Школяр із Волині має унікальне захоплення

18 Червня 2016
Текст: Наталка ПОЛІЩУК

14-річний восьмикласник Іван Чижук із села Іванівка Горохівського району у 10 років захопився фотосправою, яка переросла у дослідження природи рідного краю.

Іванко мріяв про власний фотоапарат з раннього дитинства. На свою простеньку «мильничку» накопичив, продаючи влітку вишні і колядуючи взимку по селі. Коли довгоочікувана техніка була в руках – почав фотографувати усе підряд. Випадково в об’єктив маленького фотографа потрапили рідкісні види птахів. Ці світлини стали поштовхом до глибшого вивчення природи рідного села.

Фотографії Іванка Чижука побачила вчителька біології і запропонувала написати наукову роботу про птахів, які живуть у селах південної Горохівщини.

– Я фотографував птахів, які постійно перебувають на нашій території, і перелітних птахів. На районному конкурсі «Об’єктив натураліста» ми зайняли перше місце, і з цього усе розпочалося, – розповідає школяр.



Наступним кроком стало дослідження річки Гнила Липа, яка є притокою річки Стиру. Гнила Липа протікає селами Іванівка та Горішнє. На її берегах знаходиться лучно-болотний масив. У 70-х роках минулого століття була проведена меліорація, прокладені дренажні системи, а значна площа використовувалася для вирощування сільськогосподарських культур. Але з початком ХХІ століття розорювання луків припинилося, а на болотному масиві місцеві випасають худобу.

– Ми досліджували, якою річка була до і якою стала після меліорації, – пояснив Іван Чижук. – Цю роботу відіслали на той же конкурс «В об’єктиві натураліста», який відбувся у 2015 році, і знову здобули перемогу, але вже на обласному рівні.

А вже у цьому навчальному році восьмикласник узяв «золото» на всеукраїнському конкурсі «Вчимося заповідувати». Однак не сам, а з однокласницею Дариною Дідух. На конкурсі діти представили дослідження природи Гнилої Липи і її берегів. Іван фотографував, а Дарина Дідух взяла на себе текстову частину.



Діти дослідили увесь видовий склад луків і виявили… аномалію верби звичайної, яка проявилася у цьому мальовничому куточку Волині.

– На кінчиках гілочок спостерігалося зібрання листків у вигляді квіток. Це явище можна було побачити у липні. Ми знаємо, що різні види верб мають квітки, зібрані в сережки. Вони розцвітають до розпускання листків або одночасно ростуть з ними у квітні-травні. Це видозміни рослини, які спостерігалися саме на цій території, – пояснює юний дослідник.

Сам Іван Чижук, зі світлин якого і розпочалася наукова епопея, в майбутньому не планує бути науковцем. Він мріє майстерно оволодіти мистецтвом фотографії, а працювати хоче лікарем.




0
Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter