Успішно!

Як виглядає «мертве» летовище під Луцьком. ФОТО

Останнім часом містична споруда під Луцьком набуває популярності як місце для колоритних фотосесій, локація для інтерв’ю чи креативної реклами.

Цей об’єкт мали би любити сталкери. Із 90-х луцький аеропорт стоїть бездиханним. Останнім часом містична споруда під Луцьком набуває популярності як місце для колоритних фотосесій, локація для інтерв’ю чи креативної реклами. На сторінках луцьких хіпстерів у соцмережах час від часу можна зловити креативні селфі з мертвого летовища, – пише Олена Лівицька для Opinion.ua

Зсередини термінал аеропорту «Луцьк» пасував би для зйомок фільмів про… війну. Порожній вокзал. На фасаді іронічно-символічно застигло зображення кукурузника. Промовисто діряві вікна. «Расписание движения самолетов», за яким уже ніхто нікуди не полетить. Під ногами – вода і бетон. Над головою – дроти й поржавілі труби. 

Сірі будні давно мертвих стін терміналу-руїни й адмінприміщень колишнього радянського аеропорту урізноманітнюють хіба написи на кшталт: «Тут були збоченці», «Віка. Оля. Саня. Деня»…

Іноді тут можна натрапити не тільки на чиїсь брудні будівельні рукавиці, а й… забуту кимось паперову склянку з-під кави з модного луцького ресторану.

Такі собі «привіти» радянській епосі від постсовєтського покоління. Покоління, яке так і не знайшло, як використати спадок із сотні гектарів землі, злітної смуги та кількох чималих споруд за 15 км від Луцька.

Дорога до колишнього вокзалу аеропорту перегороджена колодами. Поруч – коротко і ясно: «Приватна власність». Колись гоноровий державний об’єкт –давно недержавний. Власники змінюються. Іноді у Луцьку, у тих чи інших владних кабінетах, згадують про руїни летовища, будують амбітні плани. Але далі слів справа, зазвичай, не йде.

Рішення про будівництво за Луцьком нового цивільного летовища приймали в кінці 70-х. До того в місті діяв аеропорт для малої цивільної авіації. Однак Луцьк розбудовувався, назрівала необхідність розмістити об’єкт в іншому місці. Відкривали «нові повітряні ворота Волині» 22 квітня 1984 року. До речі, у день народження Леніна.

Кажуть, то був об’єкт честі для тодішнього першого секретаря Волинського обкому КПУ Леоніда Палажченка. Самого «зодчого» на відкритті не було: за кілька місяців до цього його відправили керувати обкомом на Чернігівщину.

Свого часу покійний голова Луцького міськвиконкому Костянтин Литвиненко згадував, як довго «вибивали» у Генштабі СРСР дозвіл на будівництво цього об’єкту саме в цьому місці. Через те, що в Рівному був аеропорт, земельну ділянку довго не погоджували. Бо летовище фактично на кордоні з Рівненщиною, а для його будівництва необхідно було забрати 4 га рівненської землі.

Волиняни, згадував колишній мер, «вмовили» Генштаб після візиту з гарним подарунком для тодішнього маршала СРСР Івана Якубовського: завезли дорогу рушницю з гравіюванням.

Дві сотні робочих місць. За спогадами працівників, чи не найкраща зала очікування для пасажирів з усіх тоді діючих аеропортів в обласних центрах. Злітна смуга довжиною 1 650 метрів тут слугувала тільки для малої авіації. «Кукурузники» літали звідси по всьому Радянському Союзу. А от «боїнгів» тут ніколи не було. Кажуть, злітну смугу навмисне збудували на 200 метрів коротшою, щоб цей аеропорт ніколи не перевершив рівненський.

Очевидно, стартувати у день народження Леніна було поганим знаком: аеропорту судилося пропрацювати трохи більше 10 років. Із 96-го з його злітної смуги не піднімалися в небо літаки. Після краху Союзу аеропорт опинився в складній ситуації. Згодом був кабальний кредит в одному з місцевих банків. Потім збанкрутував сам банк. Усе, що можна було вивезти з летовища, – видерли й вивезли.

Небо над аеропортом «Луцьк» лишилися підпирати спустошений термінал, кількаповерхова адмінспоруда, колишні ангари та пара кукурузників із дірявими крилами і промовистим «СССР» попід ними.

…Тепер на території колишнього аеропорту господарюють дві структури: ПАТ «Луцьке авіапідприємство» та ТзОВ «Грінпарк», яке в 2015-му викупило на аукціоні майно летовища. І хоча споруди – усе ще руїни, тут відновили енергопостачання, а в найближчих планах – відновлення водопостачання та інших комунікацій. Після комунікацій планують взятися за впорядкування статусу земельної ділянки. І тільки тоді може йтися про залучення інвестицій.

А тим часом тут іноді займаються луцькі аеролюбителі й зі злітної смуги запускають в небо дельтаплани. Іноді знімають креативну рекламу чи записують інтерв’ю із цікавими людьми на фоні містичного терміналу. Бо нині простора зала у дротах та бетоні з її «расписанием движения» схожа на машину часу. 

«Я бачу тут індустріальний парк. Такий собі хайтек, місце для розвитку індустріальних проектів. Найперше – авіатехнологій чи біотехнологій. Але поки, якщо відверто, на порядку денному стоять дуже примітивні питання: відновити функціонал цього занедбаного комплексу. Якщо просто: щоб було де сісти, випити кави і… про це поговорити», – каже голова правління ПАТ «Луцьке авіапідприємство» Василь Герилів.

Я запитую, чому він охоче пускає на територію забутого Богом летовища тих, хто надумав тут зняти цікаве інтерв’ю чи креативну фотосесію у майже містичному терміналі?

«А чого відмовляти? Я завжди за. Хай люди бачать, до чого призвела чиясь бездіяльність і байдужість. Хай цей об’єкт живе хоч так. Поки не може жити по-іншому…» – каже.

От він і живе. 

Фото: Ірина Кабанова








1































Коментарі

Вадим:

Варвары.. Охрану трудно было поставить..

06 Березня 2019, 19:05

Додати новий коментар