Успішно!

Кращий учень Волині-2016: Сусіди спершу трохи лякалися, коли вибухало

Текст: Іванна БІЛІШУК

У Богдана Козіброди із Благодатного, якого визнали кращим учнем Волині-2016, рідко вистачає часу на звичайне дитяче дозвілля.

Тижнями і місяцями він не може собі дозволити зайвої години сну, а готуючись до олімпіад і турнірів, буває, усю ніч проводить за книжками. Але ні про що не шкодує, адже знайшов себе в науці й досягнув високих результатів.

СПЕЦХАРЧІВ ДЛЯ РОЗУМУ НЕ ВЖИВАЄ

Учень ліцею-інтернату Волинської обласної ради, що в Нововолинську, Богдан Козіброда став найкращим з-поміж 20 волинських школярів, котрі досягли високих результатів на всеукраїнських олімпіадах і конкурсах. Щороку кількість стипендіатів змінюється, адже для нагородження відбирають кандидатів із приблизно однаковими результатами. Чотириразовий абсолютний переможець Всеукраїнської олімпіади з хімії, а тепер і кандидат збірної команди України для участі в предметних олімпіадах міжнародного рівня, здається, й сам мало усвідомлює важливість своєї перемоги. Для Богдана головне – мати можливість займатися улюбленою справою.

–  Не можна бути впевненим у собі на 100%. Скоріше за все, у мене більше вірять батьки й учителі, ніж я сам. Навіть коли я і мріяти не насмілювався про якість перемоги, вони вперто переконували, що все вдасться. Так і сталося, – розповідає хлопець.

Богдан стриманий та небагатослівний у товаристві однолітків і вдома, скромно оцінює і свої досягнення. На мої запитання теж відповідає із математичною точністю, немов відсікаючи зайві слова у нашій розмові. Саме конкретика приваблює хлопця в науці. Коли розв’язує математичні або ж хімічні задачі – не вагається ні на мить. А вже у гуманітарних дисциплінах почувається не так комфортно, зізнається, навіть під час ЗНО деякі варіанти відповідей обирав навмання. 

Коли запитую про секрети успіху – Богдан усміхається. Усе просто, насправді немає ніяких секретів. Лише наполеглива праця. Жодних прийомів і способів самовдосконалення, окрім проведеного часу за книжками чи дослідами. У часи мого школярства учителі рекомендували їсти чорний шоколад за читанням, аби краще засвоювати інформацію. Питаю співрозмовника, чи не чув про таке. Відповідає по-науковому.

– Я як хімік вам скажу, справді, є такі продукти харчування, що активізують активність головного мозку й поліпшують здатність засвоювати інформацію, розвивають пам’ять, – коментує школяр. – Але я до таких методів не вдаюся, – додає, трохи піджартовуючи над моєю щирою вірою в магічну дію шоколаду.

ЗАДУМАНО – ДОСЯГНУТО

Для Богдана магія – то хімія. А розпочалося все із перших уроків, щойно предмет почали викладати у школі. Найбільше зачарували хлопця хімічні реактиви і всі «дива», які з ними відбуваються під час змішування. Перші спроби за шкільною партою, а далі Богдан активно почав експериментувати вдома, від чого, м’яко кажучи, були не в захопленні батьки й сусіди.

– Хімія – це небезпечне для інтер’єру заняття, – жартує юний науковець. – У нашому домі часто страждає кухня, адже саме там я проводжу свої досліди. А ще сусіди спершу трохи лякалися, коли вибухало. А згодом всі змирилися: і батьки бачили, що марно перечити, і сусіди звикли.

Для Богдана хімія – це навчання і дозвілля, основне заняття й захоплення, його буденність і мрія.Спочатку моєю мрією було стати переможцем Всеукраїнської олімпіади. Вона збулася. Тепер маю сміливість мріяти далі, – розповідає хлопець.

Богдан поїхав до столиці на відбірковий етап для участі в Міжнародній олімпіаді з хімії, яка цьогоріч відбуватиметься в Грузії. Із восьми претендентів відібрати мають чотирьох. Богдан сподівається бути серед них.

Найбільше за нього вдома вболівають батьки. Попри те, що Богданове захоплення хімією їм спершу не подобалося, зараз вони тішаться успіхами сина й намагаються максимально його підтримати.

 – Я вдячний мамі з татом за те, що вони завжди давали мені свободу вибору. В мене була можливість поринати в улюблене заняття, напевно, це і стало запорукою моїх досягнень, – розповідає Богдан.

Радо сприйняли перемогу свого товариша й однокласники. Усі вітали, розпитували, раділи. Навіть випадкові перехожі зупиняють, буває, на дорозі, аби привітати.

Коли закінчилося навчання в ліцеї, Богдан з головою поринув у підготовку до міжнародної олімпіади. Для нього зараз благодатна пора, адже можна не відволікатися на дрібниці й увесь вільний час віддати улюбленій науці. Допомагають у цьому науковці Східноєвропеського університету ім. Лесі Українки та незмінний наставник, ліцейна учителька Світлана Літковець. Без вагань Богдан розповідає, що саме хімія стане основним заняттям його життя. Цього літа він планує вступати до Київського національного університету ім. Т. Шевченка на хімічний факультет.

***

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Таблоїд Волині» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]