Унікальні прапори Волині зберігають за сімома замками

23 Серпня 2016
Текст: Роман ЖИЖАРА

Близько трьох десятків історичних стягів – від прапора гетьмана Скоропадського до скроплених кров’ю полотнищ вояків УПА та нинішніх бійців АТО – зберігаються у сховах Волинського краєзнавчого музею, пише тижневик «Сім’я і дім».
Їх виставляють на показ хіба що на значимі державні свята, як-то День Прапора та свято Незалежності, позаяк раритетні прапори потребують спеціальних умов зберігання.

«Унікальні прапори надзвичайно чутливі до світла та агресивного середовища. Тому їх зберігаємо за склом у закритих музейних фондах. Це подекуди породжує непорозуміння, коли відвідувачі, не знайшовши стяги на постійних виставках, вважають їх зниклими. Як-то сталося з прапором Народного Руху, який здіймали в 1990-х роках над Луцьком. Насправді усі без винятку експонати бережливо зберігають у музеї», – наголошує завідувач відділу новітньої історії Волинського краєзнавчого музею Валентина Машлай.


Як розповіла хранитель, нині у музейних фондах зібрано унікальну експозицію стягів УНР, червоно-чорних хоругв УПА, напівспалених прапорів усіх Майданів, навіть червоні полотнища комуністичних часів, які мають історичну цінність.
«Прапори є не лише символом нашої Незалежності, але й символами боротьби», – зазначає Валентина Машлай.

На тематичній виставці стягів виставлені жовто-блакитні прапори, передані НРУ. Серед них – полотнища, що піднімалися на Луцькою міськрадою й було обвуглене вогнем. Також 4-метровий прапор лучанина, борця за незалежність у 1990-х Віктора Федосюка, з яким ходили на тогочасні мітинги.


«У 2006 році нам передано бойовий червоно-чорний прапор сотні «Стріли» УПА. Стяг пролежав під землею понад 70 років. Добре зберігся, бо знаходився у трилітровій банці. Зшитий прапор зв’язковою, яка лише за часів незалежності зізналася, де закопала повстанську святиню. Жінка передала збережений прапор УПА молодим націоналістам, які таборувалися у волинських лісах. А ті віддали його до музею», – розповіла завідувач музейного відділу.

Не менш цінними експонатами є низка прапорів новітньої доби. Як, скажімо, стяг бійців-«айдарівців». На їхньому «прапорі бойового шляху» зображені нашивки бійців українських підрозділів і ворожих, із якими воювали – «Казачества», «Оплота», «ЛНР»…

«Останнє поповнення – червоно-чорний прапор із написом «Волинь», який майорів на блокпосту в донецькій Мар’їнці. Його передала в музей родина загиблого бійця Віктора Чопка з села Затурці», – розповіли хранителі експозиції.


У музейній колекції зберігають прапори з Майдану Революції гідності – зі слідами крові, обпалені вогнем, пробиті кулями.
«Цікаво, що на Майдані козаки підписали свій прапор, наголошуючи: його потрібно вивішувати саме жовтим догори, – кажуть музейники. – Також є прапор «Правого сектору» – червоно-чорний стяг, який був у вояків УПА. Що свідчить про повернення національних історичних символів».
У музею відтворили прапори часів становлення держави у 1917–1921 роках за гетьмана Скоропадського, зокрема є кілька варіантів реконструкції стягів із тризубом та хрестом, що були невід’ємними атрибутами тогочасного символу незалежності.
«Знайти оригінальні прапори тих часів практично неможливо. Тому ми намагалися відтворити символіку за фотографіями, науковими даними. Відтак маємо в музеї виставку про історію української армії, де експонуються ці прапори на підтвердження того, що українське військо формувалося задовго до офіційного 1991 року, – зазначають у музеї»


0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter