень.

Ми готові допомагати лікарям, які хочуть бути підприємцями та вести власний бізнес у сфері медицини. Для команд проводимо навчання персоналу, допомагаємо з просуванням та надаємо консультативну підтримку й супровід. Окрім того, ми ділимося цінною статистичною інформацією, яка допомагає побачити, над якими слабкими сторонами медзакладу варто працювати більше.


– Як відбувається процес прийому на роботу? Чи можуть лікарі працювати у вас за сумісництвом?

– Оскільки нині наша мережа знаходиться у стадії стрімкого розвитку, то постійно активно набираємо персонал. У нас відкрито чимало вакансій. На роботу беремо лише найкращих фахівців.

Буває складність у тому, що зазвичай нових людей ми шукаємо у конкретній географічній локації, де відкрили підрозділ. Нині кожен із наших підрозділів готовий взяти на роботу кваліфікованих медиків. Є і лікарські, і медсестринські вакансії.

Суміщати роботи у нас теж можна. Лікар відповідного профілю з документами, що підтверджують кваліфікацію, може бути зарахований до нас на часткову зайнятість. Тоді він надає свій графік та отримує усі умови для ведення прийому.


– Ваша мережа співпрацює з Національною службою здоров’я України. Що на практиці це означає для пацієнтів?

– Найперше це – можливість отримувати високоякісні медичні послуги у приватній клініці безкоштовно. Договір з НСЗУ – це так званий договір в інтересах третьої сторони, тобто пацієнта.

Ми повністю виконуємо усі вимоги, які НСЗУ прописує у договорі: маємо відповідне матеріально-технічне забезпечення та повний перелік безкоштовних послуг, які надаємо пацієнту.

Як на мене, то робота з НСЗУ – дуже прогресивна. Ми не маємо на що скаржитись. Зараз наші пацієнти можуть отримати абсолютно усе лікування та діагностику безкоштовно або ж отримати направлення на безплатне лікування в іншому закладі, який також має договір з НСЗУ на потрібну послугу.


Вважаю, що ця реформа є дуже надихаючою для медиків-підприємців. Той, хто її розуміє та правильно використовує, робить дуже великий внесок у розвиток української медицини. НСЗУ змусила розвивати медицину за законами підприємництва і дуже швидко виявила слабких менеджерів у державних закладах. Як з'ясувалося, це працює ще й в інтересах пацієнта.

Є момент з відшкодуванням наданих послуг людям, які мають пільги. Для цього потрібен укладений договір із громадою, де проживають пільговики, які отримують послуги. На жаль, деякі громади не поспішають підписувати такі погодження з приватними клініками. Та це, звісно ж, не вина НСЗУ, а питання до громад.

– Як клініки мережі «Біхелсі» зреагували на початок повномасштабної війни?

– По суті з перших днів повномасштабної війни ми підтримуємо волонтерську ініціативу, яку започаткував Віктор Корсак (Голова Ради директорів VolWest Group – ред.). Це і напрямок навчання пересічних громадян та військових навичок тактичної медицини, і комплектування аптечок та тактичних рюкзаків, і інша робота з медикаментами та медичними виробами.

На початку волонтерський хаб отримував велику кількість медикаментів у рамках гуманітарної допомоги. Часто це були закордонні препарати з інструкціями іноземними мовами. Тож необхідна була кваліфікована допомога лікарів, які допомагали розібратися з дозуванням та призначенням препаратів. Наші фахівці радо відгукувались на поміч та ставали волонтерами.

І зараз щоденно наші волонтери працюють у центрі комплектування аптечок та рюкзаків.

Я переконаний, що не пройшло ані дня, щоб медичні аптечки та тактичні рюкзаки від «Волонтерського VolWest Hub» не отримали якогось удосконалення. Це відбувається постійно. Зростає якість та кількісні показники. Ми пишаємося, що причетні до такої великої справи, адже це реально рятує тисячі життів наших захисників.


– Чи дуже дошкулив роботі клінік блекаут? Яке додаткове обладнання у зв’язку із цим довелося купувати?

– Блекаут дуже вплинув. Тут як у всіх. Клопоту нам додалося. Та кожен виклик для людей, які вміють мислити, відкриває нові можливості.

Сьогодні ми працюємо над тим, щоб укомплектувати бензиновими генераторами абсолютно усі наші підрозділи. Значна їх частина уже використовує ці прилади. Ми мусимо забезпечити живлення холодильників, адже зберігаємо вакцини, які потребують дотримання певних температурних ланцюгів.

Усі підрозділи ми вже забезпечили обладнанням для доступу до інтернету: десь це мініроутери, десь – мобільні телефони з різними операторами, що надають доступ до мобільного інтернету.


– Чула багато схвальних відгуків про Центр дерматології та косметології, який працює у мережі. Розкажіть більше про цей напрямок.

– Він діє тут, у Луцьку, на Декабристів, 25. Головне, чим ми пишаємося у роботі Центру, це те, що наші фахівчині, які працюють у сфері косметології, мають вищу медичну освіту і є кваліфікованими лікарками. Цим може похизуватися далеко не кожен косметологічний кабінет.

Наші лікарки-косметологині розуміють фізіологію процесів старіння, патофізіологію дерматологічних захворювань, утворення пігментних плям, рубців та природу багатьох інших косметологічних проблем. Саме тому вони відразу правильно розпочинають діагностику та лікування у дерматології та косметології.

На високому професійному рівні лікарки надають послуги з ботулінотерапії, плазмоліфтингу, контурної пластики губ, лікування акне.


– Побачила на сайті мережі клінік цікаву деталь: поруч із кожним фахівцем зазначено його хобі чи захоплення. У вас це – виноградна лоза. Маєте багато сортів? Робите вино?

– Дуже приємно, що ви зауважили цей момент. Ця маленька деталь допомагає нашим лікарям ставати ближчими з пацієнтами. На основі захоплень часто зав’язуються дружні бесіди, які не дають забувати, що усі ми – люди.

Виноградна лоза – це те, про що я можу говорити дуже довго. Кожна рослина винограду – як код ДНК, вона індивідуальна. Сто разів переконуюся, що гарні плоди дасть лише той кущ, який ти гарно будеш доглядати. Це найбільше моє захоплення. Біля винограду можу ходити й з ліхтариком, коли не встиг до нього за видна.

Так, я вирощую виноград. Лози молоді й дають гарний урожай. Маю 26 кущів різних сортів. Роблю вино, його усі хвалять. Цього року вийшло навіть загазоване. Стараюся із кожного сорту зробити окремий напій, хай то буде пів літра, але цікаво дізнатися його смак.

Бажаю усім знайти дійсно своє захоплення, бо такі речі у наш непростий час дуже допомагають відновлюватися й збалансовувати життєві сили.

1
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter