BLOG на нічку: «нам соромно зізнатися в тому, чого ми хочемо»
Сьогодні у традиційній вечірній рубриці «Таблоїда Волині» читайте нелегкі роздуми про проблеми та життя сучасної жінки.
27 Листопада 2023
Успішно!
В традиційній рубриці «BLOG на нічку» пропонуємо прочитати Вам експертну думку Наталії Сіліної
В традиційній рубриці «BLOG на нічку» пропонуємо прочитати Вам експертну думку Наталії Сіліної, кандидатки медичних наук, гінеколога-ендокринолога про жіноче здоровя. Матеріал опублікував Inspired.
Спеціально для Inspired гінекологиня-ендокринологиня, авторка майстер-класу «Менструація: ключові знання про жіноче здоров’я» Наталія Сіліна розвінчує головні міфи про жіноче здоров’я, що погіршують якість нашого життя.
1. Гормональні контрацептиви шкідливі для здоров’я
Гормональні контрацептиви (ГК) є небезпечними тільки в тому випадку, якщо жінка сама їх собі призначає. Згідно з даними Всесвітньої програмі USAID щодо планування сім’ї, прийом ГК є безпечним та може тривати протягом всього репродуктивного періоду життя жінки, якщо їх призначає лікар. ГК не потребують попередніх гормональних досліджень, лише на етапі вікових змін. Єдине, що слід пам’ятати, ГК не захищають від інфекцій, тобто є актуальними для моногамних стосунків.
Прийом протизаплідних пігулок не впливає на здатність жінки вагітніти.
2. Вумбілдінг потрібен усім
Вумбілдінг – внутрішні м’язи, якими можливо управляти. Ця система була придумана інженером Муранівським, який вважав, що жінка може навчитися скорочувати м’язи вагіни та покращувати своє сексуальне задоволення і задоволення партнера за допомогою спеціального тренажера.
Так дійсно, тренуючи ці м’язи, жінка покращує формування «оргастичної манжетки». Але вумбілдінг показаний, в першу чергу, для жінок, які народжували, та віковій групі 35+ (через особливості вікових змін тонусу м’язів тазового дна)
По-друге, це корисно жінкам, які мають проблеми з нетриманням сечі або опущення стінок піхви, що визначив гінеколог. Головне, що потрібно пам’ятати, будь-який вумбілдінг повинен починатися з вправ Кегеля та цілком здорової мікрофлори піхви (це можна перевірити на візиті до гінеколога). Якщо розпочати з конусів та кульок без зазначеної підготовки, можна спровокувати запальний процес піхви, цистит та спазм м’язів тазового дна, що можуть проявлятися болем внизу живота чи болісним статевим актом.
Звісно, вумбілдінг корисний для підвищення якості сексуального задоволення у цілком здорових жінок, але він не виключає алгоритму підготовки.
Якщо у жінки є вагінізм, їй протипоказаний вумбілдінг. Потрібно обов’язково піти до гінеколога та сексолога.
3. Ерозію шийки матки треба лікувати
Ерозія шийки матки – діагноз, що спростовано світовою спільнотою акушер-гінекологів. А ось рак шийки матки молодшає і на ранніх виліковних стадіях діагностується за допомогою мазку – ПАПтесту. Доведенно, що проходження ПАП-тесту раз на 1-2 роки (його український аналог – онкоцитологія є безкоштовною за місцем прописки) знижує ризик захворіти на рак шики матки до 93%.
Якщо за результатами виявлені порушення будови клітин, лікар робить кольпоскопію – огляд шийки матки під мікросокпом – та дає відповідний висновок. Якщо у висновку норма, але видимі зміни є, такий випадок говорить про вікові особливості (до 24 років епітелій шийки матки проходить період дозрівання) або про те, що є вроджені особливості, які потребують спостереження.
Лікувати треба дисплазії, які підтверджені як діагноз за рахунок трьох складових: цитологічно (ПАП-тест), кольпоскопічно та гістологічно (відповідь на біопсію шийки матки). Метод лікування обирається лікарем, враховуючи ступінь розвитку процесу дисплазії.
Після 30-ти років жінкам треба обов’язково робити тест на високоонкогенні типи ВПЛ (вірус папіломи людини), що підвищують ризик раку шийки матки.
4. ПМС – це норма нашого часу
Це зовсім не норма. Так, це одне з найпоширеніших захворювань сучасних жінок. ПМС виникає через незбалансовану дію статевих гормонів, що виробляються в різні фази циклу, а всі депресивні прояви, біль внизу живота, збільшення та надчутливість молочних залоз – це не є норма. Це привід звернутися до гінеколога-ендокринолога, познайомитися зі своїми гормонами та спланувати їх корекцію, аби покращити якість свого життя та позбутися залежності від фаз циклу.
5. Спорт – завжди корисно
Це неправда. Для сучасної жінки важливо, щоб спорт був направлений на зняття стресу, накопиченого за день. Тобто коли під час занять бігом або в залі з вагою ви «відволікаєтесь» – це безперечно добре, але рівень вашого кортизолу зростає. М’язи тазового дна, які напружувались протягом дня в офісі в сидячому положенні, в залі приходять до стану хронічного спазму. А разом з перерваним статевим актом або сексом без оргазму це призводить до застійних явищ в судинах малого тазу та їх варикозного розширення.
Найкращими для жінки є ті фізичні навантаження, які будуть знижувати рівень кортизолу, розтягувати м’язи тазового дня та покращувати кровообіг судин малого тазу. До цих видів спорту відносяться йога, плавання, стретчинг, танці живота, стрип пластика, але без надмірних акробатичних етюдів.
6. Вдалого часу для вагітності не існує
На жаль, є деякі медичні факти, які кажуть, що вдалий час існує.
Я на всі сто відсотків переконана, що жінка має право самостійно визначати час планування вагітності. Але кожній з нас необхідно знати деякі факти про нашу фертільність, щоб складати репродуктивні плани. Вчені визначили, що найменший відсоток вагітностей з хромосомними аномаліями у жінок віком саме до 35 років. Треба зазначити, це тому що ця вікова група найбільш обстежена. З іншого боку, якщо з 30 до 35 років фертильність жінки знижується, то після 35 вона стрімко падає. Але варто пам’ятати, що сьогодні медицина і технології дозволяють коригувати репродуктивний вік.
Коли народжувати і чи робити це взагалі, визначає сама жінка, а вся відповідальність за це рішення лежить цілковито на ній. Потрібно проговорити з гінекологом свої репродуктивні плани та оцінити оваріальний резерв (запас яйцеклітин в яєчниках жінки).
7. Діагноз «гіпертонус матки» встановлюють під час УЗД
FIGO (Міжнародна федерація акушерства та гінекогології) довела, що діагноз «гіпертонус матки» встановлюється лише пальпаторно при огляді акушером-гінекологом після 16 тижнів вагітності. До того часу і в подальшому лише через УЗД ставити такий діагноз некоректно, адже якщо жінка не має ніяких скарг, матка може відповідати напруженням на встановлення датчик УЗ, а при повторному дослідженні через деякий час цього явища вже не буде.
8. Вагітним не можна пити каву
Рандомізовані дослідження довели, що 300 мкг кофеїну під вагітності запобігає виникненню ускладнень з боку серцево-судинних системи у матері. Тому чашка заварної кави на день матиме лише позитивний ефект, вже не кажучи про супутні позитивні наслідки – більше тонусу, менше сонливості і смакове задоволення.
Але існують протипоказання до кави під час вагітності, наприклад, підвищений тиск та безсоння.
9. Статеве виховання підвищує ризик раннього початку статевого життя
Зовсім ні. Статеве виховання – це не про презервативи, а про те, як виховати психічно та фізично здорову людину. Його розпочинають вдома, причому з народження. Як починати? Починати з себе. Познайомитися зі своїм тілом та його анатомічними назвами, якщо не робили цього раніше. При спілкуванні з дитиною використовувати лише анатомічні назви, причому долучати до цього всіх членів родини: бабусі та дідусі, які називають частини тіла інакше зіб’ють дитину з пантелику. Якщо назви замінюються, доведено, що в майбутньому це може привести до депривації статевого потягу і розвитку психоемоційних розладів.
А ще доведено, що підлітки, які до початку статевого життя отримали необхідні знання, більш схильні до використання презервативів та частіше відкладають перший секс на вік після 16 років.